TürkiyeSON - 19.04.2024 -

Ne olacak bu Malatya’nın hali!

Ne olacak bu Malatya’nın hali!

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Tunceli ziyareti öncesi malatya da partililer ile bir araya geldi.image

Malatya’da partililerle bir araya geldi.Beylerderesi mevkiinde bulunan bir tesiste partililere seslenen Bahçeli, “Ülkemiz çok kritik bir süreçten geçiyor. Türkiye’de kamplaşma, ayrışma, bölünme, artık her gün konuşulur hale geliyor ve bugünkü siyasi iktidarın uygulamakta olduğu politikalar bunu kuvvetlendiriyor. 30 Mart seçimleri gerçekleştirilmiştir ve bu seçimlerde belediye başkanlıkları seçilmiş, geleceğe yönelik olarak da bir işaret ve umudu taşımıştır. Bu seçimlerde Adalet ve Kalkınma Partisi azda olsa bir oy kaybına uğramış, fakat en fazla belediye başkanı çıkartan parti konumunda da bulunmuştur.

Bu seçimlere Milliyetçi Hareket Partisi, eğer objektif olarak değerlendirilirse 17.76 oy oranı ile 8 milyona yaklaşan oyu ile en başarılı parti konumuna gelmiştir. Bu yeterli değildir. Bu yeterli olmadığı için de halihazırda ülke Adalet ve Kalkınma Partisi tarafından yönetilmektedir. Bunu yeterli hale getirdiğimiz an Adalet ve Kalkınma Partisi’nden kurtulmuş olacağız. Altını çizerek dikkatlerinize sunmak istiyorum; Bu başarılabilir mi? Bu kadar yüksek oy almış olan bir partiden kurtuluş mümkün mü? Sorusunu kendi aranızda yaptığınız sohbetler sırasında yapılmaktadır. Bu soruyu değiştirmek, bu arayıştan kurtulmak lazım. Bunun mümkün olabileceğini, eğer 30 Mart seçimleri üzerinde dikkatlice durulduğu takdirde bir cevabının olduğu da kendiliğinde gözükecektir.

30 Mart seçimlerini veri olarak kabul ettiğinizde, mevcut seçim sistemi aynı şekilde uygulandığında Adalet ve Kalkınma Partisi’nin almış olduğu oy oranı bugünkü çıkartabileceği milletvekili sayısını 276’ye indirmektedir.

Aynı mantığı Milliyetçi Hareket Partisi’nin almış olduğu oy açısında dikkate aldığımız vakit, yani 30 Mart seçim sonuçlarını veri kabul ettiğimizde aynı seçimleri şimdiki seçimlerle alınan oy gibi kabul ettiğiniz vakit, bir başka değişle 17.76 oy oranı ile şimdiki seçim sistemi ile Milliyetçi Hareket Partisi bugün seçim olsa kaç milletvekili çıkartır dediğinizde, Milliyetçi Hareket Partisi’nin çıkartacağı milletvekili sayısı 970, 97 milletvekili olmaktadır.

Demek ki, Adalet ve Kalkınma Partisi’nin 312’den 276’ya düştüğüne şahit oluyoruz, buna karşın 52 milletvekili olan Milliyetçi Hareket Partisi’nin 97 milletvekilini çıkartma ihtimali söz konusu oluyor.

Demek ki 2 milletvekili kaybı olmuş olsa Adalet ve Kalkınma Partisi’nin tek başına iktidar olma şansı ortadan kalkıyor demektir.

Neden? Çünkü anayasamızda tek başına tek iktidar olabilme 276 milletvekilini en az zorunlu kılmaktadır. 30 Mart seçimleri ile bu kadar milletvekili kaybeden, fakat aldığı oy ile 52’den 97’ye çıkan Milliyetçi Hareket Partisi’ni mukayese ettiğinizde küçücük bir çabanızla Adalet ve Kalkınma Partisi’ni 2 milletvekili kayba uğratmış olsanız iktidardan gider.

Reklam
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.