TürkiyeSON - 23.01.2022 -
Türkiye Son   Habercilikte Son

MEVLÂNA TÜNELİ DE SİVAS’IN AVRASYA’SI OLACAK…

MEVLÂNA TÜNELİ DE SİVAS’IN AVRASYA’SI OLACAK…

Sivas Belediyesi’nin önemli projelerinden biri olan yapıldığında ilimizde yaşanan trafik sorununu büyük oranda çözecek, Mevlâna Tüneli’nde yapılan çalışmaları Vali Davut Gül ve Belediye Başkanı Sami Aydın yerinde inceledi.

Sivas’ta yaşanan trafik sorununun çözüme kavuşması için belediye tarafından çok sayıda proje hayata geçirilirken bu projelerin en önemlilerinden biri olan Kuzey Trafik Aksının tıkalı noktası Mevlâna Tüneli’nde çalışmalar tüm hızıyla devam ediyor. Bu kapsamda Vali Davut Gül, Belediye Başkanı Sami Aydın, Vali Yardımcıları, Belediye Başkan Yardımcıları ve Belediye Meclis Üyeleri çalışmaları yerinde inceledi.

Konu hakkında açıklama yapan Belediye Başkanı Sami Aydın, “Sivas’ın mega projelerinden biri olan Mevlâna Tüneli’ndeyiz. 550 metre gidiş, 550 metre geliş olacak, 2 tüpten oluşan bir proje. Son yıllarda ilimizde trafik yoğunluğunun arttığı malum… Bizden beklenen de bu yoğunluğu azaltmak, bu bakımdan değerlendirildiğinde İstanbul için Avrasya Tüneli ne kadar önemliyse Mevlâna’yı Aydoğan’a bağlayan Mevlâna Tüneli de Sivas için o kadar önemli. Çünkü Sivas’ta bütün trafik meydandan dağılıyor. Bu proje tamamlandığında doğu-batı ve doğu-kuzey bağlantısı karşılıklı olarak meydanın dışında Alibaba dediğimiz diğer tarafta da Menderes Caddesi güzergâhını birleştiren bir proje. Kabak yazısı dediğimiz askeri bölgenin altından bu bağlantıyı sağlayacağız. Tünel dediğimiz kısım bu projenin en önemli kısmı. Bununla birlikte Aydoğan bölgesinden çıkışta bağlantı yol projesi de önemli. Bu projeyle ilgili de mülkiyet çözümlemelerini tamamladık, enkaz bedeliyle ilgili de vatandaşların büyük çoğunluğuyla anlaşma sağladık. Nisan ayı itibarıyla da yeni mahalle karakolu bağlantılarını tamamlama çalışmaları için yıkımlara başlayacağız. Hedefimiz bu yıl içerisinde hem tüneli hem bağlantı yollarını tamamlayarak, burayı hizmete açmak. İnanıyorum ki hizmete girdiğinde Kent Meydanı, 50. Yıl Bulvarı, Ulucami Kavşağı, Hastaneler Kavşağı başta olmak üzere meydanı besleyen bütün güzergâhlarda trafikte ciddi bir rahatlama olacaktır.” ifadesini kullandı.

Tünel hakkında bilgi alan Vali Davut Gül ise “Dünya ile birlikte Sivas’ta gelişiyor, bu gelişim ihtiyaçları da farklılaştırıyor. 10 sene önce sorun olmayan meseleler şimdi sorun olmaya başladı. Nedeni şu araç sayımız her geçen gün artıyor. Eskiden bir köyde iki araç varken; şimdi her evde 2 araç var, bir apartmanda 20 araç var. Nüfusumuzun yarısı kadar aracımız var ve bu araçların da gideceği yollara ihtiyaç var. Gündemimiz de de bu var. Gerek bu tünel gerek kuzey çevre yolu gerekse belediyenin planladığı, yaptığı otoparklar, yollar bu meseleyi çözmek için… Bu meseleye bugün çözüm üretilmezse İstasyon Caddesi 5 sene sonra 45 dakikada bir saatte ancak geçilir. Bu sebeple zamanında tedbir alıp oluşabilecek sorunları bertaraf etmek gerekiyor. Ben emeklerinden dolayı başta başkanımız olmak üzere tüm

ekibine teşekkür ediyorum. Bu tüneli Sivas şartlarında Sivas Belediyesi’nin imkânlarıyla yapmak hem zor hem fedakârlık gerektiriyor.” ifadesini kullandı.

Reklam
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: