17.06.2024 -Türkiye Son Habercilikte Son

‘Rencide edildik’

‘Rencide edildik’

Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun Malatya ziyareti sırasında basın mensuplarının sivil toplum kuruluşları ile yapılan toplantıya alınmamasına tepki gösterildi.mikail pelit

Malatya Gazeteciler ve Televizyoncular Cemiyeti Başkanı Mikail Pelit, cemiyet binasında, cemiyet yöneticileriyle birlikte yaptığı basın açıklamasında, “Bilindiği gibi 10 Ekim Cuma günü Sayın Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun Malatya ziyareti sırasında Malatya Valiliği tarafından organize edilen STK larla toplantı sırasında basın mensuplarının içeriye alınmaması konusunda sizlere bilgi vermek amacıyla düşüncelerimizi ifade etmek için bu toplantıyı tertip ettik.

O akşam Malatya’daki STK ve gazete temsilcileri TV temsilcileri davet edilmişti. Ancak oraya davet edilmelerine rağmen birçok basın mensubu içeriye girmekte büyük bir sıkıntı ve sorun yaşandı. Liste bahane edilerek, ki liste kimler tarafından nasıl hazırlandı onu da bilmiyoruz. O gerekçe gösterilerek basın mensupları orada dışarıda rencide edilmiştir. Bu süregelen bir sıkıntıdır. Zaman zaman Valilik basın bürosundan kaynaklanan bir sıkıntıdır. Sıkıntılar nedeniyle bu tür uygulamalara Malatya medyası, Malatya basını maruz kalmaktadır Bundan dolayı hakikaten son derece üzüntülüyüz. Bu konuda başta Malatya Valisi olmak üzere tüm yetkilileri sorumlu davranmaya, medya üzerinde daha hassas ve ciddi olmaya davet ediyoruz. Önümüzdeki süreçlerde yapılacak bu tür toplantılarda da Malatya medyasının daha dikkatli, daha özenli bir şekilde davet edildikleri durumların net bir şekilde ortaya konmasını ve eğer medyaya açık ise, medya davet edilmiş ise içeri girmekte sorun yaşamamaları konusunda tedbir almaya çağırıyoruz” ifadelerini kullandı.

Pelit, sarı basın kartı olmayanların alınmamasını da özetle şöyle değerlendirdi: “Sarı basın kartı Malatya’daki kurumlarda çok yaygın değil. Keşke yaygın olaydı daha iyi olurdu. Geçmişteki uygulamaları göz önünde bulundurduğumuzda kurumların beyanları esas alındı. Kurumda çalışan insanlar görevlendirilir onlar bu tür toplantılara alınabilirler. Malatya’daki basın kuruluşları yeni yeni müracaatlarını yapıyorlar. Dolaysıyla kurumlar sarı basın kartına sahip oldukça çok daha rahat çalışacaklardır.”

 

Reklam
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bir Cevap Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.