TürkiyeSON - 07.06.2023 -

Müteahhitlerden Demir Fiyatlarına Tepki

Müteahhitlerden Demir Fiyatlarına Tepki

Malatya İnşaat Müteahhitleri Derneği Başkanı Mustafa KIRTEKE Demir -Çelik fiyatlarına tepkisini gösterdi.

Türkiye piyasasının ve ekonomisinin lokomotifi olan inşaat sektörünün 2017 yılı başlarından itibaren büyük bir düşüş gösteren ve İnşaat sektörünün olmazsa olmazlarından biri olarak bilinen Demir Çelik fiyatındaki yükseliş sektörü ve piyasayı büyük bir şekilde etkisi altına almıştır” dedi

Malatya İnşaat Müteahhitleri Derneği Başkanı Mustafa Kırteke;

Piyasa ekonomisine katkıları herkes tarafından bilinen biz Müteahhitler piyasadaki dalgalanmaların farkında olmakla birlikte demir fiyatlarındaki bu artışın spekülatif ve fahiş olduğuna inanıyoruz” dedi.

Demir fiyatlarının yükseldiğinin inşaat sektörünü zor duruma soktuğunu belirten Malatya İnşaat Müteahhitleri Derneği Başkanı Mustafa Kırteke 2016 yılı başlarında bin 760 lira olan inşaat demiri fiyatları kasım ayının son günlerinde 2 bin700 liraya kadar yükselen Demiri yüzde 150’ye yakın zamla alıyoruz. Piyasa ekonomisine katkıları herkes tarafından bilinen biz Müteahhitler piyasadaki dalgalanmaların farkında olmakla birlikte demir fiyatlarındaki bu artışın spekülatif ve fahiş olduğuna inanıyoruz” dedi.

 

 

Bakan Bülent TÜFENKÇİ ile Görüştük

Başkan Kırteke ,konuyla ilgili Gümrük ve Ticaret Bakanımız Sayın Bülent TÜFENKÇİ ile görüştüklerini belirterek “Demir her aşamada gerekli olan bir malzemedir. Burada sadece Malatya değil Türkiye’de diğer illerimizde de İnşaat sektöründe büyük bir gerileme yaşanması Türkiye piyasasını etkilemiştir. İnşaat sektöründe son dönemde piyasada istediğimiz miktarda demir bulunamadığı ve her geçen süre içerisinde fiyat artışlarından dolayı sıkıntılar yaşanmaktadır.

Demir -Çelik fiyatlarının yükselişiyle Malatya İnşaat Müteahhitleri Derneği Yönetimi ile birlikte Gümrük ve Ticaret Bakanımız Sayın Bülent TÜFENKÇİ ile bir görüşmemiz oldu. Sayın Bakanımız Bülent TÜFENKÇİ “Yılbaşından sonra Demir fiyatlarında düşüş olacağını ve İnşaat Sektöründe azda olsa bir rahatlama sağlayacağını” söylediler.

Başkan Kırteke; ” Malatya’da Organize Sanayiler hariç hangi iş sektöründe çalışan işçi sayısı inşaat sektöründe çalışan işçi sayısı kadar işçi istihtam ediyor. Ama şu sürece baktığımız da İnşaat sektöründe Demir Çelik fiyatlarının yükselişi çalışan işçilerin işten çıkarılmalarına ve evine ekmek götürememelerine neden oluyor” dedi

 

Malatya İnşaat Müteahhitleri Derneği Başkanı Mustafa Kırteke Yönetim olarak taleplerimiz ” Demirimiz ihracata gidiyorsa İhracat yapan firmaların vergilerin arttırılması ve iç piyasaya yönlendirilmesi ve KDV ‘nin eksik alınması konusunda taleplerde bulunuyoruz” dedi.

Başkan Kırteke “Hükümetimizden bu konuya acilen el atılması ve çözüme kavuşturulmasını Türkiye ekonomisini sekteye uğramamasını istiyoruz” dedi..

Reklam
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: