24.07.2024 -Türkiye Son Habercilikte Son

Sulama Suyuna Yüzde 400 Zam

Sulama Suyuna Yüzde 400 Zam

SULAMA SUYUNA YÜZDE 400 ZAM

AĞBABA; “ÜRETİCİNİN ÜRETECEK HALİ KALMADI”
BİR YANDA HASAT BAYRAMI DİĞER YANDA İSYAN EDEN ÜRETİCİLER
CHP Milletvekili Veli Ağbaba, sulama suyuna gelen yüzde 300-400 lük zammın çiftçinin belini büktüğünü belirterek “bu şartlarda üretim yapmak mucize, zam mutlaka geri çekilmeli” dedi.
Türkiye genelinde tarımsal üretim konusunda yaşanılan sorunlara yaz aylarının gelmesiyle birlikte sulama suyu eklendi. Pek çok şehirde olduğu gibi Malatya’da da sulama suyuna gelen fahiş zamlar üreticilerin tepkisine sebep oluyor. 6 Şubat depremlerinden etkilenen Malatya’da, birçok üretici depremin neden olduğu maddi kayıplar ile boğuşurken, Derme Sulama Birliği’nin sulama ücretine yüzde 400 zam yaptığı belirtiliyor.
BU ŞARTLARDA ÜRETİM YAPMAK MUCİZE
Konuyla ilgili açıklama yapan CHP Malatya Milletvekili Veli Ağbaba, “Malatya yıllardır tarımsal sulama sorununu çözebilmiş değil. Milletvekili olduğum günden beri bu sorunu gündeme getiriyorum. Konu o kadar derin ve AKP eliyle o kadar çözümsüz ki geçmişte ağaçları kurmasın diye üreticilerin kanalizasyon borularını kırarak sulama yaptıklarına bile şahit olduk. Bugün geldiğimiz noktada ise sulama birlikleri tarafından yapılan fahiş zamlar üreticinin belini büküyor. Bu şartlarda üretim yapmak mucize.” dedi.
ENFLASYON YÜZDE 75, SU ZAMMI YÜZDE 400
Nisan ayı enflasyon rakamlarının önceki gün açıklandığını belirten Ağbaba, “TÜİK yıllık enflasyonu yüzde 75 olarak açıkladı. Başta memur ve emekli zamları olmak üzere tüm işlemleri bu enflasyon rakamına göre yapan AKP, konu üretici olunca enflasyonun 5 katını istiyor. Hangi hesaplama, hangi yöntemle sulama suyuna yüzde 300-400 zam yapıldığı açıklanmalıdır. Depremin vurduğu, halen on binlerce kişinin konteynerde kaldığı, ticaretin durma noktasına geldiği Malatya’da, ağaçları/ürünleri kurumasın diye ‘mecburen’ kullanılmak zorunda olan suya akıllara durgunluk verecek boyutta zam yapılması kabul edilemez. Bu zammın derhal geri çekilmesi gerekiyor” ifadelerini kullandı.
KAŞIKLA VERİP KEPÇEYLE ALIYORLAR
Bugün Malatya Tarım ve Orman İl Müdürlüğünce “Hububat Hasat Bayramı” programı düzenlendiğini hatırlatan Ağbaba, “Bir yanda hasat bayramı diğer yanda yüzde 400 su zammına isyan eden üreticiler. Çiftçilerimizi sulama birliklerinin insafına terk eden AKP sadece izliyor. 2023 yılı sulama bedellerinin yüzde 50’si Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından karşılanmıştı. Yüzde 50’lik indirim çiftçiler için önemli bir destek olmuştu. Bu destek sayesinde biraz nefes alan üreticiler, sulama birliklerinin uyguladığı son zamlarla büyük hayal kırıklığı yaşadı. AKP, ‘üreticiye destek veriyoruz’ diye reklam yaparken, son zamlarla bir kez daha görüldü ki ‘kaşıkla verip, kepçeyle alıyorlar’ “ dedi.

 

Reklam
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bir Cevap Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.