TürkiyeSON - 24.02.2024 -

Sağlık Çalışanlarına İşaret Dili Eğitimi

Sağlık Çalışanlarına İşaret Dili Eğitimi

SAĞLIK HİZMETİNDEKİ ENGELLER KALDIRILIYOR…

Sağlık Çalışanlarına İşaret Dili Eğitimi

Engelli bireylerin sağlık hizmetine erişimini kolaylaştırmak ve oluşabilecek iletişim sorununu ortadan kaldırmak amacı Sivas Belediyesi tarafından sağlık çalışanlarına işaret dili eğitimi düzenleniyor.

Cumhuriyet Üniversitesi, Milli Eğitim Müdürlüğü ve Sağlık-Sen’in paydaş oldukları programda hastane çalışanlarına verilecek eğitimlerin ardından, işitme engelli bireylerin sağlık hizmetinde yaşadıkları sorunların ortadan kalkması planlanıyor.

İşaret dili eğitiminin açılış töreni Sivas Devlet Hastanesi Konferans Salonu’nda düzenlendi. Törende konuşan Cumhuriyet Üniversitesi Engelliler Birimi sorumlusu ve Başkan Danışmanı Prof. Dr. Recep Toparlı, işitme engelli bireylerin günlük hayatta büyük zorluklar yaşadıklarına dikkat çekerek bu eğitim sayesinde sağlık hizmeti alırken oluşan iletişim probleminin ortadan kalkacağını söyledi.

Son yıllarda sağlık çalışanlarının işaret dili eğitimi alması için çeşitli etkinlikler düzenlediklerine dikkat çeken Belediye Başkan Yardımcısı Ahmet Özaydın ise, “Kurumlar arası iş birliği Sivas’ımızda çok üst düzeyde. Bugün de bu iş birliğinin bir meyvesini alıyoruz. Toplumun en mağdur kesimleri engellilerdir. Özellikle işitme engelliler ise sıkıntılarını anlatmakta büyük zorluklar yaşıyor. Hastaneye geldiği zaman derdini, sıkıntısını anlatamıyor. Bu sorunu çözmek için bir araya gelmiş bulunmaktayız. Emeği geçen herkese çok teşekkür ediyorum.” dedi.

Sağlık-Sen Şube Başkanı Efe Zileli de, engelli bireylerin mağduriyetine dikkat çekerek “Bu mağduriyeti en aza indirgemek için işaret dili eğitimini düzenlemeye karar verdik. Programa katılan üyelerimize çok teşekkür ediyorum, inşallah bu eğitimler hayırlı neticeler verecektir.” şeklinde konuştu.

İşaret dili eğitmeni Mustafa Epik tarafından verilen eğitimler 3 ay boyunca devam edecek.

 

Reklam
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.