27.05.2024 - Safir Şehir Portalı & Firma Rehberi Teması

Oda Seçimlerinde “Şaibe “Kokusu

Oda Seçimlerinde “Şaibe “Kokusu

Mevcut Yönetim Listelerle oynuyor

ODA SEÇİMLERİNDE “ŞAİBE “KOKUSU

Malatya Ticaret ve Sanayi Odası’nda organ seçimleri yaklaşırken, iddialar da peş peşe gelmeye başladı. 30 Kasım 2017 tarihine kadar yapılması beklenen Oda seçimleri öncesi, mevcut yönetimin listelerle oynadığı ve kişisel ilişkiler ile TOBB’da onaylayarak Yüksek Seçim Kurulu’na teslim edeceği iddia ediliyor.

Söz konusu iddiayı ortaya atan bazı üyeler, Oda Sicil Müdürlüğüne birkaç ay önce giderek hangi grupta olduklarına dair imzalı belge aldıklarını ancak son bir hafta içerisinde bazı üyelerin isimlerinin kasıtlı olarak farklı meslek gruplarına dağıtıldığı öğrenildi.

Mevcut yönetimin kanunsuz olarak gerçekleştirdiği iddia edilen bu uygulama sayesinde bazı grupları garanti altına almaya calistiklari belirtiliyor.

TOBB MEVZUATI NE DİYOR?

Malatya Ticaret ve Sanayi Odası Mevcut yönetimin seçimi kaybetmemek için listelerle oynamasına karşın, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Mevzuatının “Faaliyet Kollarına İlişkin Düzenlemeler” başlıklı maddesinde şöyle diyor, “Odalarda mesleklerin gruplandırılması Hakkında Yönetmelik ile Borsalarda Mesleklerin Gruplandırılması Hakkında Yönetmeliğin 9. Maddesi hükümlerine istinaden ,’seçim tarihinden itibaren geriye doğru altı ay içinde yapılan, üyelerin faaliyet kodu ve meslek grubu değişiklikleri seçimlerde dikkate alınmayacaktır.”

SAVCILIĞA SUÇ DUYURUSU

Yaklaşık 1 ay önce hangi grupta olduğuna dair belge alan bir çok üyenin gruplarının değiştirilmesi ve bu değişikliğin ise TOBB tarafından onaylandığı iddiaları üzerine bazı üyeler Savcılığa suç duyurusunda bulundu.  Üyeler, Oda yönetiminin maksatlı olarak grup değişikliğini yaptıklarını ve kaybedecekleri grupları garanti altına almaya çalıştıklarını ifade ederek, Malatya Cumhuriyet Savcılığına Suç duyurusunda bulundular.

YSK 6 AY ÖNCESİNİ İNCELEMELİ

Bu arada Bazı üyeler YSK’nın Ticaret ve Sanayi Odası tarafından kendilerine verilen listeyle yetinmemesi gerektiğini belirterek, “Ortada böyle bir şaibe varken, YSK söz konusu grubu değiştirilen üyelerden gerekli evrak ve belgeyi almalıdır. Yine 6 ay öncesi yapılan değişiklikler TOBB’un sisteminde mevcuttur.

ODA GENEL SEKRETERİ SUÇ İŞLİYOR

Öte yandan, bu değişikliklerin Oda Genel Sekreterinin imzası üzerinden yapıldığını iddia eden bazı üyeler, Genel Sekreterin suç işlediğini ve hâlihazırdaki kanuna aykırı davrandığını belirterek, yetkilileri bu kanunsuz uygulamayı durdurmaya davet etti.

Reklam
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.