TürkiyeSON - 01.04.2023 -

Maski İçmesuyu Master Projeleri Hazırlanıyor

Maski İçmesuyu Master Projeleri Hazırlanıyor

Malatya genelinde su ve kanalizasyon çalışmalarını sürdüren Malatya Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi (MASKİ) Genel Müdürlüğü, Battalgazi ve Yeşilyurt merkez ilçelerine bağlı tüm mahallelerin içmesuyu alt yapısını Avrupa standartlarına kavuşturmak için ilk adımı attı.

Malatya Büyükşehir Belediyesi MASKİ Genel Müdürü Dr. Özgür Özdemir, kent merkezindeki içme suyu şebekesinin rehabilitasyonu için hazırladıkları projenin ihalesinin yapıldığını ifade etti. Malatya’nın gelecek 30 yıllık içmesuyu şebeke hattının ve tesislerin rehabilitasyonu çalışmalarına ihale sonrası başlandığını kaydeden Dr. Özdemir, “Daha yaşanabilir bir Malatya için çalışmalarımız aralıksız devam ediyor.

Şehir içi asbest, font ve Pvc boruların değiştirilip, yeni modern boruların inşaatı ve yeni içmesu kaynaklarının Malatya’ya kazandırılması için yürütülen projenin ihale aşaması tamamlandı ve yüklenici firma çalışmalara başladı. Malatyalı hemşerilerimizin göreve geldiğimiz günden bu yana içme suyu kalitesinin iyileştirilmesi ile ilgili talepleri oluyordu. Teknik açıdan problemli olan şehir içi şebekemizin revizyonu gerekmektedir.

Bu nedenle, Malatya içmesuyu şebeke sisteminin iyileştirilmesi ve teknolojik olarak günümüz gereksinimlerine uygun hale getirilmesi amacıyla acil çalışmalara başladık. Bu çalışmaların yapılması için yapılan ihale Idrostudi adlı İtalyan firmasında kalmış olup firma çalışmalarına başlamıştır. Proje ile ekonomik ömrünü doldurmuş şebeke sistemlerinin yenilenmesi, ihtiyaç duyulan bölgelerde ve yeni yerleşim alanlarında gerekli hatların dizaynı, hali hazırda işletilmekte olan içmesuyu ana dağıtım depolarının kapasite ve fiziki şartlarının yeniden dizayn edilerek iyileştirilmesi ve ihtiyaç duyulması halinde yeni tesisler inşa edilmesi planlanmaktadır.

Proje kapsamında suyun kaynaktan aboneye ulaştırılması sürecinde ölçülebilir bir içmesuyu sistemi oluşturularak işletme kolaylığı sağlanacaktır. Malatya merkezde sorunlu olan, sürekli arıza yapan asbest, font ve Pvc boruları değiştirme imkanı bulacağız. Bu çalışma neticesinde içme suyu kalitemiz daha da iyileştirilirken teknik olarak hem şebeke sistemimiz hem de tesislerimiz modern bir hale getirilmiş olacaktır. Hatların eski olmasından dolayı arızalar meydana geliyor bu arızalardan dolayı su kesintileri yaşanıyor, hem maddi hem de manevi tahribata neden olmaktadır.

Bu proje sayesinde Malatya bu sorunlarından kurtulmuş olacak ve içmesuyu ana şebeke hatlarını ile su depo ve tesislerimiz modernize edilip rehabilite edilerek teknik açıdan eksikliklerimizi tamamlayacağız. Proje süresi 420 gün olup, gerekli tespitlerin yapılmasının ardından 150. günden sonra saha imalatlarına geçilecektir. Bu kapsamda Malatya merkez İçmesu sistemi kolay işletilebilir, sade ve su kesintilerinin en az olacağı şekilde uzaktan kontrol sistemlerinin yoğun kullanılacağı şekilde dizayn edilecektir” dedi.

Reklam
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: