21.07.2024 -Türkiye Son Habercilikte Son

Solmazgül’ün 10 Aralık Dünya İnsan Hakları Günü Mesajı

Solmazgül’ün 10 Aralık Dünya İnsan Hakları Günü Mesajı

Alperen Ocakları Genel Başkan Yardımcısı Süleyman Solmazgül, İnsan Hakları Evrensel Bildirgesinin Kabul edilişinin 67.yılı nedeniyle bir mesaj yayımladı.

10 Aralık 1948 yılında  Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Komisyonunun  Paris’te yapılan oturumunda kabul edilen 30 maddelik bildirinin içeriği ile ilgili görüş ve değerlendirmelerde bulunan  Solmazgül mesajında, İnsan Hakları Evrensel Bildirisinin imzalanmasında 2.Dünya savaşından sonra devletlerin bireylerin temel hak ve özgürlüklerinin güvence altına alınması konusunda birleşmesinin etkili olduğunu hatırlattı.
Bildiri maddelerine göre bütün insanlar özgür, onur ve hakları yönünden eşit doğduğunu, herkesin ırk, dil, din, siyasal veya herhangi bir başka inanç, ulusal ya da toplumsal köken, varlıklılık ,doğuş ya da herhangi bir başka ayrım gözetilmeksizin bütün haklardan ve özgürlüklerden yararlanabilmesi gerektiğine işaret etti. Açıklamasında, Çin Hükümetinin Doğu Türkistan halkı üzerinde sürdürdüğü baskı rejimi ve yapmaya devam ettiği işkencelerin insan hakları ihlalleri olmasına rağmen tüm dünyanın sessizce izlediğini ifade eden Solmazgül şunları kaydetti: “İnsan Hakları Evrensel bildirgesinin 67. yılında tüm dünyada ihlaller devam ediyor. Özellikle Filistin, Doğu Türkistan, Çeçenistan, Irak ve Suriye’de gün geçtikçe baskı ve işkencelerin hoyratça işlendiği müşahade edildiği görülmektedir. Irak ve Suriye’de, özelikle orada yaşayan Türkmenlerin, bin yılı aşkın hakim unsur olarak yaşadıkları öz yurtlarında, maruz kaldıkları asimilasyon ve baskı politikasına insan hakları bağlamında etnik temizlik olarak tarif edilecek yok etme politikası ile karşı karşıya bırakılmışlardır. Bugün Suriye ve Irak’ta sınırları içinde yaşayan 11.5 Milyon Türkmenin çeşitli zulüm, işkence, baskılar ve ölümlerle karşı karşıyadır. Binlerce yıllık Türk yurdu KERKÜK yeni bir Bosna-Hersek olma yolunda hızla ilerlemektedir… Bildirgede, ‘En başta yaşam ve özgürlük olmak üzere sağlık, eğitim, yiyecek, barınma ve toplumsal hizmetler de içinde olmak üzere sağlığına ve esenliğine uygun bir yaşam düzeyine kavuşma, yasanın koruyuculuğundan eşit olarak yararlanma, barışcıl amaçlar için toplanma, dernek kurma, evlenme, mülk edinme, çalışma, işini seçme özgürlüğü, din, vicdan, düşünce ve anlatma özgürlüğü bildirgeninin temellerini oluşturur.’ denildiği halde yaşanan ihlaller müslüman Türk milleti olarak içimizi kanırtmaktadır. Büyük Birlik Partisi olarak, Birleşmiş Milletlerin hazırladığı insan Hakları Evrensel Bildirgesinde yer alan, Medeni ve Siyasi Haklar Uluslararası Sözleşmesi, Ekonomik, Sosyal ve Kültürel Haklar Uluslararası Sözleşmesi,İşkenceye Karşı Sözleşme, Irk Ayrımcılığının önlenmesi Sözleşmesi, Kadınlara Karşı Ayrımcılığın Önlenmesi Sözleşmesi, Çocuk Hakları Sözleşmesi gibi altı temel insan hkkı içeren  Sözleşmeye uyulmasını şiddetle talep etmekteyiz. Ayrıca, İnsan hakları bütün ülkelerin sorunudur ve İnsan haklarını insanlığa yakışır şekilde gözetmek ve hayata geçirmek konusunda üstümüze düşen görevleri en iyi şekilde yerine getirilmesi gerektiğine inanmaktayız. Alperen Ocakları olarak misyonumuza, geçmişimize sadık kalarak kendi coğrafyamızda ve uzak diyarlardaki  mağdur ve mazlumun yanında olmaya, Cenab-ı Allah’ın yeryüzünde muhatabı olan insana hizmet etmeye, onun temel haklarından olan değerleri yaşamasında sorumluluk almaya devam edeceğiz. Bu vesileyle, müslüman Türk Milletinin ve tüm insanlığın Dünya İnsan Hakları Günü’nü kutluyor, geleceğimizin daha insanca, tam demokratik, daha mutlu ve müreffeh olmasını Cenab-ı Allah’tan diliyorum.

Alperen Ocakları Eğitim, Kültür ve Dayanışma Vakfı Teşkilat İşlerinden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı – Malatya Alperen Ocakları E.K.D.V. İl Başkanı – Süleyman SOLMAZGÜL

Reklam
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bir Cevap Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.