22.06.2024 -Türkiye Son Habercilikte Son

Paralel hat Malatya’ya uzandı

Paralel hat Malatya’ya uzandı

Malatya’da 46 bin kişinin dinlendiğinin kamuoyuna yansımasının ardından, İnönü Üniversitesi’nde de 3 yıl boyunca 50’den fazla öğretim görevlisinin “Selam Tevhid Örgütü” adı altında yasa dışı olarak dinlendiği ortaya çıktı.ljokş
Paralel yapılanma adı altında yapılan yasa dışı telefon dinlenmelerinin sıkça konuşulduğu bugünlerde, Hâkimler ve Savcılar Yüksek Kurulu’nun özel yetkili mahkemeler ile yerine kurulan Terörle Mücadele Kanunu (TMK) 10 ile yetkili mahkemelerden alınan dinleme kararlarını incelemesiyle Malatya’da 46 bin 945 kişinin dinlendiği iddia edilmişti.

3 YIL BOYUNCA TAKİBE ALDILAR

Bu skandalın ardından ise 2010-2013 yılları arasında İnönü Üniversitesi’nde çok sayıda öğretim görevlisinin “Selam Tevhid Örgütü” kapsamında yasa dışı olarak dinlendiği ortaya çıktı. Malatya’da ortaya çıkan bu dinlenme skandalı ile ilgili Cumhuriyet Savcılığının soruşturma açtığı ve 3 yıl boyunca dinlenen isimlerin de başvurmaları halinde ifadelerine başvurulacağı öğrenildi.

Öğretim görevlilerinin neden bir örgüt kapsamında dinlendiği konusunda savcılık soruşturmasını yürütürken, yasa dışı dinleme olayı ile ilgili de mülkiye müfettişinin Malatya’da dinlenen öğretim görevlileri ile görüştüğü de iddia edildi.

ÜNİVERSİTE DIŞINDAKİLER BİLE DİNLENMİŞ

Dinleme skandalında yaşanan bir başka çarpıcı detay ise bir dönem üniversitede çalışan bazı öğretim görevlilerinin, üniversiteden ayrıldıktan sonra yasa dışı dinlenmeleri oldu. O dönemde üniversitedeki tüm akademik kadronun yasa dışı yollarla dinlendiği öne sürülürken, dinleme skandalının yaşandığı dönemde ise rektörlük seçimlerinin olması kafalarda soru işaretleri bıraktı.

Belirtilen dönemde rektörlük seçimlerinde en güçlü adaylardan biri olan bir öğretim görevlisinin yakın çevresinin “Selam Tevhid Örgütü”ne dahil edilerek dinlendiğinin ortaya çıkması ise paralel yapılanmanın rektörlük seçimlerine müdahale ettiği konusunu akıllara getiriyor.

REKTÖRLÜK SEÇİMİ İLE İLGİLİ Mİ?

Yasa dışı telefon dinlemelerinin rektörlük seçimi ilgili olduğu müşteki sıfatında olan öğretim görevlilerine söylendiği iddia edilirken, henüz bu iddia tam olarak doğrulanmasa da İnönü Üniversitesi’nde öğretim görevlilerinin terör örgütü dosyası kapsamında yasa dışı olarak dinlendiği bir gerçek.

Yasa dışı dinleme skandalının ortaya çıkması ile telefonları dinlenen öğretim görevlileri bu süreçten tedirginlik duyarken, bazı öğretim görevlilerin ise bu konuda bir dava açılması durumunda müşteki sıfatı ile davaya müdahil olabilecekleri öğrenildi. Kaynak:www.busabahmalatya.com

Reklam
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bir Cevap Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.