TürkiyeSON - 26.11.2022 -
Türkiye Son   Habercilikte Son

Malatya’ya devasa olimpik havuz

Malatya’ya devasa olimpik havuz

Havuz

10 kulvarlı 50 metre uzunluğundaki havuz içerisinde atletizm pisti bile var.

Denize kıyısı olmadığı için su sporlarında çok fazla ilerleyemeyen Malatya yeni yapılacak yüzme havuzu ile birlikte bu sporda da başarılı sporcular yetiştirmeyi hedefliyor. Şeker arazisi içerisine inşa edilen tam olimpik yüzme havuzu Malatya ve bölgede dünya ölçekli yüzme yarışlarına ev sahipliği yapabilecek.
Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Sadi Fındıklı, yapım aşaması devam eden havuzla ilgili bilgiler verdi. Sonbahar aylarında temeli atılan tesisin yaklaşık 20 milyon maliyetle tamamlanacağı belirtildi. İçerisinde tam olimpik havuz ve yavru ısınma havuzu ile birlikte 2 bin koltuk kapasiteli çift tribün olacak havuzda neredeyse yok yok.
İl Müdürü Sadi Fındıklı havuzun FİNA (Uluslar Arası Yüzme Federasyonu) standartlarına uygun olduğunu söylerken havuzun Malatya su sporlarına çok şey katacağını kaydetti. Fındıklı, “10 kulvarlı 50 metre tam olimpik kapalı bir havuz. 2 tarafı tribünlü uluslararası müsabakalara açık bir havuz. Havuzun kapalı alanları dahilinde antrenman salonları mevcut. Tribünlerin altı 60 metrelik bir piste uygun. Bu bakımdan atletizm pistine dönüşebilecek. Onun şimdiden hesaplarını yapıyoruz. Bildiğiniz gibi modern pentatlon hem yüzde hem atletizm hem de atıcılık gerektiriyor. Atıcılık salonunu, extreme atletizmi ve yüzmeyi aynı salon içerisinde yaptık. Yine havuzda fitness salonları olacak. Ağırlık çalışan biri kaslarını dinlendirmek için hemen havuzdan istifade edebilecek. Kısacası her şeyi düşünerek yaptık bu çalışmaları. Tesislerimiz bittikçe, antrenörlerimiz bilinçli çalıştıkça bizlerde onlara antrenman saati ve uygun ortamlar sağladığımız müddetçe Malatya’dan bol bol milli takıma sporcu çıkacak” dedi.

30-40 SENE SONRASINI DÜŞÜNEREK HAREKET EDİYORUZ

Fındıklı, yeni yapılan tesislerin ince elenip sık dokunarak tasarladıklarını belirterek, “Ben aynı zamanda bazı federasyonların yöneticisi olduğum için bazen kafile başkanı olarak gelişmiş Avrupa ülkelerine gidiyorum. İnanın orada beğendiğim her tesisi Malatya’ya nasıl kazandırabilirim diye düşünüyorum. Yeni stat, yeni salon, yeni havuz, yeni gençlik merkezi yapılırken o kadar detaylı düşünüyoruz ki, projeyi çizen mimar bile bazen sıkılıyor. Buralara milyon liraları harcarken, devletin parasını en iyi şekilde kullanmamız lazım. Başka illerde görüyorum. Yeni tesis yapılıyor 3-5 yıl sonra atıl duruma düşüyor. Biz tesislerimize her şeyi ekleyip, en az 30-40 sene sonrasını düşünerek hareket ediyoruz” diye konuştu.

Reklam
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: