TürkiyeSON - 21.01.2022 -
Türkiye Son   Habercilikte Son

Müsteşar Aslan Proje İçin En Hazır İl Sivas

Müsteşar Aslan Proje İçin En Hazır İl Sivas

Sivas’ta parça parça bir yapıda olan Eski Sanayi, Ata Sanayi ve Yüzüncü Yıl Sanayi Sitelerini tek bir merkezde toplayarak, çağın getirmiş olduğu tüm yenilikleri ve gelişmeleri içerisinde barındıran bir projeyle şehrimize kazandıracak olan 15 Temmuz Seyfebeli Sanayi Sitesi’nde somut adımlar atılmaya devam ediyor.

Türkiye’ye örnek olacak projenin Üretim Reform Paketi’ne dâhil edilmesiyle Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın çeşitli teşviklerinden yararlanılması amaçlanırken, Bakanlık Müsteşarı Prof. Dr. Ersan Aslan beraberindeki heyetle birlikte Sivas’a gelerek konunun taraflarıyla geniş katılımlı bir toplantı düzenledi.

Ticaret ve Sanayi Odası’nda yapılan toplantıya Müsteşar Aslan’ın yanı sıra Vali Davut Gül, Belediye Başkanı Sami Aydın, Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Osman Yıldırım, Bakanlık yetkileri ve projeye müdahil olan şehrimizdeki sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri katıldı.

Hükümetin yeni sanayi siteleri yapımıyla ilgili programı çerçevesinde Sivas’ın da içinde bulunduğu ilk grupla ilgili daha önce Ankara’da bir toplantı düzenlendiği ifade eden Vali Gül, bugünkü programın da bir devam niteliğini taşıdığını kaydederek, “İstenilen şey en kısa sürede bu projeye başlamak. Seyfebeli ile alakalı daha önce yapılan çalışmaların olması, bu işe en yakın illerden biri olduğumuzu gösteriyor. Bu anlamda toplantımızın hayırlı olmasını diliyorum.” dedi.

Şehir içindeki sanayilerin şehir dışına taşınmasına yönelik projede Sivas’ın pilot il seçildiğini hatırlatan Müsteşar Aslan ise, Üretim Reform Paketi çerçevesinde hayata geçirilmesi planlanan “10 İl-11 Sanayi” Projesiyle ilgili bürokratların yavaş yürüme diye seçeneklerinin olmadığını vurgulayarak, “Koşarak, hızla gitmek durumundayız. Hızla giderken de elimizdeki problemleri çöze çöze gitmeliyiz. Sanayi sitelerinin dönüşümüne bakıldığında Sivas’ta 3 yıldır süren bir çalışma var. En hazır illerden biri Sivas. Bu hazırlık bizi rehavete sürüklememeli. Bu rehaveti birbirimize hatırlatarak, işlerimizi daha hızlı nasıl yapabiliriz ona bakmalıyız.” şeklinde konuştu.

Daha sonra söz alan Başkan Aydın da; “Kaçıranların ileride çok fazla pişman olacağı bir fırsat olduğu kanaatindeyim. Bir ay önce ilk toplantıyı yaptığımız zaman, 9 il bu fırsattan yararlanmak istemişlerdi. Bugün bu sayı 11 oldu. Ben bu sayının kısa sürede çok fazla artacağına inanıyorum. Siz bizim hayal ettiğimizden fazla şeyleri bu programa almışsınız. Yenilenebilir çevre başta olmak üzere birçok konuyu ele almışsınız. Benim âcizane şöyle bir önerim olacak, bu altyapı ile alakalı galeri sistemi yapmamız olacaktır. İlk yatırım çok yüksek olabilir ama gelecek adına çok gerekli olan bir çalışma olacak diye düşünüyorum.” ifadelerini kullandı.

BAŞKAN AYDIN: “2018’İN İLK ÇEYREĞİNDE İLK KAZMAYI VURMAK İSTİYORUZ”

Sivas’taki esnaflara bir çağrıda bulunan Başkan Aydın, “Gerçekten geçmişteki teşviklerle kıyaslanmayacak kadar farklı bir yaklaşım söz konusu. Bu fırsatı Sivas

olarak, esnaf olarak çok iyi değerlendirmemiz lazım. Biz bunu azami değerlendiren illerden birisi olmak istiyoruz. Tabi ki, takvimle alakalı özellikle yapım ihalesi konusunda 2018 sonu gibi bir takvim var, hatta 2019 gibi… Biz inşallah 2018’in ilk çeyreğinde bu sürece girmek istiyoruz. Yani 2018’in Mart, Nisan ayı gibi ilk adımı atabilecek konumda olduğumuzu düşünüyorum. Bu konudaki hazırlıklarımızın bu süre için yeterli olduğunu düşünüyorum. Bu takvimin önüne geçmek isteyen iller noktasında da önümüzü açacağınıza inanıyoruz. Biz Nisan’da ihalemizi yapmış olacağız. İlk kazmayı vuran il olabiliriz. Çalışmanız bize çok heyecan veriyor. Bir hafta süre içerisinde bizim önümüzü ne kadar açtığınızı görüyoruz. Bizden daha heyecanlı olduğunuzu görüyoruz. Heyecanınıza ortak olmak için biz de elimizden geleni yapacağız.” diye konuştu.

Konuşmaların ardından projeyle ilgili sunum gerçekleştirilirken, toplantı soru cevap bölümüyle sona erdi.

MÜSTEŞAR ASLAN’DAN BAŞKAN AYDIN’A ZİYARET…

Toplantı öncesinde ise Müsteşar Aslan ve beraberindeki bakanlık yetkilileri Belediye Başkanı Sami Aydın’ı makamında ziyaret etti. Ziyarette projeyle alakalı Bakanlık heyetine sunum yapan Başkan Aydın, 15 Temmuz Seyfebeli Sanayi Sitesi’nin, Sivas için her yönüyle büyük bir kazanç olacağını dile getirdi.

Ziyaret sonunda Başkan Aydın Müsteşar Aslan’a Sivas’a özgü çeşitli el sanatları ürünlerinden hediye etti.

 

Reklam
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: