22.06.2024 -Türkiye Son Habercilikte Son

Taşeron engeli yargı kararı ile aşıldı..

Taşeron engeli yargı kararı ile aşıldı..

Ülkemizde giderek yaygınlaşan taşeronluk uygulaması önemli boyutlara ulaştı. Serbay Kahraman

Bakanlık açıklamalarına göre 2002 yılında 358 bin olan taşeron işçi sayısı günümüzde 1,7 milyonu aşmış durumda. Özellikle yasal haklarını aramakta büyük zorluk yaşayan taşeron firma işçilerinin işi oldukça zor. Yine de kimi zaman yargıdan gelen haberler umut verici nitelikte oluyor. Buna son örnek,  ülkemizin önde gelen holding şirketlerinden birinin taşeronluğunu yapan firmada çalışan ve iş akitlerinin feshi nedeniyle şirkete dava açan işçilerin zaferi oldu. Konuyla ilgili olarak Şenel Hukuk Bürosu avukatlarından bilgi aldık.

Taşeron uygulaması iş hukuku uygulamamızda güvencesizliğe, işçi alacaklarının elde edilememesine, işçi ücretlerinin olması gerekenden düşük olmasına ve çalışanların örgütlenmelerinin sağlanamamasına neden olmakta. İş hukuku kaynaklı hakların en fazla ihlal edildiği ve özellikle çok sık iş kazalarının yaşandığı iş alanları taşeronların elinde. Büyük mağduriyetlere sebep olan bu çarpık uygulama karşısında ise umut verici yargı kararları var.

Konuyla ilgili Bakırköy 13.İş Mahkemesi 2014/22 esas sayılı dosyada verilen işe iade kararı Yargıtay tarafından onandı. Bahse konu davada taşeron şirkette çalışan işçiler, iş akitlerinin haksız feshi nedeniyle hem taşerona hem de üst işverene karşı dava açtılar. Yerel Mahkeme işçi lehine karar verdi. Yargıtay ise bu kararı onadı. Dava sırasında taşeron firma işçileri işe geri çağırdı.

Kararı değerlendiren  Şenel Hukuk Bürosu avukatlarından Avukat Rüken Aksakallı, davada her ne kadar işverence işe davet mektubu gönderilmiş olsa da bu davetin samimi olmaması ve gerçek dışı olan işe davetin iş akdinin haksız olarak feshedildiğinin ispatı olması nedeniyle davanın işçi lehine sonuçlandığını belirtti.

Yine Şenel Hukuk Bürosu avukatlarından Avukat Serbay Kahraman ise,  “Verilen yerel mahkeme ve Yargıtay kararı ile özellikle işe iade davalarında alt-üst işveren ilişkisi iyi değerlendirilmiş, taşeron sorunu ise hukuken aşılmıştır.” diye konuştu. Serbay Kahraman ayrıca yasal haklarını aramakta büyük zorluk yaşayan işçilerin, taşeron şirketlerin zorbalıklarıyla iyice güçsüzleştirildiğini, büyük şirketlerin bu durumdan faydalandığı, böyle kararların da bu durumun önüne geçilmesinde umut verici olduğunu ifade etti.www.turkiyeson.com

Reklam
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bir Cevap Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.