TürkiyeSON - 07.06.2023 -

SÖZDE ÖZEL HASTANELER YASADIŞI MI?

SÖZDE ÖZEL HASTANELER YASADIŞI MI?

Malatya’da daha önce de yazdık. Galiba bir yasa var özellikle SÖZDE Özel Hastanelerin dokunumazlıkları var. Galiba İl Sağlık Müdürünün bilgisinde bu hastanelerin hepsi haraç kesiyor. Hastadan para alması yasalsa karşılığında fatura verimesi de mi yasal? Özel Hastaneye bari başta fiyatı asın. Bir yere hasta röntgen çekecek, çekmeden önce adam bilsin, kaç para çektikten sonra fiyatı söylediğin de belki gelen hastanın o kadar parası yok üzerinde. Kalbine mi indireceksin. O kadar Hastane personeli ayda kaç sefer kendi çalıştığı yerden giriş yapıyor? Bıçak parası doktorun nefsine. Ha bir de sözde Özel Hastanelerden biri Malatya’nın elit kesmine hitap ediyor. Parası az ve olmayan zaten o hastaneden Yararlanamaz. Bu hastaneler kimlere Bağış yapıyor? Yasal veya yasadışı nasıl olsa sizlere dokunulmuyor 5 10 haber merkezine de ver reklam işlem tamam. Ama unutmayın bu yazıyı işleme veya sorgulamaya kalkmayan İl Sağlık Müdürünün Burada gücü yetmez burası eyalet şehiri Malatya. Sayın Sağlık Bakanı ve Malıye Bakanına Buradan iki satır yazdık. Sağlık Reformu Bu mu?

ÖZEL HASTANALERİN PARA HIRSI
Sözde Malatyanın en iyi özel hastanesi diye reklamlar yapanıar bulunmakda.Özel hastanede tedavilerin bir bedeli var. SGK, ne kadar olacağını belirlemiş durumda. Bunun üzerinde ücret alınırsa hakkınızı aramanız mümkün. İşte izlemeniz gereken basit yollar ve geri alınabilecek ücretler… Özel hastaneler artan sayıya ve kaliteye bağlı olarak vatandaşın tercihi haline geldi. Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) ile anlaşmalı hastaneye muayene için giden sigortalı 15 lira katkı payı ödüyor. Devlette muayene başına alınan katkı payı 5 lira. Özel hastaneler ayrıca SGK’nın ödediği tedavi cretinin yüzde 200’ü kadar fark ücreti de talep edebiliyor.
İKİ KATINA KADAR..
Bir örnek vermek gerekirse; kadın hastalıkları nedeniyle özel hastaneye giden bir hasta için SGK 33.48 lira ödeme yapıyor. Hastane, bunun üstüne 66.96 liraya kadar ilave ücret talep edebiliyor. 15 ira katılım payı ise sabit ve muayene başına alınıyor. Malatyada bazı özel hastanelerin olması gerekenden fazla ücret aldığıyla ilgili çok fazla şikayetler duyuluyor.adresine girerek ‘Ne Kadar İlave Ücret Ödeyeceğim?’ kısmından sorgulayın. Ödeme fazlaysa hastaneden talep edin Olumsuz yanıtta iadeli taahhütlü dilekçeyle talebi yineleyin.
CEZA DA KESİLİR
İade taleplerinize olumsuz yanıt verilirse, usulsüz ücret alan hastaneyi SGK’ya bildirin. Bunun için ‘Alo 170’i arayabilir veya bizzat il ve ilçelerdeki SGK Müdürlükleri’ndeki ‘Sağlık Sosyal Güvenlik erkezleri’ne başvurabilirsiniz. SGK, hastaneye fazla alınan ücretinin 5 katı ceza kesiyor. Hastane, fazla ücreti iade etmezse ceza 10 katına çıkıyor.
HAKEM HEYETİ
Talebe rağmen hastaneden olumsuz yanıt aldıysanız ‘hakem heyeti’ne başvuru seçeneği var. Büyük şehirlerde 3610, ilçe ve kasabalarda 2400 liranın altındaki alacaklar için hakem heyetlerine aşvuru yapılabiliyor. Ayrıca SGK, tedavi sonrası sistemine kayıtlı telefona “Sizin adınıza hastaneye şu miktarda para ödedik” diye mesaj gönderiyor. Ödediğinizle karşılaştırın.
MALATYALI HAKKI ŞENYİĞİT
Reklam
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: