TürkiyeSON - 15.04.2024 -

Proje kinoa ile başladı

Proje kinoa ile başladı

Kuluncak Kaymakamı Hasan Gündoğdu’nun ilçe halkının kalkınması amacıyla başlattığı ürün çeşitliliği projesinin ilk adımı Kinoa ile başlatılmıştır.

10Kinoa dünyada superfood yani süper yiyecek olarak adlandırılmaktadır. Sebebi ise kalorisinin az olması, yüksek ve değerli protein içeriği, temel aminoasitlerinin tamamını barındırması, vitamin mineral yönünden zengin olması yani kısacası besin maddeleri açısından zengin ve çok dengeli olmasıdır. Şişmanlatmaması, buna karşın besleyici değerinin yüksek olması onu Amerikan tüketicisinin gözdesi haline getirmiş. Talebi gören tarım girişimcileri şimdi hızlı biçimde “kinoa”yetiştiriciliğine soyunuyor.

Kinoa gluten içermeyen ve bu onu önemli sayılacak bir hasta populasyonu için çok önemli bir alternatif besin olmasını sağlıyor. Hafif, lezzetli, ve sindirimi kolay tadı buğday ile pirinç arasında bir tahıldır. 1 çay fincanı kinoanın içerdiği protein bir orta boy hamburgerdekinden daha fazladır. Kinoanın çorbası, bulamacı, pilavı yapılır, öğütülerek ekmeği yapılabiliyor. Bizim mercimek köftesi gibi köfteleri yapılıyor ve kısır gibi salatalarda kullanılıyor.

Kinoa yüksek ve kıraç arazilerde yetişebiliyor ancak toprağının kumlu ve suyu iyi süzdüren nitelikte olması gerekiyor. Çok yüksek irtifada, dağ yamaçlarında yetişebilmesi Kuluncak’ın rakımına, toprak ve iklim yapısına uygun bir bitki olmasından dolayı çiftçimize bir alternatif olarak İlçemizin 5 değişik toprak türünde deneme ekimleri yapılmıştır. Ekimi yapılan yerler sulak arazi olarak Karabük Mahallesin ve İlçe Merkezinde  kuru ve kıraç arazi Çörmü ve Başören mahallelerinde değişik toprak türlerinde ekimi yapılmıştır. Verimi arpa ile benzerdir. Kilogramı 16 TL den ithal edilebilen kinoa tohumu, ihracat bağlantısı sağlandığında tahmini olarak tarladan kilosu 8 ila 10 TL arasında satılması mümkündür.

O yılki yağışa bağlı olarak kuru tarımda 200 ila 400 kg arası verim almak mümkündür. Sulanabilen arazilerde verim 700 kg’a kadar çıkabilir. Dönüm başına 2000- 5000 TL gelir elde edilmesi düşünülmektedir.

Kuluncak kaymakamlığı

Reklam
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.