TürkiyeSON - 18.01.2022 -
Türkiye Son   Habercilikte Son

Protokol Üyeleri ve Çocuklar Çember Çevirip, İp Atladı

Protokol Üyeleri ve Çocuklar Çember Çevirip, İp Atladı

Adıyaman Belediyesi ve Kent Konseyi Unutulmaya Yüz Tutmuş Oyunları Hatırlattı

Protokol Üyeleri ve Çocuklar Çember Çevirip, İp Atladı

Organizasyonunu Adıyaman Kent Konseyi’nin yaptığı, Adıyaman Belediyesi’nin de destekleriyle güç kattığı ‘Sokak Oyunları Şenliği’ büyük bir ilgiyle start aldı. Şenliğe katılan Vali Abdullah Erin ile Belediye Başkanı F. Hüsrev Kutlu, çocuklarla birlikte çember ve deleme çevirip, ip atladı.

Adıyaman Belediyesi ve Adıyaman Kent Konseyi tarafından bu yıl birincisi düzenlenen ‘Sokak Oyunları Şenliği’ büyük ilgi gördü. Karaali Atletizm Stadında gerçekleşen ve iki gün sürecek olan Sokak Oyunları Şenliğinin ilk gününde çember, kırcik, deleme ve ip atlama oyunlarında mücadele eden Adıyaman Anadolu Lisesi ile Adıyaman Lisesi öğrencilerinin kıyasıya yarışı renkli görüntülere sahne oldu.

Vali Abdullah Erin, Belediye Başkanı F. Hüsrev Kutlu, Jandarma Alay Komutanı Ercan Atasoy, Emniyet Müdürü Metin Alper, Belediye Başkan Yardımcısı M. Said Kutlu, İl Defterdarı Orhan Mutluay, İl Milli Eğitim Müdürü Mete Kızılkaya, Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Fikret Keleş, STK temsilcilileri, kurum ve okul müdürleri, öğretmenler ve öğrencilerin katıldığı programın açılış konuşmasını yapan Adıyaman Kent Konseyi Başkanı H. Sinan Temel, amaçlarının eski kültürleri yeni nesle ulaştırmak olduğunu dile getirerek şunları söyledi: “Bu yıl ilkini düzenlediğimiz, destek görmemiz halinde önümüzdeki yıllarda daha da kapsamlı bir hale getirmeyi planladığımız Sokak Oyunları Şenliğimize bu yıl Adıyaman Anadolu Lisesi ve Adıyaman Lisesi okullarımız gönüllü olarak katıldı, her iki okulumuza da teşekkür ediyorum. İki gün sürecek olan şenliğimizin ilk gününde kırçik, deleme, çember ve ip atlama yarışmalarımız olacak. Yarın da Kale önünde beştaş ve çizgi oyunlarımız gerçekleştirilecek. Bu anlamda bu şenliğin gerçekleşmesinde emeği geçen Belediye Başkanımız Fehmi Hüsrev Kutlu’ya teşekkür ediyor, tüm hemşerilerimizi de şenliğimize davet ediyoruz.”

Adıyaman’da yıllar önce oynanan sokak oyunlarının bugün şenlik olarak düzenlenmesine katkı sunan Adıyaman Belediye Başkanı F. Hüsrev Kutlu ise programda yaptığı konuşmada, tüm çocuklara yeniden sokağa dönmelerini ve sokak oyunu oynamalarını tavsiye etti. Başkan Kutlu, “Eskiden bizim oyunlarımız bunlardı. Bu oyunlarla sokakta zaman geçirirdik. O zaman ailelerimiz bizi eve sokmak için uğraşırlardı, şimdide biz çocuklarımızı sokakta bu oyunları oynamaları için uğraşıyoruz. Ben tüm çocuklarımıza bu oyunları sokakta, arkadaşlarıyla birlikte oynamaları tavsiyesinde bulunmak istiyoruz” diye konuştu.

Son olarak sözü alan Vali Abdullah Erin ise yaptığı konuşmada şunları söyledi: “Geleneğini, kültürünü, geçmişini unutan milletlerden hiçbir şey olmaz. Bunun içerisine her türlü örfümüz, adetimiz ve oyunlarımız da dahildir. Geçmişimizi unutmadığımız gibi baş döndürücü gelişmelerden de geri kalmayarak ikisini bir arada götürmeliyiz. Bu vesileyle bu şenliğin düzenlemesinde emeği geçen herkese teşekkür ediyor, müsabakalarda yarışacak olan kardeşlerime de başarılar diliyorum.”

Daha sonra protokol üyelerinin başlattığı şenliklerde Vali Abdullah Erin ile Belediye Başkanı F. Hüsrev Kutlu, çocuklarla birlikte çember ve deleme çevirip, ip atlayarak büyük alkış aldı.

Şenliğin ikinci günü olan 16 Mayıs Salı günü saat 10.00’da Kale önündeki sokakta beştaş ve çizgi oyunlarının oynanacağını da hatırlatan yetkililer, tüm Adıyamanlıları bu etkinliğe davet etti.

Reklam
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: