TürkiyeSON - 23.01.2022 -
Türkiye Son   Habercilikte Son

Rektör Prof. Dr. Kızılay’dan Esnaf Kuruluşlarına Ziyaret

Rektör Prof. Dr.  Kızılay’dan Esnaf Kuruluşlarına Ziyaret

İnönü Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Kızılay, Malatya Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (MESOB) Başkanı Şevket keskin ile Malatya Esnaf ve Sanatkarlar Kredi Kefalet Kooperatifi (ESKKK) Başkanı Ali Evren’i ziyaret etti.

 Malatya Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği’ne yaptığı ziyarette konuşan Rektör Prof. Dr. Kızılay, “Malatya Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanımız, çok kıymetli ve Malatya’mızın önemli bir değeri  olan Şevket Keskin’i ve yönetim kurulu arkadaşlarımızı ziyarete  geldim.  Malatya; ülkemizin bize göre en önemli şehirlerinden biri, hem üniversitemiz açısından, hem şehrimizin dinamikleri açısından, ülkemiz için çok önemli, çok stratejik bir şehri. Esnaflarımız ve işadamlarımız şehrimizin çok önemli grubunu oluşturuyor.  Üniversitesizinde kuruluşundan bugüne  hatta, kurucuları da ağırlıklı olarak şehrimizin işadamları, şehrimizin akil adamları ve esnaflarıdır. Dernek kuruyorlar, sonra üniversitemiz 1972’de başlayan bir serüvenle 1975’te o derneğin çalışmaları ile kuruluyor, o zamanki hükümetin güçlü desteği ile kuruluyor. Ondan sonrada üniversitemize çok büyük destekleri oldu. Halen her ortamda üniversitemizin her sorununu gündeme getiren ve arkasında destek olmaya devam ediyor. Bunların başında da Şevket Keskin başkanımız üniversitemizin bir ihtiyacı varsa, her ortamda bunu gündeme getiriyor ve ilgili mercilere bir taraftan biz ulaşırken, bir taraftan da başkanımız her ortamda dile getirerek bize güçlü destek veriyor. Bundan öncede üniversite yönetimlerine güçlü destek verdi. Ben bundan sonraki dönemde de üniversitemizin şehrimizin vitrin alanlarında neye ihtiyacı varsa, üniversitemizin insan kaynağı ile organizasyon kabiliyetiyle elindeki bütün imkanlarla en güçlü şekilde destek vereceğini ben ifade etmek istiyorum. Şehrimizle iç içe, çünkü bu üniversite bu şehrin üniversitesi, şehrin bir parçası, şehrin bir dinamiği, bu bakışla da Malatya’daki bütün esnaf ve sanatkarlarımızla da üniversitemiz iç içe çalışmasına devam edecek. Onların bizden talepleri ne ise, elimizden geldiği ölçü de yerine getireceğiz, bizim onlara her zaman desteğimize ihtiyaç olduğu zamanda yanlarında olacağız, desteğimizi sonuna kadar vereceğiz. Başkanımız uzun zamandır esnaflarımızı temsil ediyor, onların sorunlarını her ortamda takip ediyor, gündeme getiriyor, yakından bizde takip ediyoruz, buradaki kurumumuzu. Bundan sonra da çok güçlü işbirliğimizi devam ettireceğimizi tekrar vurgulamak istiyorum. Çalışmalarında başarılar diliyorum. Şehrimizi gelecekte, bugünkü noktasında çok daha öteye elbirliği içerisinde götüreceğimize inanıyorum. Ben bu duygu ve düşüncelerle çalışmalarında başarılar diliyorum.” dedi.

