16.06.2024 -Türkiye Son Habercilikte Son

Tazı’nın Özellikleri ve Bakımı

Tazı’nın Özellikleri ve Bakımı

Tazı öncelikle avcılık için yetiştirilen bir ırktır. Türkiye’nin en nadir bulunan köpek ırklarından biri olarak tüm köpek sever camiasında bilinir. Bu ırkın kökeni çok eskidir. Çevik, estetik, kaslı ve çok hızlı bir yapısı vardır. Çok hızlı koşabilen bir tazıdır. Bu tazı aynı zamanda koruma altına alınmış olan ırklardan biridir. Türk Tazısı yurt dışına çıkarılabilmesi için Eğitim Merkezi Komutanlığının ve Askeri Veteriner Okulunun özel izni gerekmektedir. Bunun dışında çıkarılması zordur. Tavşan, bıldırcın, tilki ve diğer bazı hayvanların avlanmasında çok kullanılır. Kökeni öyle eskidir ki 16. Yüzyıldan beri bilinir.

Temel Özellikleri

Türk Tazısının belirgin özellikleri sevdiği insanlara ve sahibine karşı çok yumuşak başlı olmasıdır. Uzun bacakları ve fiziksel özelliklerinin getirdiği avantaj ile çok hızlı koşabilme özelliklerine sahiptir. Av köpeği olmasından dolayı koku alma duyuları ve görme duyuları çok yüksektir. Görme duyusunun iyi olmasının bir sebebi de reflekslerinin kuvvetli olmasıdır.

Görünüş Ve Yapısı

Türk Tazısının görünüşü uzun bacakları, çevik vücudu ve dimdik bir hal alan iskelet yapısıyla hayvan severlerin ve avcıların dikkatini çeken bir köpektir. Kulakları büyük ve sese karşı çok duyarlıdır. Gözleri genellikle kahverengi ve siyah tonlarında olur. Tüy yapıları ise çok uzun değildir. Renkleri genellikle kahverengi, siyah, krem rengi, kahverengi tonları ya da bu renklerin çoğunun bir arada olacağı şekildedir.

Karakter Özellikleri

Türk Tazısının karakteri sevdiği insanlara karşı çok bağlı, özellikle sahiplerine karşı inanılmaz bağlı olma özellikleri taşır. Çok özgür ruhlu olmalarına rağmen sahiplerine karşı itaatte kusur etmezler. Sıcak iklimlere dayanıklılardır ama soğuğa karşı çok dayanıklı değillerdir. Bu ırk geniş arazilere, ormanlara, düzlüklere, çiftlik evlerine, bahçeli evlere uygundur. Apartman yaşamı onlar için pek sağlıklı olmayacaktır. O kadar hızlı ve yeteneklilerdir ki avlarının kaçtığı kolay kolay görülmez.

Bakımı

Türk Tazısının bakımı düzenli olarak egzersiz, antrenman, koşu ve tüy taraması şeklinde olmalıdır. Taranmalı ve tırnakları uzadıkça kesilmelidir.

Beslenme

Türk Tazısının beslenmesi ırkına ve boyutuna uygun kuru mamalarla sağlanmalıdır. Çok hareket ettiği için suyu eksik edilmemelidir.

Reklam
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bir Cevap Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.