TürkiyeSON - 29.01.2023 -
Türkiye Son   Habercilikte Son

Maski’den 19 Milyonluk Dev Yatırım

Maski’den 19 Milyonluk Dev Yatırım

Malatya Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi (MASKİ) Genel Müdürlüğü tarafından Malatya merkezde yapılacak olan 19.000.000 TL’lik su, kanalizasyon ve yağmursuyu drenaj hattı alt yapı çalışmaları için temel atma töreni gerçekleştirildi. Törene Malatya Valisi Süleyman Kamçı, Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Çakır, AK Parti Malatya Milletvekili Mustafa Şahin, Bülent Tüfenkçi ve Nurettin Yaşar, AK Parti İl Başkanı Hakan Kahtalı, MASKİ Genel Müdürü Dr. Özgür Özdemir, Yeşilyurt Kaymakamı Nesim Babahanoğlu, Yeşilyurt Belediye Başkanı Hacı Uğur Polat, Malatya Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Arif Emecen, Malatya İl Müftüsü Ümit Çimen, Esnaf ve Sanatkarlar Kredi Kefalet Kooperatifi Başkanı Ali Evren, Büyükşehir Belediyesi Daire Başkanları, MASKİ Genel Müdür Yardımcıları ve daire başkanları ile çok sayıda davetli katıldı.

Dr. Özgür Özdemir: Malatya’nın Gelecek 50 Yılını Planlıyoruz

Törende konuşan Malatya Büyükşehir Belediyesi MASKİ Genel Müdürü Dr. Özgür Özdemir, MASKİ’nin Malatya merkezin yanı sıra Malatya genelinde su ve kanalizasyon alt yapısı ile ilgili hummalı bir çalışma içerisinde olduğunu söyleyerek, “MASKİ Genel Müdürlüğü olarak 2014 yılını kurumsal yapılanma yılı olarak geçirdik. 2015’in ilk altı ayında Malatya’nın gelecek 50 yılını planlayacak şekilde ihtiyaçları belirleyip onunla ilgili projeleri hayata geçirmeye ve alt yapımızı oluşturmaya çalıştık. 2015-2019 yılları arasında ihtiyaçlara göre planlanan projeye yönelik alt yapı çalışmasının gerçekleştirdik ve 2015’in ikinci yarısından itibaren bu yatırımları yapmaya başladık. 2014-2016 yıllarını kapsayacak şekilde Büyükşehir Belediye Başkanımız Sayın Ahmet Çakır’ın destekleriyle Malatya’ya yakışacak bir şekilde 242 Milyon TL’lik yatırımın çalışmalarına başlamış bulunmaktayız. Bu çalışmanın yaklaşık 7 Milyonluk kısmını 2014 yılında gerçekleştirdik. Toplamda 105 kilometrelik içmesuyu ve kanalizasyon hattını hayata geçirdik. 2015 yılında ise yaklaşık 207 kilometre içmesuyu, 155 kilometre kanalizasyon, 7 kilometre yağmursuyu drenaj hattı olmak üzere toplamda 360 kilometrelik yaklaşık maliyeti 28 Milyon TL’lik işi tamamlamış durumdayız. Bugün 39 kilometresi içmesuyu, 36 kilometresi kanalizasyon, 30 kilometresi yağmursu olmak üzere toplamda 105 kilometrelik hatta ulaşan 10 adet işin 19.000.000 TL’lik yatırımın temelini atıyoruz. Herkese hayırlı olsun” diye konuştu.

Başkan Polat: Her Yerde Çalışma Var

Yeşilyurt Belediye Başkanı Hacı Uğur Polat ise, “Büyükşehir Belediyemiz ve MASKİ’yle birlikte bu projeye adım atmamız Malatyamız için büyük bir kazanımdır. Yeşilyurt Belediyesi olarak Yeşilyurt bölgemizdeki bize ait sokak ve caddelerindeki drenaj hatlarına ortak olduk. Ama projenin bütünü MASKİ’mizin. Malatyamızda ve ilçelerimizde her alan görüldüğü gibi inşaat alanına dönmüş durumda. Çalışmalarımıza devam ediyoruz. Halkımıza hayırlı olsun” şeklinde konuştu.

