TürkiyeSON - 23.01.2022 -
Türkiye Son   Habercilikte Son

Mersin Maratonu’na Başvuru Sayısı 52 Bine Ulaştı

Mersin Maratonu’na Başvuru Sayısı 52 Bine Ulaştı

Mersin Büyükşehir Belediyesi tarafından bu yıl 3.’sü gerçekleştirilecek olan Uluslararası Mersin Maratonu’nun tanıtım toplantısını gerçekleştirildi. Toplantıda konuşma yapan Başkan Kocamaz, kayıtlarda belirlenen hedefin şimdiden aşıldığını ifade ederek, “Maraton için belirlediğimiz hedefi aşarak, 52 binlere ulaştık” dedi.

Çok sayıda katılımcının yer aldığı tanıtım toplantısına Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz’ın yanı sıra, Akdeniz Bölge ve Garnizon Komutanı Tuğamiral Önder Gürbüz, Mersin Vali Yardımcısı Mahmut Halal, Mersin Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Çamsarı, Toros Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yüksel Özdemir, Çağ Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ünal Ay, Mersin İl Milli Eğitim Müdürü Adem Koca, Türkiye Atletizm Federasyonu Başkan Vekili Ali Aksu, Mersin Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Şaban Güneş, sporcular, antrenörler ve çok sayıda basın mensubu katıldı.

Mersin’in Türkiye’nin her bakımdan potansiyeli en yüksek illerinden birisi olduğunu belirterek konuşmasına başlayan Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz, “İlimizin marka değerini artırmak için potansiyellerinin en verimli şekilde işlenmesi ve değerlendirilmesi gerekmektedir. Büyükşehir Belediyesi olarak biz bu konuda üzerimize düşeni fazlasıyla yapmaya, düzenlediğimiz her organizasyonda ilimizin değerleri hakkında farkındalık oluşturmaya çalışıyoruz” dedi.

“Yarışmacılar, muhteşem bir atmosferde yarışma keyfini yaşayacaklar”

Büyükşehir Belediyesi olarak düzenledikleri etkinliklerin güzergâhlarını belirlerken Mersin’in doğal ve tarihi güzelliklerini ön plana çıkarma çabası ile hareket ettiklerini belirten Başkan Kocamaz, “Uluslararası Mersin Maratonumuzun koşu güzergâhını belirlerken de aynı hassasiyetle yola çıkıyoruz. Dünyanın dört bir yanından maratonumuza katılacak olan yarışmacılar, kış mevsiminin ortasında ılıman bir iklim, düz bir zemin, tarih ile doğayı buluşturan muhteşem bir atmosferde yarışma keyfini yaşayacaklar” şeklinde konuştu.

Türkiye’nin en iyi parkuruna sahip olduklarını belirten Başkan Kocamaz, “Daha iyi dereceleri hedefleyen maratoncuları Mersin’e koşmaya, Mersin’de koşmaya davet ediyoruz. Valiliğimizin himayelerinde, Büyükşehir Belediyemizin koordinasyonunda düzenlediğimiz Maraton için STK’lar, odalar, birlikler ve paydaşlarımızla bir yıl boyunca titiz ve yoğun bir çalışma dönemi geçiren Maraton Komitemiz, 3 Aralık’taki büyük buluşmaya her yönüyle hazırdır” ifadelerini kullandı.

“Bir sonraki hedefimiz Altın Kategoriye yükselmektir”

Mersin genelinde 20 stant noktası, sosyal medya hesapları ve ana akım medya mecralarıyla sıkı bir takım çalışması yürüterek, Büyükşehir Belediyesi olarak Türkiye’yi en başarılı şekilde temsil etmeyi hedeflediklerini belirten Başkan Kocamaz, “Avrupa Atletizm Birliği’nden 5 yıldız derecesi alarak Avrupa’nın en iyi maratonları arasına giren Uluslararası Mersin Maratonu’nu bir adım daha ileriye taşımak istiyoruz. Uluslararası Atletizm Federasyonları Birliği’nin (IAAF) Yol Yarışları Kategorizasyonu’nda verdiği Bronz Kategorinin kriterlerini yerine getiriyoruz. Bir sonraki hedefimiz Altın Kategoriye yükselmektir” diye belirtti.

“Bu yıl 50 bin kayıt hedefini aşarak 52 binlere ulaştık”

Maratona katılımın her geçen yıl katlanarak arttığını sözlerine ekleyen Başkan Kocamaz, “İlk yılda 1043 yarışmacının katıldığı maratonumuz, ikinci yıl 27 bini aşmış ve bu yıl da 50 bin hedefini aşarak 52 binlere ulaşmıştır. Ayrıca, geçtiğimiz yıl çeşitli kategorilerde verdiğimiz toplam 155 Bin 550 Liralık para ödülünü bu yıl iki katına çıkarıyoruz. Biliyorsunuz Uluslararası Mersin Maratonu için her yıl bir tema belirliyoruz. Bu yıl da hoşgörü, barış ve kardeşlik temasını belirledik. Dünyanın pek çok ülkesinden yüzlerce sporcu ve halk koşusuna katılacak binlerce sporsever hoşgörü, barış ve kardeşlik için Mersin’de buluşacak, insanlık değerleri için Mersin’de ter dökecekler” dedi.

Türkiye Atletizm Federasyonu Başkan Vekili Ali Aksu da bir konuşma gerçekleştirdi ve “Burada sizlerle beraber olmak ve bu işe el vermek benim için çok güzel. Hepinize çok teşekkür ediyorum. Tarihe altın harflerle geçecek olan Sayın Burhanettin Kocamaz’ı da bu ülkeye ve maratona katkıları için tebrik ediyorum” diye konuştu.

Konuşmaların ardından Büyükşehir Belediyesi tarafından bu yıl 3.’sü gerçekleştirilecek olan Uluslararası Mersin Maratonu hakkında bilgilendirme yapan Mersin Büyükşehir Belediyesi Gençlik ve Spor Hizmetleri Şube Müdürü Vedat Yüksel, 3 Aralık’ta koşulacak olan maraton hakkında kısa bilgiler verdi. Son olarak 3. Uluslararası Mersin Maratonu’nun reklam filmi izlendi ve toplu fotoğrafın ardından tanıtım toplantısı sona erdi.

Reklam
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: