TürkiyeSON - 24.02.2024 -

Şans Oyunları Kumardır ve Kazancı Haramdır

Şans Oyunları Kumardır ve Kazancı Haramdır

Günümüzde Şans Oyunları

Neslimizi kumara alıştırıyorlar yıllardan beri devlet kumarhaneleri yasaklamış nerde bir kumar oynansa gidip orayı mühürlüyor ve komik bir rakam kabahatler kanununa göre ceza kesiyor.

Sosyal devlet anlayışı kapsamında görevi toplumu korumak, ifsada yol açacak yolları kapatmak, huzuru ve aile kurumunu koruyacak her türlü tedbiri almak olan devlet, bu görevini yerine getirmek bir yana toplumsal yapıyı bozacak girişimleri kendi eliyle yapıyor. Hiçbir izahı bulunmayan ve adına milli denilen piyango şans oyunundaki temel sonuç ise bu oyundan devletin büyük kar ediyor olması. Peki, devlet kâr edecek diye halkı kumara özendirmek, bu şekilde toplumsal yapıyı şans oyunlarıyla bozmak ne kadar doğru?

En azından denetliyor gel gelelim devlet buraları denetliyor kumar oynamaya izin vermiyor. Bu devletin güzel tarafı ama eskide bir milli piyango at yarışı son senelerde spor toto diye haftanın ve ayın belirli günlerinde çekiliş yapıyordu, yine insanları devlet eliyle kumar oynatıyordu ya şimdi artık ,dakikalık kumar oynayabilirsin hem de devlet eliyle, cezasız her köşede bir iddia bayii spor toto loto ismi çok her dakika kumar gidin bakın bütün gençler orda hatta çoğunluk daha 13-15 yaşında bile değil yaşlısı, genci, çocuğu, milletimiz kumar oynama alışkanlığı benimsetildi bari çocukları koruyun, buna bir yaş sınırlandırması getirin nasıl sigara içme yasak denetleme ceza yazılıyorsa O Miktarda veya daha fazla Ceza Kesilmesi Lazım ki Hem Çocuklar Koruna Hem de O İşi Yapan Bir daha Yaşı Küçük Olanları İçeri Almaya, Unutmayın Kumar Sonucu İntiharlar Birbirini Vurmalar Aile İçi Şiddetin Ana Kaynağı Devletimiz Müslüman Özellikle Yöneticilerin Alnı Secdede Kalkmıyor Ama Her Türlü Kumarı Kendileri Oynatıyor Hem de Son senelerde Dakikalık Kumar El İnsaf Buna Bir Çare Bulun Yoksa Bu Gençlik Kumarcı Bir Gençlik Olacak Bunların Günahını Sizlerde çekeceksiniz.

Ne Diyelim Allah Sızı Biran Önce Bu Konuda Hassas Olmaya Yönlendire .

Piyangonun İki Tehlikesi Var

Net bir dille piyangonun haram olduğunu belirten Molla Sahap Korkutata, gerek İslam âleminde ve gerekse Türkiye’de piyangonun haram olduğu konusunda âlimlerin ittifak ettiğini söyledi. “Adeta Türkiye’de aşikâr bir haram işleniyor” ifadelerini kullanan Korkutata, bununla ilgili de Hz. Peygamberin bir hadisini aktararak şunları söyledi: “Peygamberimiz bir hadisinde, ‘Ümmetim bağışlandı aşikâr günah işleyenler hariç’ diye buyurmuştur. Milli piyangoda aşikâr oynanan bir kumar gibidir. Böylece hem piyangonun haram olması hem de aleni alındığı için aşikâr bir günah olması günahını da katlamaktadır.”

Toplum Harama Alıştırılıyor

Piyango oynatmayı haramlara alıştırma dershanesi olarak niteleyen Korkutata, toplumda yaygınlaştırılan piyango için şunları söyledi: “Piyango insanları harama alıştırmaktadır. Adeta bir haramlara alıştırma dershanesidir. İslam’a düşman olanlar toplumu günahlara, haramlara alıştırmak için bu gibi uygulamaları bir dershane gibi kullanmaktadırlar. Ayrıca toplumsal bir ümit kırılmasına da neden olmaktadır. Bu da toplumun psikolojisini derinden sarsmaktadır”

Piyangonun Haramlığı Ayetle Sabit

Daha önce hem Diyanet İşleri ve hem de bir çok alim tarafından haram olduğu açıklanan Milli Piyango’nun oynatılması ve bunun da devlet eliyle yapılmasına büyük tepki var. Hira-Der Başkan Yardımcısı Molla Beşir Şimşek, Milli Piyango’nun İslami açıdan net bir şekilde haram olduğunu belirterek, “Ey iman edenler, muhakkak ki içki, kumar, putlar ve kısmet için çekilen zarlar şeytanın işinden olan murdar bir şeydir. Artık ondan kaçınınız ki kurtuluş bulabilesiniz” ayetini de haram olma nedenine delil olarak gösterdi.

Şans Oyunlarını Kaldırın

Toplumu bozan ve halkı ifsad eden şans oyunlarının kaldırılması gerektiğini belirten Baş, şunları söyledi: “Devletin en önemli bir görevi de milletini zararlı, kötü şeylerden korumaktır. Eskiden gelen ve haram olan bu şans oyunları insanların arasına telafisi olmayan manevi hastalıklar sokmaktadır. Bir an önce Kur’an’ın ahkamına uygun bir şekilde bu haram olan oyunlar kaldırılsın.”

Vessalam

Reklam
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.