TürkiyeSON - 24.09.2021 -
Türkiye Son   Habercilikte Son

“Sayın Ersin Tatar’ı Malatya’da ağırladık”

“Sayın Ersin Tatar’ı Malatya’da ağırladık”

20 Temmuz Barış ve Özgürlük Bayramı etkinliklerine katılmak üzere Kıbrıs’a giden Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan, Kıbrıs’ta çeşitli ziyaretlerde bulundu. Başkan Gürkan ayrıca Kıbrıs Televizyonlarından Kanal T’nin de canlı yayın konuğu oldu.

Kanal T Gazete Programı yapımcısı Mahmut Doğan’ın konuğu olan Başkan Gürkan yaptığı konuşmada, “20 Temmuz Türk Ordusunun Ada’ya çıkışının 47. Yıldönümü. Sayın Cumhurbaşkanımız, Meclis Başkanımız ve Türkiye Belediyeler Birliğinden Belediye Başkanları olarak bu 20 Temmuz Barış ve Özgürlük Bayramı etkinliklerine katılmak üzere buradayız. Kıbrıs’a geldiğimiz andan itibaren yoğun bir çalışma içerisine girdik. Birçok ziyaretlerde bulunduk. Ayrıca program alanında çok güzel stantlar kurulmuş. Kıbrıs halkı ile Anadolu halkının kucaklaşması anlamında da önemli bir organizasyon gerçekleştirilmiş.

Geçtiğimiz ay içerisinde Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Sayın Ersin Tatar’ı Malatya’da ağırladık. Sayın Tatar’ın ziyareti bizleri ve Malatya halkını memnun etmişti. Bizler Kıbrıs halkını kendi ailemizin bir ferdi olarak değerlendiriyoruz. Kıbrıs’ın birlik, beraberlik ve dayanışma içerisinde olmasını arzuladığımızı ifade etmek istiyorum. Dışarıya karşı her zaman birlik ve beraberlik içinde olma duygusunu her zaman muhafaza etmemiz gerektiğine inanıyorum.

Malatya standında dikkatinizi çekmiştir. Kıbrıs’taki 28 Belediye Başkanının resmi bulunmakta. Buradaki amacımız Kıbrıs halkını, Yerel Yönetimiyle ve Hükümetiyle bir bütün olarak görmek istiyoruz. Çünkü biz bunun bedellerini geçmiş tarihlerde çok ödedik. Başka bedeller ödememiz lazım. Tarih tekerrürden ibaretir derler, tarihten ibret alınsa hiç tarih tekerrür edermiydi.

Türkiye’de Kıbrıs ve Kıbrıs halkı çok farklıdır. Kıbrıs Cumhuriyetini temsil eden Sayın Cumhurbaşkanının hükmü şahsiyeti çok farklıdır. KKTC Cumhurbaşkanı Sayın Ersin Tatar’ı Malatya’da ağırlamak bizim için onurdu. Malatya halkı çok büyük sevgi gösterisinde bulundu. Dolayısıyla biz Kıbrıs’ın birlik beraberlik ve dayanışma içerisinde Türkiye ile koordinasyon içerisinde ve bir daha o acılı günlere dönülmemesi noktasında Türkiye Cumhuriyeti Devleti ve halkı olarak her zaman Kıbrıs’ın yanında olduk ve yanında olmaya devam edeceğiz” dedi.

 “Kıbrıs’a ilk defa geldim”

Kıbrıs’a ilk defa geldiğini belirten Başkan Gürkan konuşmasının devamında, “Kıbrıs’a ilk defa geldim ama biz Kıbrıs’ı çok iyi tanırız. 1974 öncesi süreçte Kıbrıs’ın sesi radyosunu takip ederdik. Buradaki halkın o dönemde uğradığı zulümler-eziyetler Türk halkını derinden üzüntüye gark etmiştir. Biz o dönemde  ‘1571’de geldik Venediği yere serdik biz onu vermeyiz başka bir Yunan’a’ diye şiirler okurduk. Anadolu ve Türk insanında Kıbrıs’ın yeri farklıdır. Buradaki soydaşlarımızın ENOSİS meraklıları tarafından ezilmesi, zulme uğramaları ve göçe zorlanmaları ve Türklerin hak ve hukukuna riayet edilmemesi Anadolu olarak Türkiye Cumhuriyeti Devleti olarak bizleri derinden üzüyordu. 1974 Barış harekatı sadece burada yaşayan halkın yaşadığı zulmün önüne geçilmesi anlamında Türkiye Cumhuriyeti Devleti barış harekatı kararını almıştır. O dönemde Türkiye Cumhuriyeti garantör devletti. Kıbrıs’ta 57-58 olayları, 60-63 olayları 68 olayları ve neticede 74 yılında adanın tek taraflı olarak ilhak edilmesi üzerine Barış Harekâtımız zorunlu bir hal almıştır. Bazı basın organlarında barış harekatının işgal harekatı olarak değerlendirilmesini yadırgıyorum. Kıbrıs halkının o geçmiş süreci ve tarihi çok iyi değerlendirmesi lazım. Özgürlük çok önemlidir. Bizim milletimiz özgürlüğüne aşık bir millettir. Kıbrıs halkıda esareti hiçbir şekilde kabul etmedi. O dönemde Kıbrıslı mücahitler, Fazıl Küçük, Rauf Denktaş Allah rahmet eylesin. Bura da Malatyalı şehit ve gazilerimizde var.  11 Malatyalı şehidimiz var burada. Kıbrıs halkına şunu ifade etmek istiyorum birlik ve beraberliğinizi bozmayın. Kıbrıs’ta faaliyet gösteren bütün Siyasi Partilere ve halka şu seslenişte bulunmak istiyorum. Birliğimiz beraberliğimiz daim olsun. Aramızdaki küçük meseleleri ve siyasi hesapları söz konusu Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Devleti olursa gerisi teferruattır anlayışı içerisinde daha müreffeh, çağda ve modern bir Kıbrıs için Anavatan ile birlikte Kıbrıs’ı hak ettiği yere ulaştırmak için hareket etmeliyiz”şeklinde konuştu.

Reklam
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: