TürkiyeSON - 25.02.2024 -

Prof. Dr. Hakan Parlakpınar’a TÜBİTAK Teşvik Ödülü

Prof. Dr. Hakan Parlakpınar’a TÜBİTAK Teşvik Ödülü

TÜBİTAK 50’inci Bilim, Özel ve Teşvik Ödülleri, Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın himayesinde Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde düzenlenen törenle sahiplerini buldu. Ödül töreninde, İnönü Üniversitesi Tıp Fakültesi Tıbbi Farmakoloji Ana Bilim Dalı öğretim üyesi Prof. Dr. Hakan PARLAKPINAR “Sağlık Bilimleri Alanında 2005 yılı TÜBİTAK teşvik ödülü” aldı. TÜBİTAK 2015 Yılı Bilim ve Teşvik Ödüllerine binlerce bilim insanı arasından sadece 18 kişi lâyık görüldü.

Kalp, böbrek ve damar sistemi patolojilerinde iskemi-reperfüzyon ve serbest radikal hasarı ve antioksidan tedaviler konularındaki uluslararası düzeyde üstün nitelikli çalışmaları nedeniyle Teşvik Ödülü verilmiştir. Oksidatif stres, antioksidanlar, iskemi-reperfüzyon hasarı, deneysel hayvan modelleri oluşturma, kemoterapotik toksisite, öğrenme ve davranış deneyleri, geleneksel ve tamamlayıcı tıp uygulamaları ve kayısının sağlık alanında kullanımı gibi konular Prof. Dr. Hakan PARLAKPINAR’ın çalışma alanlarıdır.

Prof. Dr. Hakan PARLAKPINAR daha önceden Türk Farmakoloji Derneği Poster Birincilik Ödülü (2001), Avrupa Üroloji Derneği Poster Birincilik Ödülü (2012), AR-GE Proje Pazarı Poster Birincilik Ödülü (2013), Türkiye Solunum Araştırmaları Derneği Sözlü Sunum Birincilik Ödülü (2014), Türk Kalp ve Damar Cerrahisi Derneği Sözlü Sunum Birincilik Ödülü (2014), Ortopedi ve Travmatoloji Derneği Poster Birincilik Ödülü (2015) sahibidir.

30 Ağustos 1975’te Malatya’da doğan Hakan PARLAKPINAR, 1999 yılında İnönü Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden (İngilizce Tıp) Tıp Doktoru, 2004 yılında da aynı Fakültenin Tıbbi Farmakoloji Anabilim Dalından Tıbbi Farmakoloji Uzmanı olarak mezun olmuştur. 2010 yılında doçent unvanını kazanan Hakan PARLAKPINAR, 2015 yılında ise profesör unvanını almıştır.

Teşvik Ödülü’nü Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar’ın elinden alan Dr.PARLAKPINAR, böyle bir ödüle lâyık görüldüğü için çok mutlu olduğunu ifade ederek “Böyle bir ödüle lâyık görülmek gurur verici ve motive edici. Ödülü özellikle de Cumhurbaşkanlığı himayesinde almış olmak oldukça sevindirici olup yeni yapacağım çalışmalar için cesaret verici oldu. Çalışma ekibim içerisinde yer alan pek çok bilim insanı için de ilham kaynağı ve mutluluk vesilesi olmuştur. Bu prestijli ödül Üniversitemiz ve şehrimize hayırlı olsun ve üzerimde emeği bulunan tüm hocalarıma ve çalışma arkadaşlarıma teşekkür ederim”  dedi.

Prof. Dr. Hakan PARLAKPINAR

“Kalp, böbrek ve damar sistemi patolojilerinde iskemi-reperfüzyon ve serbest radikal hasarı ve antioksidan tedaviler konularındaki uluslararası düzeyde üstün nitelikli çalışmaları” nedeniyle Teşvik Ödülü verilmiştir.

30 Ağustos 1975’te Malatya’da doğan Hakan PARLAKPINAR, 1999 yılında İnönü Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden (İngilizce Tıp) Tıp Doktoru, 2004 yılında da aynı Fakültenin Tıbbi Farmakoloji Anabilim Dalından Tıbbi Farmakoloji Uzmanı olarak mezun olmuştur. 2010 yılında doçent unvanını kazanan Hakan PARLAKPINAR, 2015 yılında ise profesör unvanını almıştır.

Oksidatif stres, antioksidanlar, iskemi-reperfüzyon hasarı, deneysel hayvan modelleri oluşturma, kemoterapotik toksisite, öğrenme ve davranış deneyleri, geleneksel ve tamamlayıcı tıp uygulamaları ve kayısının sağlık alanında kullanımı gibi konular Prof. Dr. Hakan PARLAKPINAR’ın  özel ilgi alanlarıdır.

Hakan PARLAKPINAR, Türk Farmakoloji Derneği Poster Birincilik Ödülü (2001), Avrupa Üroloji Derneği Poster Birincilik Ödülü (2012), AR-GE Proje Pazarı Poster Birincilik Ödülü (2013), Türkiye Solunum Araştırmaları Derneği Sözlü Sunum Birincilik Ödülü (2014), Türk Kalp ve Damar Cerrahisi Derneği Sözlü Sunum Birincilik Ödülü (2014), Ortopedi ve Travmatoloji Derneği Poster Birincilik Ödülü (2015) sahibidir.

2015 yılı Haziran ayında Türkiye Bilimler Akademisi (TÜBA) Asosiye üyeliğine seçilen Prof. Dr. Hakan PARLAKPINAR, halen İnönü Üniversitesi Tıp Fakültesi Tıbbi Farmakoloji Anabilim Dalında öğretim üyesi olarak görev yapmakta olup; evli ve üç çocuk babasıdır.

Reklam
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.