TürkiyeSON - 24.02.2024 -

SİVAS’A YETECEK SU KANGAL’DA BULUNDU

SİVAS’A YETECEK SU KANGAL’DA BULUNDU

Yıllardır içme suyu sıkıntısı çeken Kangal İlçesi’nde Uyuz Pınarı’nda bulunan kaynak yüzleri güldürdü. Kangal Belediye Başkanı Mehmet Öztürk, bulunan kaynağın Sivas ve 16 ilçesine yetecek düzeyde olduğunu söyledi.

Yaklaşık 70 litre/saniye su aktığını belirten Başkan Mehmet Öztürk, “Önümüzdeki günlerde kazı yapmaya başlayacağız. İlçemize pırıl pırıl daha ucuz , daha kaliteli içme suyunu götürüp bir asırlık problemi çözüp bir asır öteye de hiç problem kalmayacak şekilde içme ve kullanma suyunu ilçemize taşımış olacağız. İlçeye, Karşıyaka Mahallesinin su deposunun olduğu alana götüreceğiz inşallah” dedi.

Başkan Öztürk, su kaynağının 46 santrale yetecek kapasite olduğuna dikkat çekerek, şunları kaydetti; “Burada bizim bölgemize hatta Sivas iline yetecek kadar da içme ve kullanma suyumuz var. Burada şunu da belirtmek lazım, bir termik santralimiz var. İlçemiz hatta il ekonomisinin önemli bir kuruluş. Orada da yaklaşık 60-650 tane de bölgemizin insanı çalışıyor. Evlerine ekmek götürüyorlar. Buradaki suyun yapısı 457 megawat kurulu güç var Termik santralinin. Bunlar yaptırdığımız mahkeme kararıyla sabit edildi. Yaptırdığımız tespit neticesinde bu santral gibi 46 tane santrala yetecek bir su var. Sivas ilçeleriyle birlikte 650 bin civarında nüfus var. Bu su, Sivas’ın il ve tüm ilçelerine yetebilecek kapasitede yani amacımız burada kesinlikle üzülmemek. Hem santralimiz çalışacak ülke ekonomisine katkı sunacak hem de bizim burada ihtiyacımız olan içme suyunu alıp ilçemize taşıyacağız. Yaptırdığımız tespit neticesinde bu santral gibi 46 tane santrala yetecek bir su var.”

Kangala içme suyu sağlamak için 11 tane kuyuda pompa çalıştığını dile getiren Belediye Başkanı Mehmet Öztürk, “Aylık 108 bin lira belediyemize maliyeti var. Burada tek pompaya düşecek.108 milyar lira, 7 milyar liraya düşecek. Yani devletinde 101 milyar lira aylık karı olacak eski rakamla söylüyorum. Dolayısıyla bunları işte yıllara göre değerlendirdiğinizde oradan elde ettiğiniz gelirle kimine iş veririz, kimine iş yeri açarız, kimine farklı şeyler yaparız. Amacımız kesinlikle bu. Konunun altını çizerek tekrar söylüyorum; bu su hem termik santraline yeter hem Sivas’a ve 16 ilçesine yeter. Bu suyu biz bu sene başlayacağız Allah nasip ederse, götüreceğiz. Burada yüklenici firmamızın yapacağı kazı çalışması önümüzdeki günlerde başlayacağız. Boşluk bölgede 25 m. civarında alta inecek yapı yani su yüzey suyu olmayacak kaynaktan aldığımız suyu depolayacağız. Artıma sistemleri falan var. Buradan Deligazi seviyesine getirdiğimizde oradan sonrası cazibeyle gidecek. Bu ilçemize, ilimize hatta ülkemize hayırlı olsun. Yüzyıllık bir projeydi Allah bizi bu konuda şereflendirdi” ifadelerini kulandı.

Reklam
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.