TürkiyeSON - 09.12.2023 -

Malatya’ya gelen turist sayısı çoğaldı

Malatya’ya gelen turist sayısı çoğaldı

1027371

Çözüm süreciyle birlikte artık barışın geldiği Doğu ve Güneydoğu’da özellikle yerli turist kafilelerinin gezi turlarında artış yaşanıyor. Süreçle birlikte Doğu’da çatışmazlığın yaşanmasının ardından Ege’den her ay yüzlerce yerli turist Doğu ve Güneydoğu illerini geziyor.

 

Bu kapsamda İzmir’den 10 günlük Doğu ve Güneydoğu Anadolu turuna çıkan yerli turist kafilesinin son durağı Doğu’nun incisi Malatya oldu. Buradaki gezi programlarında Nemrut Dağı’na çıkacak olan ve kentteki tarihi yerleri gezecek olan yerli turistler, kentte davul-zurna ile karşılandı.İzmir merkezli ESCAN Turizm Şirketi tarafından Malatya’ya gelen 120 kişilik yerli turist kafilesi konaklayacakları Avşar Otel tarafından çiçeklerle karşılandı. Davul-zurna ile birlikte coşku ile karşılanan yerli turistler kısa bir süre oynayarak stres atarken daha sonra otelde yer alan kayısı standını gezdi. Otel Sahibi Osman Avşar ve Malatya Turizm Şube Müdürü Ali Cengiz tarafından karşılanan turistler, Malatya’da olmaktan dolayı büyük mutluluk duyduklarını söyledi. Tur şirketi sahibi Esma Yolcu, 18 yıldır gezi organizasyonları düzenlediklerini belirterek son olarak İzmir Fuarı’nda Avşar Otel İşletmecisi Osman Avşar ile tanışmasından sonra GAP turlarına başladıklarını ve Malatya’ya da her gezi organizasyonunda mutlaka uğradıklarını söyledi.

MALATYA İNSANI ÇOK MİSAFİRPERVER

Dünyanın 8.harikası olan Nemrut Dağı’na Malatya üzerinden çıktıklarını belirten Yolcu, “Malatya insanı gerçekten çok misafirperverler. Malatya son yıllarda çok gelişmiş ve temiz bir şehir. Doğu illerini de gezdik 10 günlük bir turdu. Doğu turumuz Adana’da başladı sonrasında Şanlıurfa, Mardin Van, Kars, Erzurum ve Elazığ son durağımız” diye konuştu.

Çözüm sürecinden önce Doğu ve Güneydoğu illerinin çok yanlış anlatıldığına da vurgu yapan Turizm İşletmecisi Yolcu, “Gelip görsünler. Gerçekten Doğu halkının misafirperverliği ne yazık ki bizlerde bu yok” dedi. Her ay 3 kafile ile gezi turları sırasında Malatya’ya da uğradıklarını belirten Yolcu, “Her kafilemiz en az 100 kişiden oluşuyor. İzmir, Aydın ve Manisa yani Ege’deki iller ve ilçelerdeki insanlarımızı onların da memnun olacakları bir şekilde ülkemizin Doğu veya Güneydoğu illerini gezdiriyoruz. Bu süreçte o illerin gelenek görenek ve mutfak kültürlerini de yerinde görüyorlar. Bu açıdan da çok faydalı bir seyahat oluyor bu turlar” dedi.

Reklam
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d