14.06.2024 -Türkiye Son Habercilikte Son

ONKOLOJİ HASTANESİ İÇİN DESTEK İSTEDİ

ONKOLOJİ HASTANESİ İÇİN DESTEK İSTEDİ

Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Konfederasyonu (TESK) Yönetim Kurulu Üyesi ve Malatya Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (MESOB) Başkanı Şevket Keskin, Cumhurbaşkanı Recep Tayip Erdoğan’a Malatya programında esnaf ve sanatkarların sorunlarının çözümü için istedikleri taleplerin yanında İnönü Üniversitesi bünyesinde Onkoloji Hastanesi kurulması içinde ayrıca destek talebinde bulunduklarını kaydetti.

şevket keskinKeskin,  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a Malatya programında ilettikleri dosyada esnaf ve sanatkar için 4 ana başlıkta taleplerde bulunduklarını aktararak, taleplerin şunlar olduğunu kaydetti;

YÜZDE 15 KESİNTİSİ KALDIRILMALI

“Küçük sermayeleri ile faaliyet gösteren esnaf ve sanatkâra emekli olunca, maaşından kesinti yapmak, bu insanlara “piyasadan çekilin” demektir. Bu durum küçük esnaf ve sanatkârı mağdur etmektedir. Açlık sınırının altında Bağ-Kur maaşı alan esnaf ve sanatkârımızdan yüzde 15 Sosyal Güvenlik Destek Primi kesintisi kaldırılmalı, esnaf ve sanatkâra somut bir müjde verilmelidir. Esnaf ve sanatkârın umut içinde olduğu, sizden beklediği en büyük müjde budur.”

50 BİN TL DESTEK TEŞVİKİ

“Esnaf ve sanatkârımızın teşvik edilmesi ve desteklenmesi gelinen rekabet şartları nedeniyle büyük önem arz etmektedir. Bu nedenle hükümetimizden esnaf ve sanatkâra 1 yıl geri ödemesiz 3 yıl vadeli, faizsiz en az 50 bin TL’lik destek teşviki bekliyoruz. 2023 hedefi için esnaf ve sanatkârımızın alt yapısını güçlendirmesi için böyle bir teşvik, can suyu olacaktır. Esnaf ve sanatkâra verilecek olan destek, yeniden bu ülkenin ekonomisine ve insanına yatırım olarak geri dönecektir.”

 ŞOFÖR ESNAFINA KDV VE ÖTV’SİZ ARAÇ

“Ticari faaliyet içerisinde olan, sicil kaydı bulunan şoför, taksici, minibüsçü, nakliyeci ve servisçi esnaf için bir kereye mahsus olmak üzere araç yenilemesi için teşvik verilerek ÖTV ve KDV alınmayarak esnaf ve sanatkâra bir kereye mahsus muafiyet müjdesi verilmelidir.  Bu destek, şimdiye kadar hiç bir teşvik uygulanmasından yararlanmayan şoför esnafını, 2023 hedefine hazırlayarak piyasaya da önemli bir canlılık getirecektir.  Böyle bir teşvik, hem otomotiv, hem banka sektörlerini olumlu yönde tetikleyeceği gibi, ulaşımdaki eski model araçların piyasadan çekilmesi içinde bir fırsat olacaktır.”

BAĞ-KUR MAAŞLARI İYİLEŞTİRİLME

“Bağ-Kur’dan hizmet süreleri ve basamakları aynı olan esnaf ve sanatkarlarımız farklı maaş almakta. Verilen maaşlar ise yoksulluk sınırının altında tutulmakta. Bağ-Kur emekli maaşları iyileştirilmelidir. İşçiye, memura ve tüm emeklilere seyyanen maaşlarına zam yapılarak piyasa canlandırılmalıdır.”

KAYISI İÇİN DESTEK TALEBİ

Sorun ve talepleri dosya dışında sözlü olarak da aktarma fırsatı bulduklarını ifade eden Keskin, “Sayın Cumhurbaşkanımız her zaman esnaf ve sanatkarın taleplerine sıcak bakmıştır. Kayısıda yaşanan sorunların ve fiyatlardaki istikrarsızlığın bir nebze olsun çözümü için bu dönem devlet kuruluşlarınca kuru kayısı alınması talebinde de bulunduk. Sayın Cumhurbaşkanımız bu konuda gereken talimatlarını verdiler ve Milli Savunma Bakanımız bu konuyla yakından ilgileniyor” dedi.

ÜNİVERSİTEYE ONKOLOJİ HASTANESİ TALEBİ

Malatya ve bölgede kanser hastaları için bölgesel anlamda bir tedavi merkezine ihtiyaç olduğunu aktaran TESK Yönetim Kurulu Üyesi ve MESOB Başkanı Şevket Keskin, “İnönü Üniversitesi Tıp Fakültesi bünyesinde bir Onkoloji Hastanesi kurulması içinde Sayın Cumhurbaşkanımızdan dosya  ve sözlü olarak  Malatyalıların talebini illettim.  Turgut Özal Tıp Merkezi’ne bütünleşik kurulacak bir Onkoloji Hastanesi, ülke kaynaklarının verimli kullanılmasında, hükümetimizin sağlık uygulama politikasına uyumlu ve bölgenin kanser hastalarının mağduriyetini giderecek bu projeyle vatandaşlarımızın devletin şefkatli elini yanlarında hissettirecektir. Malatya ve bölgemiz için Onkoloji Hastanesi önemli bir açığı kapatacaktır. Günümüzün en önemli hastalıklarından birisi olan kanser tedavisi için bu hastanenin açılmasını Malatyalılar olarak talep ediyoruz. Sayın Cumhurbaşkanımıza Onkoloji Hastanesi ile ilgili olarak ilettiğimiz destek talebinde bu hastaneye Recep Tayip Erdoğan Onkoloji Hastanesi isminin verilmesini de ayrıca aktardık. Rahmetli Turgut Özal ile Recep Tayyip Erdoğan’ın isminin yan yana durmasından  biz Malatyalılar olarak gurur duyarız.  Malatya esnaf ve sanatkar camiası olarak, Malatya ve bölgemiz için çok önemli bir sağlık hizmetini karşılayacak olan Onkoloji Hastanesi ile ilgili olarak girişimlerimizi sürdüreceğiz.” Şeklinde konuştu.Bülten-malatyason

 

Reklam
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bir Cevap Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.