TürkiyeSON - 24.04.2024 -

Polisten Telefon Dolandırıcılığı Uyarısı

Polisten Telefon Dolandırıcılığı Uyarısı

Malatya Emniyet Müdürlüğü Asayiş Şube Müdürlüğü görevlilerince telefon dolandırıcılığı ile ilgili yapılan çalışmalar kapsamında;

Ülkemiz genelinde özellikle yaşlı vatandaşlarımızı telefon ile arayarak kendisini “Komiser, Başkomiser, Savcı vb.” kamu görevlisi olarak tanıtıp “banka hesaplarına terör örgütünce müdahale edildiği/soyulan bir kuyumcuda kimlik fotokopilerinin bulunduğu vb.” olaylar öne sürülerek “sözde şüphelileri” operasyon yaparak yakalayacaklarını, operasyonun başarıya ulaşması için hesaplarında bulunan paranın çekilerek vermiş oldukları başka bir hesap numarasına yatırmaları gerektiği yönünde çeşitli hile unsurları da kullanılarak (polis telsiz sesi eşliğinde konuşmak gibi) vatandaşlarımızı kandırıp yüksek miktarda haksız ekonomik çıkar sağlayan dolandırıcılık çeteleriyle Malatya Emniyet Müdürlüğü olarak mücadelemiz aralıksız sürmektedir.

Bu kapsamda bugüne kadar telefon dolandırıcılığı suçunu işleyen çok sayıda şüpheli yakalanarak adli mercilere sevk edilmiştir.

2007 yılında cep telefonlarına kontör yükletmek suretiyle başlayan bu dolandırıcılık yöntemi zamanla suç örgütleri tarafından gelişen teknolojik imkânlar kötüye kullanılarak daha yüklü miktarda haksız çıkar sağlama bakımından işlenen bir suç yöntemi olmuştur.

Suçla mücadele çalışmaları kapsamında ülke genelinde Emniyet Genel Müdürlüğü, il genelinde ise Malatya Emniyet Müdürlüğü olarak çeşitli yöntemlerle (sms bilgilendirme mesajı, atm uyarı ekranı, broşür dağıtma, afiş asma vb.) vatandaşlarımız suç yöntemi hakkında bilgilendirilmiştir. Ne var ki, bu dolandırıcılık yöntemi ile mağdur edilen vatandaşlarımızın neredeyse tamamının suç yöntemi hakkında bilgisinin bulunduğu, buna rağmen telefondaki şüphelinin ikna yeteneğine yenik düştüğü emniyet birimlerimiz tarafından müşahede edilmektedir.

Son bir ay içerisinde ise söz konusu dolandırıcıların vatandaşlarımızı daha kolay ikna etmek amacıyla akıllı telefonlardaki çeşitli android programları kullanıp, telefon ekranında arayan numara olarak +90155, 00000000155 veya İlimiz Emniyet Müdürlüğü birimlerine ait numaraların görünmesini sağlayıp vatandaşlarımızı polis olduklarına ikna ettikleri tespit edilmiştir.

Bu sebeple halkımızın bu tür olaylarda mağdur olmaması amacıyla aşağıdaki uyarıları dikkate almaları önem arz etmektedir.

1- Hiçbir kamu görevlisi (Polis, asker, hakim, savcı vb.) hukuken vatandaşlarımızı operasyonda kullanamaz.

2- Hiçbir kamu görevlisi (Polis, asker, hakim, savcı vb.) vatandaşlarımızdan para istemez veya bir başka hesaba havale göndermesini isteyemez.

3- Hangi numaradan olursa olsun kendisini polis/savcı olarak tanıtıp para isteyen bir telefon aldığınızda (telsiz efekti olsada) arayan şahsın tehdit ve korkutmalarına aldırmadan görüşmeyi hemen sonlandırıp, ücretsiz olarak aranabilen 155 Polis İmdat Hattını arayın ve yardım isteyin. (Çünkü dolandırıcılar sağlıklı düşünmenizi önlemek amacıyla zihninizi sürekli meşgul ederler ve bu sebeple telefonu kapatmanızı istemezler, sürekli olarak açık tutmanızı isterler.)

4- Arayan şahıslara kişisel bilgilerinizi (banka hesap numarası, kredi kartı numarası, T.C. Kimlik numarası, telefonunuza gelen onay kodu vb.) kesinlikle vermeyiniz.

5- İnternet bankacılığı veya telefon bankacılığı bilgilerinizi (müşteri numarası, şifre, onay kodu) arayan şahıslara kesinlikle vermeyiniz. Çünkü bu bilgilerle hesabınıza elektronik ortamda müdahale edebilirler.

6- Dolandırıcılardan “ilinizde kuyumcu soyuldu ve kimlik fotokopiniz olay yerinde bulundu, evinizdeki altınları bu sebeple incelememiz lazım, altınlarınızı bir poşete koyup gelen görevliye teslim ediniz” şeklinde bir telefon aldığınızda itibar etmeyiniz ve 155 Polis İmdat Hattını arayarak yardım isteyiniz.

Kamuoyunun bilgisine sunulur.

Reklam
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.