28.05.2024 - Safir Şehir Portalı & Firma Rehberi Teması

Mersin’in Tarihi Değerlerine Hayran Kaldılar

Mersin’in Tarihi Değerlerine Hayran Kaldılar

Tarihi Kentler Birliği’nin Mersin buluşmasının ikinci gününde gerçekleştirilen kent gezisinde Türkiye’nin dört bir yanından gelen katılımcılar Mersin’e hayran kaldı. Misafirler, Mersin’in tarihi güzelliklerini gezerken bu güzelliklere sahip çıkarak koruyan, gün yüzüne çıkaran ve insanlarla buluşturan Büyükşehir Belediyesi’ne teşekkür etti.

Mersin’in binlerce yıl öncesinden gelen tarihi mekanlarından Soli Pompeipolis Antik Kenti ile gezilerine başlayan katılımcılar, yılların izlerini bağrında taşıyan Soli Liman Kenti’nin geçmişte onlarca uygarlığa ev sahipliği yapmış ve izlerini bugünlere bırakan tarihine yolculuk yaptı. Tarihi Soli sütunlarını inceleyen katılımcılar, Büyükşehir’in kazılara verdiği destek sayesinde Soli Antik Kenti’nin ayakta kaldığını öğrenince Büyükşehir Belediyesi’ni bir kez daha takdir etti.

Mersin Arkeoloji Müzesi ile turlarına devam eden misafirlerin sonraki durağı antik çağın metropolleri arasında yer alan ve Mısır’ın ünlü kraliçesi Kleopatra’nın geçtiği Tarsus İlçesi oldu. Hz. Danyal Peygamberin Kabri ile Tarsus turuna başlayan katılımcılar, Tarsus’un tarihini Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz’dan dinledi. Nusrat Mayın Gemisi, Tarsus Ulu Camii ve tarihi Kırkkaşık Bedesteni’ni gezen misafirler, Kırkkaşık Bedesteni içerisinde yöresel bir tat olan Kaynarı da tatma imkânı buldu. Tarsus’un binlerce yıllık geçmişine hayran kalan katılımcılar, binlerce yıl öncesinin mistik havasını hissederek, Tarihi Tarsus Evleri ile Mersin gezisini sonlandırdı.

“Burhanettin Başkan Mersin tarihine sahip çıkmak için canhıraş bir şekilde çalışıyor”

Tarihi Kentler Birliği toplantısının çok verimli geçtiğini ve Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz’ın yaptığı çalışmalardan, ev sahipliğinden oldukça memnun kaldıklarını söyleyen Kayseri Talas Belediyesi Meclis Üyesi Yasemin Görücü, “Ben Mersin’e 3 yıldır geliyorum ama tatile geliyorum. Tatil niyetiyle çıkıp bu güzellikleri görmeden geri döndüğüm için bugün mahcup oldum ve üzüldüm. Bu yerleri görmemek bizim için çok ciddi bir eksiklik. Bugün gezip gördüğümüz yerler çok güzel, çok etkilendim. Tarsus’a ilk defa geldim. Burhanettin Kocamaz Başkan’ın tarihe sahip çıkmasından ve bir sonraki nesillere aktarmak için canhıraş bir şekilde çalışmasından dolayı hem takdir ediyorum hem de teşekkür ediyorum. Bizden sonraki nesillere inşallah biz bunu aktarabiliriz. Gençlerimiz kendi tarihine hakkıyla sahip çıkar” dedi.

“Mersin’deki tarihi mirasın iyi bir şekilde ihya edildiğini gördüm”

Gezi öncesinde gerçekleştirilen Tarihi Kentler Birliği toplantısında Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz’ın sunumu ile Mersin’deki tarihi eserlerin ve bu eserlere yapılan maddi manevi yardımların bilgisi ile yola çıktıklarını belirten Bursa Büyükşehir Belediyesi Basın Yayın ve Halkla İlişkiler personeli Saffet Yılmaz, “Gezimiz çok güzeldi. Mersin’deki tarihi eserlerin çok diri olduğunu fark ettim. Kazı ve restorasyon çalışmalarının akademi çevresi ile çok sağlıklı yürüdüğüne şahit oldum. Yolda tarihi Nusrat Gemisi’ni gördük ve hikâyesini öğrenince insanın gözleri doluyor. Genel olarak şehirdeki tarihi mirasın iyi bir şekilde ihya edildiğini gördüm. Sayın Başkanımız Burhanettin Kocamaz bu değerleri, varlığı olarak kabul etmiş ve sahip çıkıp, çok başarılı çalışmalar yapmış. Bunu gezi esnasında birçok kez hissediyorsunuz. Burhanettin Kocamaz Başkanımızı tebrik ediyorum” şeklinde konuştu.

Mersin’e ilk kez geldiğini ve güzelliği karşısında şaşırdığını belirten Tokat Erbaa Belediyesi Meclis Üyesi Seval Erek, “Mersin’in bu kadar güzel bir şehir olduğunu bilmiyordum. Ben Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz’ı çok takdir ettim. Yapılanları anlatıldıktan ve yerinde gördükten sonra olması gereken bu dedim ve tebrik ettim. Çok güzel işler yapılmış. Keşke bütün belediye başkanları tarihi değerler için bu kadar kaynak yaratıp önem verebilseler. Toplantıda da söylendiği gibi Anadolu’nun her yerinden tarih fışkırıyor. Ama birçok yerde kazılar yapılmıyor. Üzerlerinde yerleşim yerleri var. Terk edilmiyor, terk ettirilmiyor, hiçbir şekilde ödenek ayrılmıyor ama burada çok güzel işler yapılmış. Ben başkanımızı tekrar tebrik ediyorum” diye belirtti.

Reklam
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.