TürkiyeSON - 28.01.2022 -
Türkiye Son   Habercilikte Son

Nerede o eski bayramlar?

Nerede o eski bayramlar?

ESKİ RAMAZANLAR NASILDIR?

 

Geçmiş asırlarda “Ramazan” demek zengin iftar sofralarının, sahur öncesi eğlencelerin ve diğer aylara göre daha fazla ibadetin yanısıra devletin bazı yasaklar getirmesi demekti ve özellikle 19. yüzyılda, Ramazan’ın gelişinden önce “yasaklar listesi” yayınlanır, halka Ramazan’da uymaları gereken kurallar hatırlatılırdı.

 

TERAVİH MECBURDU

 

“Bu yasaklar Ramazan münasebetiyle mi, yoksa zamanın padişahının Ramazan boyunca şehirde rahat rahat dolaşması, keyfinin kaçmaması için mi konulmuş?”diye sorabilirsiniz… Ama “Ramazan Yönetmelikleri” sadece bundan ibaret değildi, dinî hayatla alâkalı olanları da vardı.

 

Meselâ, Tamzimat’ın ilânından sonra hükümetin yayınladığı bir ilânda, dinî konulardaki yasaklar maddeler hâlinde sıralanıyordu. Kadınlar artık kıyafetlerine daha fazla itina edecekler, Sultanahmet ve Şehzadebaşı Camileri’nden başka camilere gidemeyeceklerdi… Alışveriş için bile olsa, Ramazan boyunca dükkânların ve başka mağazaların içine girmeleri de yasaktı.

Komşuluk,dostluk,paylaşım içinde geçen ramazanlar.Az uz ne varsa paylaşılırdı.Kapkacaklar kapıdan kapıya dolaşırdı.Bir elin yaptığını öteki el bilmezdi.Az öz olan varlıkların beti-bereketi vardı.Var olanla doyan gözler,gönüller vardı.Çocukların yüzünde tebessüm,yuvalarda neşe vardı.

 

Çalan davullar,dile gelen maniler ile kurulurdu sahur sofraları.Coşkuyla yanardı bir bir evlerin lambaları.Dualarla nidalarla  tamamlanan sahurun sabahında başlardı sevinçli iftar hazırlıkları.Komşu komşunun külüne muhtaçtır demiş atalarımız.Boşa dememişler,kimde ne varsa yeterdi hepsine.

Konuklar davet edilir,hergün başka bir evin sofrası zenginleşirdi misafirleriyle.Top sesleri haydi derdi buyurun sofraya.

 

 

RAMAZANLAR DEĞİŞMEDİ.RAMAZANLAR DEĞİŞMEZ.SANIRIM İNSANLAR RAMAZANI DEĞİŞTİRDİ.PEK ÇOK KAVRAMDA OLDUĞU GİBİ KAVRAMIN DA İÇİ BOŞALDI.ORUÇ TUTMA VE BAYRAMLAŞMA COŞKUSU YERİNİ ORUÇ TUTMA VE BAYRAMLAŞMA VAZİFESİNE BIRAKTI.

 

NEREDE O ESKİ RAMAZANALAR DEMEK YERİNE BUGÜNÜN RAMAZANLARINI DÜNKÜ GİBİ YAŞAMAK VE YAŞATMAK ELİMİZDE

 

 

MALATYASON’A AİTTİR

Reklam
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: