16.06.2024 -Türkiye Son Habercilikte Son

Perinçek Çin Büyükelçisini kabul etti

Perinçek Çin Büyükelçisini kabul etti

Perinçek Çin Büyükelçisini kabul etti

Tayvan’ın Çin’le Bütünleşmesi Türkiye’nin Güvenliğine Hizmet Eder

Perinçek “Tayvan’ın ABD denetiminden kurtulması Türkiye’nin yararınadır. Çünkü Türkiye’nin güvenliği Çin’den başlar. İki tane Çin yoktur. Çin, Tayvan’ı anavatan topraklarına gerektiğinde silah kullanarak katması hususunda son derece haklıdır.” dedi.
Büyükelçi Shaobin ise “Tek Çin ilkesi çelik gibi gerçek. Bağımsız Tayvan iddiası ölüme giden yoldur.” dedi.

Vatan Partisi Genel Başkanı Dr. Doğu Perinçek, Çin Halk Cumhuriyeti Ankara Büyükelçisi Liu Shaobin’i kabul etti. Vatan Partisi Genel Merkezi’nde yapılan görüşmede Genel Başkan Perinçek’e Genel Sekreter Özgür Bursalı, MYK Üyesi ve Uluslararası İlişkiler Bürosu Başkan Yardımcısı H. Şule Perinçek ve Uluslararası İlişkiler Bürosu 1. Sekreteri Berke Mustafa Berkil eşlik etti.
Görüşmede Çin Halk Cumhuriyeti’nin anavatan topraklarını birleştirme konusunda Tayvan’a yönelik tatbikatı ve Tek Çin Politikası, Türkiye-Çin arasındaki ekonomik ilişkiler ile fırsatlar ve uluslararası gelişmeler ele alındı.

 

PERİNÇEK: TAYVAN’I KUŞATAN TATBİKAT TÜRKİYE’NİN
GÜVENLİĞİ İÇİN DE ÖNEMLİ

Genel Başkan Doğu Perinçek, “Tayvan’ın sözde yetkilisi bazı kışkırtıcı açıklamalar yaptı. Ama Çin Halk Cumhuriyeti Tayvan’ı anavatan topraklarına katmakta son derece kararlı ve gerektiğinde askeri güç uygulayacağını da çok uzun yıllar önce açıkladı. Tayvan’ın ABD denetiminden kurtulması Türkiye’nin yararınadır. Çünkü Türkiye’nin güvenliği Çin’den başlar. Aynı şekilde Çin’in güvenliği de Türkiye’den başlar.
İki tane Çin yoktur. Sadece Çin Halk Cumhuriyeti bulunmaktadır. Çin, Tayvan’ı anavatan topraklarına gerektiğinde silah kullanarak katması hususunda son derece haklıdır. Çin kararlıdır. Vatan Partisi ve Türk milleti olarak Çin’in bu konudaki kararlılığından son derece güven duyuyoruz.” dedi.

BÜYÜKELÇİ: BAĞIMSIZ TAYVAN İDDİASI ÖLÜME GİDEN YOLDUR

Büyükelçi Shaobin ise Perinçek’in görüşlerini değerli bulduğunu belirterek “Sayın Genel Başkan ve Vatan Partisi’ne Türkiye-Çin ilişkilerine katkıları ve Tayvan meselesi başta olmak üzere özellikle Tek Çin ilkesine olan hassasiyeti için teşekkür ederim. Tayvan ile ilgili mesele Çin’in en temel çıkarıdır.” dedi.

Bağımsız Tayvan iddialarına yönelik Büyükelçi Shaobin, “Biz buna kesinlikle karşı çıkıyoruz. Tarihin gerçeklerine karşı bir eylem. 20 Mayıs’ta Tayvan bölgesinin sözde yetkilisi bir konuşma yaptı. Konuşmasında sözde Tayvan bağımsızlığını tanıtmaya çalışıyor. Tayvan adasının etrafındaki durumlar nasıl değişirse değişsin tek Çin ilkesi çelik gibi bir gerçek olarak değişmeyecektir. Bağımsız Tayvan iddiası için bir çıkış yolu yok, sadece ölüme giden bir yol var. Çin kesinlikle anavatanla birleştirmeyi gerçekleştirecektir. Biz de bunun için çaba göstereceğiz. Türk tarafı açıkça Tek Çin politikasına destek verdiğini belirtti. Biz de Türkiye’nin Tek Çin ilkesine dayanması ve izlemesini takdir ile değerlendiriyoruz.” dedi.

DIŞ GÜÇLERE KARŞI İŞBİRLİĞİ VURGUSU

Çin ve Türkiye’nin dış güçlerin müdahaleleriyle karşı karşıya olduğunu, buna karşı işbirliğini artırması gerektiğini dile getiren Büyükelçi, şöyle devam etti:

“İki ülkenin de dış güçlerinin müdahalelerine karşıyız benzer tecrübelerimiz var. Bu konuda işbirliğini güçlendirmemiz gerekiyor.
Bazı güçlerin toprak bütünlüğüne ve egemenliğimize karşı olmasına karşı çıkmalıyız. Çin ve Türkiye ilişkileri iyi bir eğilimde. Her alandaki işbirliği ve temaslar yoğunlaşıyor. İki ülkenin ilişkilerinin iyiye gitme eğilimini korumamız, karşılıklı siyasi güvenliği güçlendirme ve işbirliğini her alanda kuvvetlendirmeye çaba göstermemiz gerekiyor.”

‘’Amerika silah yardımını sonlandırmalı’’

Büyükelçi gazetecilerin sorularını da yanıtladı. “ABD Senatosu Ukrayna ve Tayvan’a yardım için 94 milyon dolarlık paket imzaladı. Bu yardımdan sonra askeri bir hareketlilik beklediği söyleniyor. Değerlendirmeniz ne olur?” sorusuna şöyle yanıt verdi:
“Biz buna her zaman net şekilde karşıyız. Tayvan Boğazı’nın durumu karışık. Sözde Tayvan bağımsızlığını savunan güçler var. Bu güçler anavatan Çin ve Tayvan arasında daha önce varılan ortak fikir birliğini kabul etmiyorlar. Tek Çin mutabakatını kabul etmiyorlar. Amerika gücüne dayanarak Tayvan kendi bağımsızlığını aramaya çalışıyor. Amerika da Tayvan’ı kullanarak Çin’i engellemek istiyor. Bunun çıkış yolu yok, başarısız olacaklar. Bu yüzden biz de Amerika tarafının sözlerini tutmasını istiyoruz. Çin ile Amerika’nın arasında varılan bildiriye uyulmalı ve Tayvan bölgesine silah yardımı sonlandırılmalı.” dedi.

 

Reklam
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bir Cevap Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.