TürkiyeSON - 24.02.2024 -

TEOG değerlendirmesi

TEOG değerlendirmesi

image2Parantez Eğitim Kurumları Rehberlik Uzmanı Serkan Özyurt, Kasım ayı Teog sınavını değerlendirdi,.

TEOG sınavının, beklenen düzeyde gerçeleştiğini ifade eden Öztyurt, sözlerine şöyle devam etti. Heyecanla beklenen ve bir o kadar da öğrencileri tedirgin eden birinci dönem Teog Sınavı yapıldı. Teog sonrasında öğrencilerimizin yorumlarına baktığımızda bekledikleri gibi zor sorularla karşılaşmadıklarını dile getirdiler. Teog sonrasında öğrencilerimizin kitapçıklarını incelediğimizde öğrencilerimizin neredeyse tamamı başarılı bir sınav geçirmiş oldu. Sınav kapsamı dar olduğundan konulara hakim olan öğrenciler için çok kolay bir sınav formatında hazırlanmış bir sınavdı.

Özyurt, Kasım ayı Teog Sınavının ilk oturumu 26 Kasım Çarşamba, ikinci oturumu 27 Kasım Perşembe günü yapıldığını,  İlk oturumda öğrencilerin Türkçe, Matematik ve Din Kültürü sorularını; ikinci oturumda da Fen Bilimleri, İnkılap Tarihi ve İngilizce sorularını cevapladılar. Bu sınavlarda her dersten yirmişer soru olmak üzere toplamda 120 soru olduğunu. Her derse  kırkar dakika süre verildiği için öğrencilerin bu sınavda zaman sıkıntısı yaşamadıklarını ifade etti..

Parantez Eğitim Kurumları Rehberlik Uzmanı Serkan Özyurt; sınav içeriği ile ilgili değerlendirmesinde ise 2014-2015 Teog Sınavı soruları beklediğimiz gibi geldi, bizleri şaşırtan bir soru ile karşılaşmadık. Derslerle ilgili sorulan sorular hakkındaki yorumlara geldiğimizde ise; Matematik dersinde ‘’Üslü Sayılar’’ ve ‘’Köklü Sayılar’’ yoğunlukta olmak üzere müfredatta olan kazanımların dışında soru gelmedi. Bu yıl matematikten öğrencileri biraz zorlayan ‘’Histogram’’ sorusuydu. Bu soru yorumlamaya dayalı bir soru olduğu için yorumlama sıkıntısı olan öğrencilerimiz bu soruda zorlandılar.

Türkçe dersinde, genellikle okumaya ve okuduğunu anlamaya dayalı sorular yoğunluktaydı. Bu derste de müfredatta olan kazanımların dışına çıkılmamıştı, ancak kazanımlarda olup da sınavlarda sormadıkları bir konu vardı ki o da ‘’Yazım Kuralları’’ konusuydu.  Türkçe sorularından öğrenciler‘’Virgül’’ ile ilgili olan soruda  ve bir de ‘’Atasözleri’’ konusu ile ilgili bir paragraf sorusunda zorladıklarını dile getirdiler.

Din Kültürü dersine geldiğimizde ise, geçen yıla kıyasla kazanımlara daha uydun sorular vardı. Bu derste de yoruma dayalı sorular ağırlıktaydı. Birkaç eleyici soru dışında öğrenciyi zorlayacak sorular yoktu. İnkılap Tarihi dersinde de yine yorum ağırlıklı ve kavramlara dayalı sorular sorulmuştu. Bu dersimizde de müfredatın dışında bir soru yoktu. Öğrencilerimizin bazıları derse özgü kavramların anlamlarını bilmediklerinden dolayı zorlandıklarını dile getirdiler. Fen Bilimleri ve Teknoloji dersinde ise,  yine müfredat dışında soru yoktu. Bu dersimizde‘’Kuvvet ve Hareket’’ konusu ile ilgili bazı sorular okuduğunu anlama ve yorumlamaya dayalı sorular oldukları için öğrenciler bu sorularda zorlandıklarını dile getirdiler.

İngilizce dersinde ise, bu yıl geçen yıldan farklı olarak resimli soruların sayısı fazlaydı. Müfredat dışında soru yoktu.  Diyalog ve paragraf soruları yoğunlukta olduğu için kelime ezberinin önemi ortaya çıktı.

Parantez Eğitim Kurumları Rehberlik Uzmanı Serkan Özyurt sınav sonucu değerlendirmesinde, Bizim için ve öğrencilerimiz için başarı ile tamamlanan bir sınav oldu. 3 öğrencimiz soruların tamamını doğru cevaplandırdı. Ve muhtemelen Türkiye birincisi olacaklar. Uzman kadromuzun Teog öncesi yaptığı kılavuz kitap ağırlıklı çalışmaların meyvelerini topladık. Sınava giren tüm öğrencilerin emeklerinin karşılığını almalarını temenni ederim. Son olarak önemle hatırlatırım ki okul yazılılarımız ve ikinci Teog Sınavı daha özverili bir çalışma bekliyor.

Reklam
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.