TürkiyeSON - 24.02.2024 -

Su Ürünleri Av Yasağı Başlıyor

Su Ürünleri Av Yasağı Başlıyor

 

YENİ MALATYASPOR TEKNİK DİREKTÖRÜ İRFAN BUZ YAPTIĞI AÇIKLAMADA ADANASPOR KARŞISINDA ÜSTÜN BİR OYUN OYNADIKLARINI SÖYLEDİ (MEHMET TÜREL/MALATYA-İHA)

Gıda üretimimizin arttırılması için büyük uğraşlar verildiği ve işsizliğin önlenmesi için   nasıl çalışmalar yapıldığı herkesçe bilinmektedir. Değerli balıkçılarımızın da böylesine kazanç   mücadelesi içinde olduğunu biliyoruz. Su ürünleri, hızla artan nüfus için hem büyük bir besin   kaynağı potansiyeli, hem de insanların dengeli beslenmesinde eşsiz bir gıda olduğu için;   balıkçılık dünyada ve ülkemizde gittikçe daha da önem kazanan bir iş sahası olmaktadır.

Balıkçılığımızın geleceği büyük ölçüde yasaklara uymaktan geçmektedir. Avlanma   yasaklarına uyarak üzerimize düşen vazifeyi büyük ölçüde yapmış olacağız.

Avlanma yasakları, su ürünleri kaynaklarımızdan ekonomik olarak yararlanmak, üretimi   arttırmak, iç sularımızdaki su ürünlerinin kalite ve stoklarını korumak, ekonomik türleri   geliştirmek için kısaca balıkçılığımızın ve balıkçıların geleceği için konulmuştur.

18 Ağustos 2012 tarih ve 28388 sayılı Resmi Gazetede yayınlanarak yürürlüğe giren   Ticari Amaçlı Su Ürünleri Avcılığını Düzenleyen 3/1 Numaralı Su Ürünleri Tebliği hükümleri   gereğince; İlimizdeki iç sularda 1 Nisan – 1 Temmuz 2016 tarihleri arasında sazangillerin avcılığı   yasaktır. Amatör ( Sportif ) Amaçlı Su Ürünleri Avcılığını Düzenleyen 3/2 Numaralı Tebliğ   hükümlerine göre; İlimiz Doğanşehir İlçesi Karanlık Dere ve Sürgü Çayında avlanma tamamen,   diğer iç sularda ise 1 Nisan – 1 Temmuz 2016 tarihleri arasında Sportif ( Amatör ) amaçlı da olsa   sazan balığının avlanması yasaktır. Genel olarak avlanmanın yasak olduğu bu dönemde,   avlanılması yasak olan su ürünlerinin satışı, nakli ve imalatta kullanılması da yasaktır. Aksine   hareket edenler hakkında 1380 Sayılı Su Ürünleri Kanunu hükümlerine göre yasal işlem   yapılacaktır.

3/1 ve 3/2 Numaralı Tebliğler ile getirilen yasak, sınırlama ve düzenlemeler hakkında   daha kapsamlı bilgi Bakanlığımıza ait internet adresinden (www.bsgm.gov.tr ) veya Gıda, Tarım   ve Hayvancılık İl ve İlçe Müdürlüklerinden elde edilebilecektir.       –

BİZ VE BİZDEN SONRAKİ NESLİN GELECEĞİ İÇİN,

– BALIKÇILIĞIMIZIN GELECEĞİ İÇİN,

– BALIK NESLİNİ YOK ETMEYELİM

– AVLANMA YASAĞINA UYALIM, UYMAYANLARI İKAZ EDELİM.

Bütün ikazlara rağmen yasaklara uymayanları Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl ve İlçe   Müdürlüklerine, en yakın Emniyet ve Jandarma birimlerine veya Belediye Zabıta Amirliklerine   bildirilmesi önem arz etmektedir.

Kamuoyuna önemle duyurulur.

Ali SELVİ

İl Müdürü

Reklam
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.