TürkiyeSON - 23.01.2022 -
Türkiye Son   Habercilikte Son

Seninle Eksik Değilim Adlı Program Yoğun İlgi Gördü

Seninle Eksik Değilim Adlı Program Yoğun İlgi Gördü

Battalgazi Belediyesi tarafından 3 Aralık Engelliler Günü dolayısıyla ‘Seninle Eksik Değilim” adlı program yoğun katılımla gerçekleştirildi. Programda, Battalgazi Belediyesi tarafından yaptırılacak olan Engelsiz Yaşam Merkezi’nin projesi tanıtıldı.

Battalgazi Belediyesi tarafından 3 Aralık Engelliler Günü dolayısıyla ‘Seninle Eksik Değilim” adlı program Malatya Sofrası Havuzbaşı Tesisleri’nde gerçekleştirildi. Programa, AK Parti Malatya Milletvekili Mustafa Şahin, Battalgazi Belediye Başkanı Selahattin Gürkan, AK Parti İl Başkan Vekili Şahin Karahan, AK Parti Battalgazi Merkez İlçe Başkanı Osman Güder, İşkur İl Müdürü Vahap Toman, AK Parti Battalgazi Kadın Kolları Başkanı Şule Özkan, Battalgazi Belediye Başkan Yardımcıları Zafer Kırçuval, Mustafa Sayın, Abdulvahap Şerefhanlı, Yaşar Karataş, bazı sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ve üyeleri, Battalgazi Belediyesi birim müdürleri, çok sayıda engelli vatandaş ve aileleri katıldı. Program ilk olarak Beyazay Derneği Malatya Şubesi folklor ekibinin muhteşem gösterisi ve mini konseri ile başladı. Folklor gösterisi ve mini konser izleyenlerden büyük alkış aldı. İşitme engellileri için işaret dilinin de kullanıldığı programda Battalgazi Belediyesi tarafından yapılacak olan Engelsiz Yaşam Merkezi’nin proje tanıtımı da yapıldı. Proje ile ilgili olarak Battalgazi Belediyesi İmar ve Şehircilik Müdürü Latif Okyay tarafından katılımcılara bilgiler verildi.

Tüm engellilerin 3 Aralık Dünya Engelliler Günü kutlayan Battalgazi Belediye Başkanı Selahattin Gürkan’da, “Engelliler gününüzü kutluyorum. Önemli olan hayatın ömür boyunca engelsiz olmasıdır. İnsanları seversek, toplumu seversek, doğayı seversek ve yaşadığımız yaşantıda mutlu olabilmeyi bilebilirsek, ben inanıyorum ki huzurlu, sevgi dolu bir toplum içerisinde birbirini seven, birbirine saygı duyan insanlar oluşur. Engelli kardeşlerimizin sorunlarını biliyoruz. Yakinen tanık olduğum hadiseler var. Özellikle engelli ailelerin toplumda kendilerini dışlanmış hissetmeleri noktasında psikolojik durumdan biran önce uzaklaşmalarını temenni ediyorum. Belediyeler olarak biz sadeci hizmet belediyeciliği anlayışı içerisinde hizmet veren bir yönetim anlayışı içerisinde değiliz. Aynı zamanda sosyal belediyecilik kapsamı içerisinde, toplumumuzdaki bütün sosyal olgulara parmak basmak, çözüm yolları ve yöntemi bulmak zorundayız. Battalgazi Belediyesi olarak Engelsiz Yaşam Merkezi diye tabir ettiğimiz Göztepe Mahallemizin bulunduğu yerde 10 bin metrekare bir alan içerisinde bir Engelsiz Yaşam Merkezi yapmayı düşünüyoruz. O merkez yapıldığı zaman, bütün Malatya’daki engelli kardeşlerimizi orada misafir edeceğiz. Orada sosyal donatı alanları içerisinde, onların eğlenmelerini, kendi ilgi ve yeteneklerine göre eğitim formasyonu vererek onları topluma, hayata kazandırmanın yanında, ailelerinin de rahat edebileceği bir ortam hazırlamak istiyoruz” dedi.

AK Parti Malatya Milletvekili Mustafa Şahin ise, AK Parti hükümetleri döneminde engelli vatandaşlarımıza yönelik yapılan çalışmalara dikkat çekerek, “Ben şuna kesinlikle karşıyım. Şu gün anneler günü, şu gün babalar günü, şu gün bilmem ne günü. Bu gün de engelliler günü. Yani engelliler bizim değerlerimiz, toplumda korunmaya muhtaç olan her an gözümüzün üzerinde olmasını gerektiren cenabı Allah’ın bizim onlarla imtihan etmiş olduğu değerlerimizdir. Onun için bu 3 Aralık gününde veya aralığın her hangi bir gününde bu yavrularımızın, kardeşlerimizin, bu büyüklerimizi böyle hatırlayarak, onların hayatlarına bir katkı sunma şansımız zaten yok. Ama özellikle Ak Parti iktidarları döneminde sene 2001 Adalet ve Kalkınma Partisi kuruldu. 2002 – 3 Kasım seçimlerinde ise, siz değerli vatandaşlarımızın katkılarıyla bu bir yıllık partiyi iktidara taşıdınız. Niye taşıdınız? Özellikle

toplumda kanayan bir yaraya dönüşen birçok soruna neşter vuracağına inandığımız için, özellikle Sayın Recep Tayyip Erdoğan önderliğindeki bu hareketin sizlere ve ülkemize hizmet edeceğine inandığımız için destek verdik. Allah onları da mahcup etmedi, sizleri de mahcup etmesin. Bakın daha önce ki dönemlerimiz içerisinde elbette ki sosyal devlet olma özelliklerinin detaylarını bir bir yerine getirme, pek de alışık olmadığımız bir şeydir. Biz iktidara geldiğimizde engelli yavrularımızı, engelli yakınlarımıza sadece yirmi dört lira bir destek verilirken, biz bunu ne yaptık, şu an da 700-800 liraya kadar çıkarmışız. Artı evde bakıma muhtaç olan yakınlarımıza ne yapıyoruz? Birde onlara bakıma gelen veya yakınlarına destek veriyoruz. Daha önce ki dönemlerde evde bir yavrumuz veya annemiz, babamız bu konuda engelli bir halde iken, onu misafirin karşısına, sokağa çıkarmaktan imtina ediyordu. Yani biz şuna kesinlikle inanmalıyız. Bugün engelsiz bir birey olarak hayatımızı idame ettirirken, yarın engelli olmayacağımıza dair bir garantimiz olduğunu kimse söyleyemez” diye konuştu.

Yapılan konuşmaların ardından AK Parti Malatya Milletvekili Mustafa Şahin ve Battalgazi Belediye Başkanı Selahattin Gürkan’a Beyazay Derneği Malatya Şubesi tarafından tablo hediye edildi. Programda son olarak Battalgazi Belediyesi ve KOSGEB işbirliği ile açılan Uygulamalı Girişimcilik Eğitimde başarılı olan engelli girişimcilere sertifikaları verildi.

Reklam
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: