TürkiyeSON - 25.09.2022 -
Türkiye Son   Habercilikte Son

Posta Güvercininin Özellikleri Neler?

Posta Güvercininin Özellikleri Neler?

Son derece gelişmiş olan yön duyguları ve aynı zamanda çevik bir yapıya sahip olmaları posta güvercini özellikleri  arasında yer alıyor ve aynı zamanda bu kuşları diğer güvercin türlerinden ayırıyor. Bu kuşlar eğer beslenmesi ve bakımı ihmale edilmezse 15 yıla kadar yaşayabiliyor. Aynı zamanda saatte 60 ila 80 kilometre hızla uçabiliyor olmaları da  dikkat çeken özellikleri arasında yer alıyor.

Günde 1000 kilometre gibi son derece uzun bir mesafe uçabilen bu kuşlarla ilgili posta güvercini nasıl eğitilir sorusunun yanıtı da merak ediliyor. Bazıları paçalı olan posta güvercinlerine  eğitim vermek sanıldığı kadar kolay değil.  Bu eğitimin bambaşka bir uzmanlık gerektirdiğini  bilmenizde fayda var. Bu kuşlar uçarken kuyrukları bir dümen görevini üstlenebiliyor. Hızlı bir şekilde manevra yapabilmeleri kuyruklarının da son derece çevik olmasından kaynaklanıyor.

Öncelikle posta güvercini nasıl olmalı sorusuna da yanıt verelim. Gözlerinin parlak ve canlı olması gerekiyor.  Zira yön bulma duygularını kullanabilmeleri gözlerinin net bir şekilde görebilmesi ile çok yakından ilgilidir. Aynı zamanda vücutları kuyruğa doğru bir daralma eğilimi sergiler. Bu kuşların sırtları ve bel bölümleri son derece güçlüdür. En önemli özelliklerinden biri de tüylerinin yağmurdan çok fazla etkilenmiyor olmasıdır. İnternette posta güvercini hakkında kısa bilgi arayanlar yağmurdan etkilenmedikleri için bu kuşların yarışlarda da sıklıkla kullanıldığını öğrenebilir.

Reklam

Güvercinlere Az Yem Vermek Hastalıklara Yol Açabilir

Posta güvercinleri sağlık aktivitelerinin tamamını  kümeslerinde gerçekleştirir ve bu nedenle posta güvercini kümesi nasıl olmalı sorusunun yanıtı çok büyük bir önem taşıyor. Kümeslerinin rahatlıkla girip çıkabilecekleri büyüklükte bir kapıya sahip olması gerekir. Günde 2 defa beslenmeleri yeterli olabiliyor ancak az miktarda ürün vermeniz çeşitli sağlık sorunları yaşamalarına sebebiyet verir. Bu nedenle yemlerinin çok az ya da çok fazla olmaması gerekir.

Bununla birlikte güvercin sefere nasıl alıştırılır sorusunun yanıtını da detaylı bir şekilde öğrenmeniz ve size aktarılan talimatları harfiyen uygulamanız büyük önem taşıyor. 4 hafta sonrasında kendiliğinden kümesten çıkıp uçmaya teşvik etmelisiniz. Ancak sefere alışmaları için bir dizi egzersiz yapmanız gerekiyor ve bu konuda detaylı bilgi sahibi olmanız başarılı bir sonuç elde etmenizi sağlayabilir.

Reklam
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: