TürkiyeSON - 09.12.2023 -

Nobel Tıp Ödülü sahiplerini buldu: Türeci ve Şahin değil… Kariko ve Weissman

Nobel Tıp Ödülü sahiplerini buldu: Türeci ve Şahin değil… Kariko ve Weissman

2023 Nobel Tıp Ödülü, Covid aşısının bulunmasını sağlayan teknolojiyi geliştiren çalışmalarından ötürü Katalin Kariko ve ABD’li Drew Weissman’a verildi Kariko Dr. Özlem Türeci ve Prof. Uğur Şahin’in kurucusu olduğu BioNTech’te yedi yıldır kıdemli başkan yardımcısıydı. Ödülün Şahin ve Türeci’ye değil de Weissman ve Kariko’ya verilmesi dikkat çekti.
Kariko ve Weissman 2005 yılından beri mRNA’nın sentetik formüllerini ürettiklerini ve bunların patentini aldıkları daha önceki açıklamalarında belirtmişlerdi.

1 MİLYAR DOLARI PAYLAŞACAKLAR

Ödülü kazanan bilim insanları 11 milyon İsveç kronu (yaklaşık 1 milyon dolar) para ödülünü paylaşacak. Nobel Tıp Ödülü geçen yıl insanın evrimi konusundaki çalışmaları nedeniyle paleogenetik biliminin kurucularından Svante Paabo’ya gitmişti.

DİĞER DALLARDAKİ ÖDÜLLER DE VERİLECEK
Bu ay içerisinde Fizik, Kimya, Edebiyat, Barış ve Ekonomi dallarında da Nobel ödülleri sahiplerini bulacak. Ödülün miktarının, İsveç kronunun değer kaybetmesi nedeniyle bu yıl 1 milyon kron artırıldığı paylaşıldı.
Geçen yıl ise insanın evrimi konusundaki çalışmaları nedeniyle paleogenetik biliminin kurucularından Svante Paabo ödülü kazanmıştı. Paabo’nun çalışmaları, insanın evrimsel tarihinde yeryüzüne nasıl yayıldığını keşfetmeye katkı sundu.

Odatv.com

Reklam
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d