TürkiyeSON - 16.01.2022 -
Türkiye Son   Habercilikte Son

Tarih 05 Ağustos 2015 Darende Tarih 08 Ağustos 2015 Darende

Tarih 05 Ağustos 2015 Darende Tarih 08 Ağustos 2015 Darende

İlçenin en büyük şansı: ana yol yani İstanbul yolu üzerinde bulunmasıdır. Yörede, benim açımdan en ilgi çeken yer: Somuncu Baba Türbesi. Dağların arasında, sanki dağlara yapışık gibi yapılan türbe ve önündeki balıklı havuz.

Bölge: Hititlerden kalma bir yerleşim yeridir. Daha sonra, bölge Persler tarafından işgal edilmiş veSenbbar kalesi bu dönemde, askeri bir üs olarak kullanılmıştır. Yörede, 8.yüzyılda Müslüman Araplar görülür. 1517 yılında ise, Osmanlılar, egemenliği ele geçirirler.

Gezilecek bir çok eski tarihe sahiptir Bunlar

Asıl anılan en Büyük İsim SOMUNCU BABA: Asıl adı: Hamid Mamidüddin. Osmanlı padişahı Yıldırım Beyazıt zamanında yaşamıştır. Anadolu’yu manevi fetih için gelen, Horasan erenlerinden Şemsettin Musa Kayseri’nin oğludur. Soyu: Peygamberimize kadar ulaşır, 24’ncü kuşaktan torunudur. Bursa’da yaşar iken: çilehanesinin yanında yaptırdığı ekmek fırınında, somun pişirip, çarşı-pazar dolaşarak “Somunlar Müminler” nidalarıyla, insanlara ekmek dağıtmıştır. Bu yüzden, adı “Somuncu Baba” olarak anılmaktadır. Zamanla: Bursa’da, manevi kişiliği ve bilgelik yönü ortaya çıkınca, şöhretten korktuğu için, öğrencileriyle birlikte, Aksaray’a göç eder. Aksaray’da bulunduğu zamanda ise: Hacı Bayramı Veli’yi yetiştirir ve Ankara’ya görevlendirir. Somuncu Baba: 1412 yılında, Darende’de vefat eder ve buradaki türbesine gömülür.

Yine sırasıyla Tohma kanyonu

Burası, Fethiye yöresindeki “Saklıkent” i andırıyor. Vadi içinde:

ROMA MEZARI: Yenice kasabası merkezinde, Maşattepe Mevkiindedir. Buradaki tümülüste yapılan kazılarda ortaya çıkarılan mezar yapısı: içten düzeltilmiş, dıştan moloz taş ve toprakla doldurulmuş, taştan inşa edilmiştir. MÖ.1.yüzyıldan kaldığı düşünülmektedir.

HASAN GAZİ TÜRBESİ VE ŞEHİTLİĞİ: Hasan Gazi: Battalgazi’nin hem amcası ve hem de kayınpederidir.

CEBECİZADE MEHMET PAŞA KÜTÜPHANESİ: Eski Darende bölgesindedir. Yapı: kare planlı, kesme taş duvarlı ve tek kubbelidir. Kitabesine göre: 1763 yılında, Osmanlı Paşası, Darendeli Sadrazam Mehmet Paşa tarafından yaptırılmıştır.

Yani anlatılarak bilinmez Görmek gezmek Lazım

En Önemlisi Bu Tarihin birincisinde gezenler Gizemli İkinci Gezi öncesi Bir önlem mi Ama önlem alanların durumu MEFTA Demek oluyorki bir ile iki arasında bir Bilinmeyen Var Gerçi İlçenin Bağlı Olduğu İl her yönüyle son zamanların bilinmeyen Merkezi Ama Yine burda hala üstü kapatılmaya çalışılan çok Eski Mezarlar çıkacağına eminim yeter ki Kazılar Çok geçmeden başlasın.

VESSALAM

Malatyalı Hakkı Şenyiğit

 

Reklam
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: