17.06.2024 -Türkiye Son Habercilikte Son

Protez ayak takıldı

Protez ayak takıldı

Malatya Yeşilyurt Belediyesi Veteriner İşleri Kliniğinde protez ayak ve göz ameliyatı başarıyla yapıldı.

09Farklı tedavi yöntemleriyle yaralı hayvanları tedavi eden Yeşilyurt Belediyesi Veteriner İşleri Müdürlüğü bir ayağı kangren olan tavuğa protez ayak uygulayarak tekrar yürümesini sağlarken, görme yetisini kaybetmek üzere olan bir puhu kuşu yapılan başarılı operasyonla tekrardan görmeye başladı .

BİR AYAĞINI KAYBEDEN TAVUĞA PROTEZ AYAK TAKILDI

Yeşilyurt Belediyesi Veteriner İşleri Müdürlüğü kiliniğine Aydemir Gürsoy isimli bir vatandaş tarafından getirilen ve bir ayağı kangren olan tavuğa başarılı bir cerrahi operasyon düzenleyen Veteriner ekipleri tavuğun kangren olan ayağını keserek, yerine protez bir ayak taktılar.

Tavuğa takılan protez ayak hakkında konuşan Yeşilyurt Belediyesi Veteriner İşleri Müdürü Abuzer Karataş, “Kliniğimize çeşitli hayvanlar getiriliyor, bir vatandaşımızda tavuğunu getirdi. Kendisi için çok önemli olduğunu söyledi. Tavuğundan vazgeçemiyordu, tavuğun ayağında kangrenleşme vardı ve bunun önüne geçilemezdi. Yapmamız gereken ayağını ampute edip tavuğa uygun protez bir ayak takmaktı, bizde bu uygulamayı başarıyla gerçekleştirdik. Tavuk tekrardan yürümeye başladı, vatandaşımızda gayet memnun kaldı. Yaptığımız işin ticari bir değeri yok ama bir vatandaşımızın mutlu olması tavuğun tekrar yürüyecek olması bizi çok fazla mutlu etti” dedi.

Tavuğa cerrahi müdahalede bulunan veteriner Burak Avcı ise, hayvanlara uygulanan protez tedavilerinde 3D yazılım sisteminin kolaylık sağladığını hatırlatırken ülkemizde bu uygulamanın henüz yerleşmediğini söyledi. Güçlü bir teknolojik altyapıya ihtiyaç duyduklarını vurgulayan Dr. Avcı, ” Kliniğimize getirilen ve bir bacağı kangren olan tavuğun tedavisinde karşılaştığımız en büyük güçlük teknolojik altyapının eksik olmasıydı. Türkiye’de henüz 3D yazılım ve grafik sistemi tam manasıyla yerleşmediği görmekteyiz. Bu sistemin uygulanması protez uygulamalarına büyük katkı sağlayacaktır ve sonuçta Ülkemiz için büyük bir kazanç olacaktır. Bu sistemin en kısa sürede uygulamaya geçmesini temenni ediyorum” dedi.

Tavuğun sahibi Aydemir Gürsoy ise, ” Tavuğumun ayağındaki kırıktan dolayı nereye götürsem kes dediler. Tavuğum sağlıklı, bende tavuğa et gözüyle bakmadığım için internette tedavisinin olduğunu öğrendim ve tavuğumu Yeşilyurt Belediyesi Veteriner İşleri Müdürlüğüne getirdim. Yetkililerin ilgi ve alakasından oldukça memnun kaldım. Ayağı kangren olan tavuğumun ayağı kesildi ve yerine protez ayak taktılar. Tavuğum yapılan tedaviden sonra gayet sağlıklı ve yumurtlamaya devam ediyor. Yeşilyurt Belediyesine çok teşekkür ediyorum” dedi.

GÖRME YETİSİNİ KAYBEDEN PUHU KUŞUNUN GÖZÜNE BAŞARILI OPERASYON

Vatandaşlar tarafından doğada bulunan ve bir gözünü kaybetmek üzere olan Baykuşgillerden puhu kuşu, vakit kaybedilmeden Doğa Koruma ve Milli Parklar Müdürlüğü ekiplerine teslim edildi. Doğa Koruma ve Milli Parklar Müdürlüğü ekipleride yaralı puhu kuşunu Yeşilyurt Belediyesi Veteriner İşleir Müdürlüğü kliniğine getirdi. Klinikte tedavi altına alınan puhu kuşunun bir gözünün görme yetisini kaybetmek üzere olduğu anlaşıldı. Veteriner hekimler tarafından yapılan başarılı operasyonun ardından puhu kuşuna görme yetisi yeniden kazandırıldı.

Reklam
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bir Cevap Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.