TürkiyeSON - 24.04.2024 -

RAHMETLE ANIYORUZ

RAHMETLE ANIYORUZ

1946 dan 1960 a kadar Malatya nın milletvekillerinin tümünü CHP kazanıyordu. 1961 den 1980 e kadar yapılan milletvekili seçimlerinde Malatya nın 6 milletvekilinin 4 ünü CHP geri kalan ikisini de sağ partiler alıyordu. Malatya Belediye Başkanlığını 1920 den 1977 ye kadar CHP adayları kazanıyordu. Fırat Nehri üzerinde Keban ve Karakaya Barajlarının yapılmasından sonra baraj suyunun altında kalan yüzlerce köyün halkı Malatya ya göç ettiler. Göçle gelenlerin büyük çoğunluğu varoşlara yerleştiler. Bu insanlar kent yapısıyla uyum sağlayamadılar. Ekonomik ve kültürel bunalımla karşı karşıya kalmışlardı. Göçün olumsuz etkilerinden doğan siyasal ve kültürel boşluğu siyasal İslamcılar ile doldurmaya kente yeni gelen bu insanları siyasal düşünceleri doğrultusunda yönlendirmeye çalıştılar. Malatya İl Merkezinde güçlenen siyasal İslamcılar ve ırkçılar Malatya da ayrımı yaratmaya yöneldiler. Kent merkezinde işyeri açmış olan Aleviler baskıyla göçe zorlanıyordu. Sık sık sağcılarla solcular çeşitli mahalleler kurtarılmış bölge ilan edilmeye faili meçhul cinayetler artmaya başladı.

 

 

Mezhepsel ve etnik ayrışım ve saldırılar ilçe ve köylere değin uzandı. Hamit Fendoğlu Malatya merkezine bağlı Burgurlu Köyü nde dünyaya gelir. Küçük yaşta ailesiyle birlikte Malatya ya taşınırlar ama köyü ve mensup olduğu İzollu Aşiretiyle ilişkilerini ve bağını koparmadan sürdürür. 1946 da DP nin gençlik kollarıyla ilişkisi gelişir partiye üye olur. Lise öğreniminden sonra çiftçilikle uğraşan Hamit Fendoğlu renkli hareketli kişiliğiyle Malatya da isim etkin kişiler arasında yerini alır. 27 Mayıs 1960 darbesiyle DP kapatılır. DP nin milletvekilleri bakanları ve yöneticilerinin çoğunluğu gözaltına alınır. Hamit Fendoğlu da gözaltına alınarak Yassıada ya gönderilir. Orada DP nin üst yöneticileriyle birlikte yargılanır. 1965 Milletvekili Genel Seçimlerinde DP nin devamı olan AP nin listesinde Malatya Milletvekili seçilen Fendoğlu 1969 a kadar Milletvekili olarak TBMM de görev yaptı.

 

 

 

 

df143ea1-5a7c-4d55-92e5-01425e2edab4

 

 

TBMM de Tabii Senatör Sıtkı Ulay a TİP Milletvekili Çetin Altan a İrfan Solmazer e saldırır. Yakın arkadaşı olan gazeteci Abdullah Uraz gazetedeki köşesinde Hamit Fendoğlu hakkında şunları yazar Sık sık çıkan kavgalarda buna dayanamayan Hamido ön safta bu kavgalara karşın kendisini tutamazdı. O bunlardan üzülür şöyle derdi Yahu bu işi anlamıyorum. Beni hadise makinesi gibi gösteriyorlar. Yahu siz ne biçim gazetecisiniz Sizde Allah korkusu yok mu. Ben mi bir kimseye hakaret ettim. Onlar tahrik edecek küfür edecek benim liderime hatibime bunları yapacak üstlerine yürüyecek Sonra Sonra ben de duracağım.

İnsan ve Sağlık By admin Görüntülenme 210 Fendoğlu na Gönderilen Bombalı Paket Cumhuriyetin ilanından 1980 e kadar Malatya da CHP ağırlıklıydı.

 

Önce gösterilere katıldığı DP yi desteklediği için dava açıldı. Sonra savcıya karşı Bayar ve Menderes i savunduğu için maddesini değiştirip idamla yargılandı.

 

Oldukça sık gündeme gelen meclis içi kavgaları nedeniyle Adalet Partisi nden ihraç edildi. Ferruh Bozbeyli nin kurduğu Demokratik Parti ye geçti. 15 Şubat 1975 de Malatya da meydana gelen saldırıda yer Adana Devlet Güvenlik Mahkemesi nde yargılandı. Sonrasında bir süre Sivas ın Gürün ilçesinde cezasını ifa ettikten sonra serbest kaldı. Daha sonra Adalet Partisi ne geçti. 17 Nisan 1978 tarihine kendisine posta yoluyla gönderilen bombalı bir paketin elinde patlaması sonucu gelini ve iki torunuyla birlikte Malatya da hayatını kaybetti. Farklı bir anlatımla Malatyalı olan Hamido İsmet İnönünün hayatı boyunca odaya girdiklerinde ayağa kalktığı iki şahıstan biridir. Bunun kadar doğal birşey yok çünkü üzerinde genellikle arası silah taşır idi. Adnan Menderes İdama mahkum olduğunda sempatizanı olduğu için hapse Menderes e sataşan askeri şahsiyetlere el altından sopa gösterdiği için İdama mahkum edilmiştir.

 

 

4ac43efc-c3ca-4be1-823c-9ad9b469e203

 

 

İdam sebebi şudur Adnan Menderes in Kara Kuvvetleri komutanı olması. 11 Aralık 1977 tarihinde yapılan mahalli seçimlerde aday olduğu Malatya Belediye Başkanlığı nı bütün sağ partilerin desteğini alarak kazanmış ve 54 yıldır süren CHP den Belediye Başkanı seçilme geleneği sona erdirmişti. Olay günü evinde postayla adına gönderilmiş bir paketi açtığında içerisine yerleştirilmiş bombanın patlaması neticesi yanında bulunan gelini ve iki torunu ile birlikte parçalanarak şehit oldu.

 

 

 

 

T

 

 

 

Reklam
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.