26.05.2024 - Safir Şehir Portalı & Firma Rehberi Teması

Ölçü Ve Tartı Aletleri İçin Son Başvuru Tarihi 28 Şubat 2017

Ölçü Ve Tartı Aletleri İçin Son Başvuru Tarihi 28 Şubat 2017

Ölçü ve Ölçü Aletlerinin belirli sürelerde  Periyodik Muayeneye tabi tutulması 3516 sayılı Ölçüler ve Ayarlar  Kanununa göre zorunlu olup; damga süreleri dolmuş bulunan ölçü  ve ölçü aletlerinin periyodik muayenelerinin yaptırılması için beyanname  verme süresi  28 Şubat 2017 günü mesai saati bitiminde sona erecektir .

Bu bağlamda ; İlimiz merkez ve ilçelerinde bulunan Akaryakıt satış istasyonla rındaki akaryakıt sayaçları ve LPG sayaçları ,tartım işinde kullanılan vasıta baskülleri sahiplerinin her iki yılda bir yapılan periyodik  (yıllık) muayeneleri için Malatya Bilim,Sanayi ve Teknoloji İl Müdürlüğü’ne        28 Şubat 2017 tarihi mesai bitimine kadar beyanname verilmesi gerekmektedir.

24.07.1994 tarih ve 22000 sayılı Resmi Gazete’de yayınlanarak yürürlüğe giren Ölçü ve Ölçü Aletleri Muayene Yönetmeliği’nin 9.maddesinin (a) fıkrasına göre;

10 yıllık damga süresini doldurmuş Elektrik ,Su, Doğalgaz sayaçları ile 2 yıllık damga süresini doldurmuş hassas kütle ölçüleri 5 kg ‘dan yukarı kütle ölçüleri ,maksimum kapasitesi 2000kg’dan fazla olan tartı aletleri ,hububat muayene aletleri ,demiryolu yük ve sarnıç vagonları ,naklimetre ,akaryakıt ölçek ve sayaçları ile likit petrol(LPG) sayaçlarını kullanan kişi ve kuruluşların ,ölçüler ve ayar yönünden bağlı bulundukları  Bilim ,Sanayi ve Teknoloji İl Müdürlüklerine,

I ve II Sınıf otomatik olmayan tartı aletleri (Kuyumcu ve Eczane tartıları)ile maksimum kapasitesi 2000 kg kadar (2000 kg dahil) otomatik olmayan elektronik tartı aletleri için Yetkili Tartı Aleti Muayene Servislerine,

Taksimetre kullanıcıları ,Taksimetre  Muayene Servislerine,

2 yıllık damga süresini doldurmuş uzunluk ölçüleri (tek parçalı ağaç metreler),akıcı maddeler için hacim ölçüleri,kuru taneli maddeler için hacim ölçüleri 5 kg ‘a kadar (5kg dahil) hassas olmayan kütle ölçüleri ,yay ve elektronik tertibatı bulunmayan maksimum kapasitesi 2000kg’a kadar(2000 kg dahil)mekanik tartı aletlerinden ;masa terazileri,asma teraziler,tek kollu kantarlar,ibreli teraziler ile açık veya kapalı pazar yerlerinde kullanılan maksimum kapasitesi 2000 kg’a kadar  (2000kg dahil) elektronik tartı aletlerini bulunduran kişi ve kuruluşların ,ölçüler ve ayar yönünden bağlı bulundukları tartı aletlerini bulundurun kişi ve kuruluşların , ölçüler ve ayara yönünden bağlı bulundukları Grup Merkezi Belediye Ölçüler ve Ayar Memurluklarına bir dilekçe ile müracaat etleri gerekmektedir.

Ölçü ve Ölçü aletlerinin muayene ve damgalarını yaptırmayanlar hakkında aşağıda belirtilen cezai müeyyideler uygulanmaktadır.

3516 sayılı Ölçüler ve Ayar Kanunu’nun 15. maddesinin (c) fıkrası gereğince ;Damgası kopmuş bozulmuş veya damga süresi dolmuş her bir ölçü aleti için idari para cezası verilir. 2017 Yılı için uygulanacak İdari Para Cezası Miktarı 1.835.00 (Binsekizyüzotuzbeş) TL olarak belirlenmiştir.

Bu nedenle Ölçü ve Ölçü Aletlerinden muayene ve damgalama süresi dolanların sahiplerince belirlenen yetkiye göre  28 Şubat 2017 tarihi mesai bitimine kadar Bilim ,Sanayi ve Teknoloji İl Müdürlüğümüze  , Grup Merkezi Belediye Ölçüler ve Ayar Memurluklarına veya Yetkili Muayene Servislerine ölçü ve ölçü aletinin cinsi,markası numarası ve kapasitesi belirtilerek müracaat etmeleri gerekmektedir.

Reklam
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.