Başkan Çakır: 10 Yılda Yapılamayanı 2 Yılda Yaptık

Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Çakır’da MASKİ’nin yaptığı çalışmalar hakkında genel bilgiler vererek, MASKİ kurulduğu ilk günden itibaren vatandaşımızın rahatlığı için çalışıyor. Malatya genelinde yatırımlarına devam ediyor. Yeni yapılan alt merkezlerimizde çalışmalarımızı yapıyoruz. Daha önce kanalizasyon hatları ile sorun çözülmeye çalışılıyordu. Şimdi ise suyun tahliyesi için drenaj hatları yapıyoruz. Çalışmalarımız farklı bölgelerde devam ediyor. Belediyeciliğin temeli kabul edilen imar ve alt yapı çalışmalardan dolayı Yeşilyurt Belediyesi’ne teşekkür ediyoruz. MASKİ bir taraftan yapılanmaya devam ederken bir yandan da alt yapı çalışmalarına devam ediyor. Uzun vadeli ihtiyaca göre tüm projeleri tamamlamış olduk. Önümüzdeki yıl için 188.000.000. TL’lik yatırımın bir kısmını ihale ettik bir kısmını ise ihale ederek yatırımlarımıza başladık. On yılda yapılamayanı biz iki yılda yapmış olacağız. Biten ve devam eden projelerimizle birlikte 250.000.000 TL’lik yatırımı 2016 yılı ile birlikte yapmış olacağız ki bu yatırım gerçekten

rakamsal olarak ta metraj olarak ta işin ne kadar devasa olduğunu ortaya koyuyor. Malatya genelinde bütün ilçelerimizin alt yapılarını yeniliyoruz” dedi.

Milletvekili Şahin: Büyükşehir ve MASKİ Göğsümüzü Kabarttı

AK Parti Malatya Milletvekili Mustafa Şahin, “Özellikle büyükşehir olduktan sonra İl Özel İdare ve İl Genel Meclisi’nin görev alanı büyükşehire devroldu. Bununla birlikte Büyükşehir Belediyemizin yükü de artmış oldu. Bunun bilinci ile belediyemiz en güzel şekilde çalışmalarına devam ediyor. Malatya’nın büyükşehir olması her siyasetçinin rüyasıydı. Bu yıl özellikle il merkezi başta olmak üzere ilçelerimizde alt yapı çalışmaları bizim göğsümüzü kabarttı. Büyükşehir Belediyesi ve MASKİ yönetimine teşekkür ediyoruz” diye konuştu.

Vali Kamçı: Hayatımızın En Önemli Unsuru Sudur

Malatya Valisi Süleyman Kamçı ise, “İçerisinde yaşayanların hayat standartlarını yükseltmek amacıyla bir yerleşim alanında yapılacak olan çalışmaların başında altyapı hizmetleri gelmektedir. Kuşkusuz altyapı çalışmalarının en başında da su ve kanalizasyon hizmetleri gelmektedir. Çünkü insan hayatının sağlıklı idamesi için en önemli unsur sudur. Kentlerdeki hızlı nüfus artışına ve ekonomik faaliyetlere bağlı olarak gerek içme suyu, gerek kanalizasyon ve yağmur suyu hattı bakımından çok daha ciddi tedbirler alınması gerektiği ortaya çıkmaktadır. Dolayısıyla suyun çok çabuk kirlenebildiği göz önüne alındığında ve ıslah çalışmalarının da yeterli olmaması durumunda önemli sorunlarla karşılaşılacağı muhakkaktır. Bu nedenle yağmur suları, kentsel ve tarımsal atıklar, kentsel yüzeysel akıntılar için gerekli tedbirlerin alınması hayati önem arz etmektedir. Bu anlamda Su ve Kanalizasyon İdarelerinin bu gibi hizmetleri daha sağlıklı ve daha yaşanabilir bir kent açısından son derece kıymetlidir. Bu vesileyle; halkımıza yaşam standardı daha yüksek bir Malatya oluşturma çabası göstererek bu hizmeti hayata geçiren MASKİ Genel Müdürlüğümüze ve emeği bulunan herkese teşekkür ediyor, hepinize sevgilerimi sunuyorum” dedi.

Daha sonra Malatya İl Müftüsü Ümit Çimen’in okuduğu duanın ardından kurdele kesimi gerçekleştirilerek tören tamamlandı.

Reklam
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: