TürkiyeSON - 30.09.2020 -
Türkiye Son , Malatya Son Habercilikte Son..

Motaş 14 Adet Yeni Otobüs Filosuna Kattı

Motaş 14 Adet Yeni Otobüs Filosuna Kattı
Reklam

Altyapı hizmetlerinden çevre düzenleme çalışmalarına, sosyal belediyecilik hizmetlerinden ulaşım hizmetleri gibi her alanda standartları yüksek çalışmalar yapan Malatya Büyükşehir Belediyesi, hizmette sınır tanımıyor.

Şehiriçi ulaşımda vatandaşlara daha kaliteli, güvenli ve konforlu seyahat imkanı sağlamak için ulaşım alanında çalışmalarını yoğun bir şekilde sürdüren Büyükşehir Belediyesi, ulaşım filosuna 14 adet yeni otobüs daha kattı.

Yıl içerisinde Türkiye’de ilk kez Malatya’da uygulanan Trambüs projesi ile toplu taşıma kalitesini yükselten Büyükşehir Belediyesi, şimdi de filoya kattığı 14 yeni otobüsle, şehiriçi ulaşım standartlarını bir çıta daha yükseltti.

Malatya’nın şehiriçi toplu taşıma hizmetlerini yürüten MOTAŞ tarafından alınan 14 yeni otobüs için Büyükşehir Belediyesi önünde bir tanıtım programı düzenlendi.

Düzenlenen programa Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Çakır’ın yanı sıra; Genel Sekreter Arif Emecen, Genel Sekreter Yardımcıları, daire başkanları, şube müdürleri, şirket genel müdürleri ile kalabalık bir topluluk katıldı.

Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Çakır, burada yaptığı konuşmada, Büyükşehir yapılanmasının ardından, toplu taşımanın daha sağlıklı bir hale getirilmesi için planlama çalışmalarının devam ettiğini belirterek, bununla birlikte ulaşım master planı ve saha çalışmalarının da sürdüğünü söyledi. Ulaşım alanında Malatya’nın gelecek 20-30 yılının planlandığını hatırlatan Başkan Çakır, “Toplu taşımada Malatya iyi bir noktada, ama bunu çok daha ileri noktalara taşımamız lazım. İnsanlarımızı daha konforlu, daha güvenli araçlarla hızlı bir şekilde gidecekleri yere ulaşabilecekleri sistemi oluşturmamız gerekiyor. Şehiriçi ulaşım hizmetlerimizi yürüten MOTAŞ’ı çok daha donanımlı, çok daha kaliteli hizmet veren bir şirket haline dönüştürmek temel hedefimiz” dedi.

Malatya Merkezin yanı sıra, merkez ile ilçeler ve kırsal mahallelerin de ulaşım planlamasını yaptıklarını kaydeden Çakır, konuşmasında özetle şunları söyledi: “Merkezde şu ana kadar tamamen ulaşımlarımız otobüslerle sağlanırken, geçtiğimiz yıl Türkiye’nin örnek projelerinden bir tanesi olan Trambüsü hayata geçirmiş olduk. Trambüs ile günlük 20 bin yolcu taşımayı planlarken, şu anda 30 bin yolcu taşıyoruz. Bu nedenle yeni Trambüsler için araç alınması gerekiyor. Bununla birlikte bu hatlarda 2-3 yıl içerisinde 50 bin yolcuyu Trambüs ile taşımış olacağız. Büyükşehir olarak biz günlük 140 bin yolcu taşıyoruz. Bu gerçekten çok önemli bir rakam”

Araç filosu her geçen gün yaşlanıyor

Geçmiş yıllarda 60 civarında otobüs aldıklarını ancak, her geçen gün araç filosunun yaşlandığını kaydeden Başkan Çakır, “Yaşlı olan araçlardan bir kısmını seferden kaldırıyoruz. Şu anda üzerinde çalıştığımız bir hedefimiz var. Merkezdeki hatlardan 1 veya 2 tanesini halk otobüsüne dönüştüreceğiz. Böylece Belediye otobüsü ile birlikte halk otobüsleri de çalışmış olacak. Buradaki kaliteyi, denetimi de yine Büyükşehir Belediyemiz yapacak” dedi.

Günde 35-40 bin km yol yapıyoruz

Yeni alınan otobüsler sayesinde hem toplu taşımada kalite ve kontrolün artacağını hem de otobüs filosunun yenileneceğini belirten Başkan Çakır, yeni otobüslerin hayırlı ve uğurlu olması temennisinde bulundu. Başkan Çakır, MOTAŞ’ın günlük 35-40 bin km dolayında yol yaptığını kaydederek, “Sabahın erken saatlerinden gecenin 12’sine kadar 150 civarında aracımız Malatya’nın her noktasına seferler yapıyor. Arkadaşlarımız çok yoğun bir şekilde çalışıyorlar. Bu kadar yoğunluğun içerisinde çok daha dikkatli olunması gerekiyor. bütün personellere teşekkür ediyorum.”

Başkan Çakır’ın konuşmasının ardından filoya dahil edilen 14 yeni otobüs için kurdela kesilerek, programa katılanlar tarafından gezildi.

Kahraman vatandaş ödüllendirildi

Program sırasında Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Çakır, geçtiğimiz hafta, hareket halindeki Belediye otobüs şoförünün kalp krizi geçirmesi sırasında, otobüsü kontrol altına alarak, muhtemel can kabının önüne geçen kahraman vatandaşı ödüllendirdi.

Şoförün kalp krizi geçirmesinin ardından direksiyona geçerek, otobüsü ağaca çarparak durduran Zekeriya Demir isimli vatandaşı Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Çakır, teşekkür plaketi ve altınla ödüllendirdi.

Reklam
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: