28.05.2024 - Safir Şehir Portalı & Firma Rehberi Teması

Selvi açıklamalarda bulundu

Selvi açıklamalarda bulundu

Alabalık

Son dönemlerde Malatya’da hızla artan su ürünleri üretimine verilen destekler açıklandı. 2015 yılında yapılacak tarımsal desteklemelere ilişkin karar gereğince alabalık için kilogram başına 0,65 TL ödeme yapılacağı açıklandı.
Üretim Miktarı 4 BİN 350 TON

Malatya Gıda,Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Ali Selvi, su ürünlerine verilecek desteklemeler ile ilgili yaptığı açıklamada, Malatya’nın su ürünleri üretimimde hızla geliştiğini belirtti. Su ürünleri yetiştiriciliğinin Malatya’da önemli bir sektör haline geldiğini ifade eden Selvi, alabalık yetiştiriciliğinde son 7 yılda yapılan çalışmalar sonucunda iç sularda alabalık üretim miktarının 4 bin 350 ton olarak gerçekleştirdiği bilgisini verdi. Alabalık yetiştiriciliği üretiminde iller bazında Malatya’nın 5. sıradaki yerini koruduğunu ifade eden Selvi, 2014 yılında Malatya’da ihracatta en önemli kalemlerden, kuru kayısı, hazır giyim ve konfeksiyondan sonra üçüncü sırada su ürünleri ve hayvancılık mamullerinin bulunduğunu aktardı.

 

Malatya’da 2014 yılında su ürünleri ve hayvancılık mamulleri ihracat kaleminden 27 milyon 252 bin dolar gelir elde edildiğinin altını çizen İl Müdürü Selvi, “İl Müdürlüğümüz teknik elemanlarınca 2014 yılı sonu itibariyle, 14.154 ton/yıl kapasiteli, 77 Adet tesiste yapılan denetimler sonucunda 33 tesis desteklemeden faydalanmış, 2.954 ton/yıl (kapasitenin yüzde 21’i oranında) desteklemeyi hak eden üretim miktarı tespit edilmiş ve destekleme miktarı da yaklaşık 2 milyon TL’dir” ifadelerine yer verdi.

 

8 Nisan 2015 tarihli Resmi Gazetede yayımlanan 2015 Yılında Yapılacak Tarımsal Desteklemelere İlişkin Karar gereğince alabalık için kilogram başına 0,65 TL ödeme yapılacağını ifade eden Selvi, açıklamasını şöyle sürdürdü:

 

 

“2015 yılına ait desteklemeler için geçerli olmak üzere; 24 Mayıs 2015 tarihli Resmi Gazete’de “Su Ürünleri Yetiştiriciliği Destekleme Tebliği” (Tebliğ No: 2015/20) yayımlanmıştır. Tebliğ gereğince; Desteklenecek ürün miktarı, 2015/7495 sayılı Bakanlar Kurulu Kararında belirtilen 500.000 kg/yıl ile sınırlı olup 250.000 kg/yıl’a (250.000 kg dahil) kadar olan kısmına birim fiyatın tamamı, 250.001-500.000 kg/yıl (500.000 kg/yıl dahil) olan kısmı için birim fiyatın yarısı destekleme kapsamındadır.

 

Ürüne ait satış belgelerinde ve/veya hasat tespit tutanağında belirtilen miktar, bu miktarın hesaplanmasında Tebliğin 5 inci maddesi (h) bendinde belirtilen “canlı” ürünlere ait satış belgeleri hariç, yetiştiricilik işletmeleri arasında yapılan ürün alış verişlerine ait satış belgelerindeki miktarlar hesaplanmaya dahil edilmez.
2015/7495 sayılı Bakanlar Kurulu Kararı kapsamında yapılan destekleme ödemeleri kamu kaynağı olduğundan hak sahibinin hesabına aktarılmadan önce haciz/icra ve temlik vb. işlemler yapılmaz. Yukarıda bazı önemli kısımlarından bahsedilen tebliğ hakkında, Su Ürünleri Desteklemeleri ile ilgili değişiklikler ve uygulamalar hakkında ilimizdeki Su Ürünleri Yetiştiricileri, Serbest Su Ürünleri Mühendisleri, Malatya ili Alabalık Yetiştiricileri Birliği ve İlçe Müdürlüklerinde desteklemede görevli personele, İl Müdürlüğümüz teknik personelince önümüzdeki günlerde seminer düzenlenecektir.”

Reklam
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.