14.06.2024 -Türkiye Son Habercilikte Son

PKK Çözüm Sürecine Rağmen..

PKK Çözüm Sürecine Rağmen..

AK Parti Malatya Milletvekili Taha Özhan son günlerde ülkeyi sarsan terör olaylarına ilişkin konuştu, “Saldırıların hedefi Türkiye’nin birliği ve refahıdır” dedi.

Taha-ozhan

AK Parti Malatya Milletvekili Taha Özhan Suruç’ta meydana gelen patlama, Adıyaman’da şehit edilen asker ve son olarak Şanlıurfa Ceylanpınar’da başlarından vurularak öldürülen polislerle ilgili BUSABAH’a konuştu.

“MAKUL ŞÜPHELİ IŞİD”

İlk olarak Suruç’ta meydana gelen ve 32 kişinin hayatını kaybettiği kanlı saldırıya ilişkin konuşan Özhan, “Suruç bombalamasında ‘makul şüpheli’ IŞİD olarak görünüyor. Ama hâlâ üstlenmemiş olmaları, güvenlik birimlerinin de yeterli delile ulaşmamış olması akla soru işaretleri de getiriyor. Bombalamanın arkasında ise kim olursa olsun, saldırının topyekûn Türkiye’yi hedef aldığı ve bölgesel istikrarsızlığı Türkiye’ye taşımayı amaçladığı ortada” ifadelerine yer verdi.

“PKK’NIN HEDEFİNDE YATIRIMLAR VAR”
Milletvekili Özhan Adıyaman ve Şanlıurfa’da yaşanan saldırıların doğrudan PKK’nın gerçekleştirdiği eylemler olduğunu belirterek, şunları kaydetti:

“Adıyaman saldırısı, PKK’nın Çözüm Süreci’ne rağmen, kendi gündemini Türkiye’ye dayatmaya kalkışmasının bir yansıması. PKK, son yıllarda açıkça bölgede yapılan yatırımları hedef alıyor. Bölgede baraj inşaatlarını durdurmaya çalışıyor, iş makinelerini yakıyor. Bunu da, ‘büyük devrimci mücadelesinin’ bir parçası olarak görüyor. Varlığını aynı zamanda iş makineleriyle mücadeleye adamış sığ bir örgüt aklıyla karşı karşıyayız. Ancak gerek Suruç saldırısı, gerek PKK’nın Adıyaman’da gerçekleştirdiği saldırı, gerekse Suruç’u bahane göstererek ve ‘DAİŞ çeteleriyle işbirliği yaptığı’ iddiasıyla Şanlıurfa’da iki polisi ‘misilleme’ olarak katletmesi, çatışmadan ve ülkenin istikrarsızlığından medet uman terör örgütleri yoluyla, Türkiye’nin istikrarsızlık üretecek bir örgüt aklı kriziyle karşı karşıya bırakılmaya çalışıldığını gösteriyor.”

TÜRKİYE’Yİ NELER BEKLİYOR?
Bu zorlu virajı atlatabilmek için olmazsa olmazlarının “samimiyet” olduğunu vurgulan Özhan, “Zira özellikle muhalefet, ülkede ve bölgede kan dökülmemesi ile Suriye meselesi ve Çözüm Süreci’nin suhuletle çözülebilmesi adına, tâbî olduğu samimiyet testini başarıyla geçmek zorunda. Bir yanda terörü lanetlermiş gibi yapıp, diğer yandan gerek terör örgütleri gerek ise terör uygulayan devletler ve rejimleriyle kol kola girerek gidilecek bir yol bulunmadığını samimiyetle anlamak ve buna göre hareket etmek zorunda. Mevcut meselelerin çözülmesi noktasında en samimi çabaları ortaya koyan bir iktidarın politikalarına karşıtlık yürütmek ve bir de üstüne iktidarı kendi üretimi olan dezenformasyonlarla, yığınlarca yalanla ‘sorun odağı’ olarak göstermeye çalışıp, sonra da çözüm beklentisi içine girmek tam anlamıyla bir samimiyetsizliğin adı. Burada kimse adına bir çıkış yok. Öncelikle samimi olmak, sonrasında ortak akıl ve toplumsal ve bölgesel fayda adına makulde uzlaşmak ve yapıcı adımlar atmak gerekiyor” şeklinde konuştu.

“TERÖRÜN DE TERÖRİSTİN DE İYİSİ YOKTUR”
“Bir taraftan acımız çok tazeyken, taziyemiz devam ederken, diğer taraftan da müfteriliği siyaset yapmak zanneden, ucuz komplo diliyle Türkiye’ye saldırmaya gayret edenler, hükümetimize iftira gayreti içerisinde olanlar var” diyen Milletvekili Taha Özhan, şu değerlendirmelerde bulundu:
“6-7 Ekim öncesinde kullanılan sorumsuz bir dilin benzeri yeniden nüksetmeye başladı. Türkiyelileşmek üzere yola çıkanlar, zihinsel olarak Suriyelileşmeye doğru hızla yol alıyorlar. Biz bu iftira dilini Esed’den tanıyoruz, akıl yürütme düzeyini de IŞİD’ten tanıyoruz. IŞİD iftirasını devam ettirenlerin, kendi ülkesine iftira atanların Suruç’ta yaşanan acıyla bir ünsiyet kurmaları mümkün değildir. Hâlâ 1990’ların dezenformasyon dilini kullananlar, hayatını kaybeden vatandaşlarımıza ve ülkemizin acısına saygı duymamaktadırlar. Suriye’de yüz binlerce masum insan Baas rejimi tarafından katledilirken, yaşanan her şeyi ucuz komplolarla açıklamaya çalışan, dayanılmaz acılardan küçük, geçişi ve sahte iktidar alanları çıkarmaya çalışanların bugün de benzer komploları Suruç üzerinden sürdürdüklerini görüyoruz. Bizim için terörün de teröristin de iyisi yoktur. Terör lanetinin dün olduğunu gibi nerede gördüysek karşısında durduk, durmaya da devam edeceğiz. 2007’de Ulus’ta ve Dağlıca’da, 2008’de Güngören’de, 6-8 Ekim’de, seçim kampanyası sırasında Diyarbakır’da ve daha birçok farklı acıyı yaşadığımız terör eylemlerinde neler hissettiysek bugün de aynısını hissediyoruz. Biz elinde silahla, bombayla katliam yapanlara dün terörist dediğimiz gibi bugün de demeye devam edeceğiz. Bu sorumsuz yaklaşımlar ne söylerse söylesinler; biz Esed rejimi katliam yapınca Suriyeli kardeşlerimize kapımızı nasıl açtıysak, DAEŞ Kobanili kardeşlerimize katliam yapınca kapımızı nasıl açtıysak, yarın da açmaya devam edeceğiz.”
“MÜSAADE ETMEYECEĞİZ!”

Türkiye’nin dört bir yanında devam eden siyasi, ekonomik ve toplumsal çalkantı ve krizlere rağmen ülkenin istikrarsızlığa sürüklenmesine kesinlikle müsaade etmeyeceklerinin altını çizen AK Parti Malatya Milletvekili Taha Özhan, bu uğurda hiç kimsenin Kürtleri de kendisine paravan olarak kullanmasına müsaade etmeyeceklerini ifade etti. Yapılan eylemlerin Türkiye’yi hedef aldığına dikkat çeken Özhan, “Yapılan eylem Türkiye’yi, birliğimizi ve kardeşliğimizi hedef almıştır. Kürtler bu ülkenin asli ve aziz unsurudur. Birilerinin Baas taraftarlığının ve mezhepçi hesaplarının malzemesi asla olmazlar. IŞİD terörüyle mücadele ediyoruz, etmeye de devam edeceğiz. Bugün gelinen noktada, Suriye’de yaptığımız uyarıların tamamı doğru çıkmıştır” diyerek, sözlerini tamamladı.Kaynak:malatyabusabah.com

Reklam
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bir Cevap Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.