 MESOB Başkanı Şevket Keskin’de “Tabiki üniversite dendiği zaman bir şehrin lokomotifi olması lazım. Şehri lokomotif olarak çekecek; bizde arkasından gideceğiz. Herkesin iyiliği kendisine göre iyidir, ama Malatya bambaşka bizim için. Burada ortak aklın hükmetmesi lazım. Malatya’nın eksiklikleri, üniversitenin eksiklikleri, esnafın eksikliklerini, İnşallah üniversitenin öncülüğünde, Valiliğin öncülüğünde birlikte çözeceğiz. Biz üzerimize düşeni her zaman yapmaya hazırız, sorunların hükümete ve Sayın Cumhurbaşkanımıza ulaştırarak dile getirmek için biz her zaman elimizden geleni yapacağız.  Sayın rektörümüz Malatyalı ve yıllardır Malatya’da, Malatya’yı ve bölgeyi çok iyi biliyor.  En kısa sürede ikinci üniversitenin Malatya’ya kazandırılması, Onkoloji Hastanesi’nin biran önce yapılması sağlık açısında çok önemli. Özellikle cenazelere çok katılıyorum ve  ölenlerin büyük bir kısmının Kanser vakasından dolayı vefat ettiğini öğreniyoruz.  Malatya’nın diğer meselelerinde de üniversite ile birlikte çalışmaya her zaman varız. Malatya’da esnaf ve sanatkar kesimi geniş bir ailedir ve 30 bine yakın üyesi olan, bir çınar dalı gibi Malatya’nın en uçra mahallesinde bulunuyoruz. Esnaf ve sanatkar kesimi bu ülkenin temel taşıdır, bel kemiğidir.  Uzlaşma kültürünü çok iyi bilen ve sosyal dayanışmayı çok iyi bilen bir kesimiz.  Ülkenin birliği ve beraberliği için esnaf ve sanatkar kesimi her zaman öncülük etmiştir ve bundan sonrada devam edecektir. Ziyaret için teşekkür ediyoruz.  Üniversitede yapacağı bütün çalışmalarda yanında olacağız.” diye konuştu.

 Rektör Prof. Dr. Ahmet Kızılay, Onkoloji hastanesi ile ilgili olarak son gelişmeyi de paylaşarak, “Onkoloji Hastanemizin projesini alan firma biraz süre istedi bizden. Yoksa projemiz Şubat ayı sonunda bize teslim edilecekti. 1-2 hafta içerisinde proje bize teslim edilecek ve ondan sonra yapım ihalesine çıkacağız. Artık Onkoloji Hastanesi yolda. Temelini attık mı, ondan sonrasını çok hızlandıracağız. Bu süreç mevzuata bağlı olduğu için bunları hızlandıramıyoruz. Ben bizzat yakından takip ediyorum. Projesini bitmek üzere ve yapım ihalesini de tamamlayarak temelini atacağız. İnşallah çok deneyimli bir firmaya rast geliriz diye ümit ediyorum.  Hastane konusunda da deneyimli büyük firmalarımızın bu projemizi takip etmelerini istirham ediyorum.

 ESKKK ZİYARETİ

İnönü Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Kızılay, daha sonra Malatya Esnaf ve Sanatkarlar Kredi Kefalet Kooperatifi’ni ziyaret etti.

Rektör Prof. Dr. Kızılay, buradaki konuşmasında; “Malatya’mız için çok önemli hizmetler yapıyorlar. Esnaf ve sanatkarlarımızın arkasında Beydağı gibi bir kurumumuz var. Onların hepsine ekonomik açıdan çok güçlü destekler veriyorlar. Esnaf ve sanatkarımız şehrimizin temel direği, şehrimizin temelini oluşturuyor. Çalışmalarınızı takdirle ben takip ediyorum. Üniversite olarak yapabileceğimiz bütün katkılara da her zaman hazırız.  Üniversite şehrimizin çok önemli büyük bir kurumu. 43 bin 500 öğrencimizin yarısı Malatyalı, bu şehrin evladı. Ayrıca bizim hocaların bir kısmı bu şehrin evladı, bir kısmı da Türkiye’nin her yerinden.  Üniversitemiz köklü bir üniversite ve Türkiye’de 14. Kurulmuş olan üniversite. Üniversitemizi daha öteye götürmek için yoğun bir gayret içerisindeyiz. Sizlerin güçlü bir desteğini alıyoruz. Bundan sonrada güçlü bir desteğinizin olacağından ben eminim. Esnaf ve sanatkarımız güçlü olursa, huzurlu olursa bu şehrimiz için çok önemli. Ben önümüzdeki aylarda ülkemizin ve şehrimizin daha hızlı bir şekilde yol alacağını düşünüyorum.  Hep beraber şehrimizi ve üniversitemizi daha ileriye götüreceğiz.” Şeklinde konuştu.

ESKKK Başkanı Ali Evren’de, “Üniversite şehrimizin üniversitesi. Sizlerde, bizlerde bu kurumlarda geçiciyiz.  Biz her zaman üniversitemiz için elimizi taşın altına koymaya hazırız. Rabbim bir daha 15 temmuz benzeri olayları yaşatmasın. Bizler her zaman birlik ve beraberlik içinde olacağız. Bu dönem biraz sıkıntılı günler geçiriyoruz ve piyasalarda biraz kırgınlık var, bunları aşacağız. İnşallah 16 Nisan’dan sonraki gelişmelerde her şey yerine oturacaktır. Biz her zaman üniversitemizin yanındayız. Yapılacak çalışmalarda sizlerin yanında olacağız.” dedi.

Reklam
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: