16.07.2024 -Türkiye Son Habercilikte Son

TÖTM’in en büyük kan destekçisi KIZILAY

TÖTM’in en büyük kan destekçisi KIZILAY

Türk Kızılayı Malatya Şube Başkanı Av. Umut Yalçın, Kızılay olarak artık Turgut Özal Tıp Merkezi’nin kan sağlayıcısı konumuna geldiklerini belirterek, “Bir devlet kurumuyla rekabete girmemiz veya karşı karşıya gelmemiz söz konusu olamaz” dedi.totmin

İnönü Üniversitesi Turgut Özal Tıp Merkezi (TÖTM)’nin son aylarda kan toplamaması dikkatlerden kaçmıyor. Daha önceleri kamu kurum ve kuruluşlarına giderek kan toplayan ve son 3-4 aydır bu geleneğinden vazgeçen TÖTM’in kan ihtiyacını nasıl karşıladığı merak konusu olurken, aynı anda kan toplayan ve akıllara TÖTM ve Kızılay’ın bir yarış içerisinde mi sorusunu getiriyordu. Son aylarda TÖTM’in kan toplamayışını ve TÖTM’le aralarında bir rekabet olup olmadığını değerlendiren Türk Kızılayı Malatya Şube Başkanı Av. Umut Yalçın, BUSABAH gazetesine konuştu. Başkan Yalçın, Tıp Merkezinin bir devlet kurumu olduğunu ve Kızılay olarak TÖTM’le asla bir yarış içerisinde olmadıklarını söyledi.

“TÖTM’İN KAN İHTİYACINI KIZILAY GİDERİYOR”

TÖTM’in son aylarda dışarıdan kan toplamayı kestiğini dile getiren Başkan Yalçın, “Her iki kurumun kendi kulvarında kendisiyle ilgili çalışmaları var. TÖTM gerek kanserle ilgili çalışmalar gerekse organ nakli noktasında Türkiye’nin önemli kurumlarından birisi haline gelmiş oldu. Bu nedenle kendi ihtiyaçlarından dolayı dışarıdan kan alımına gidiyorlardı ama biz bölge müdürlüğü haline geldikten sonra artık dışarıdan kan alımına gitmiyorlar” dedi.

Geçen yıl TÖTM’in 18 bin üniteye yakın kan ihtiyacını Kızılay olarak kendilerinin karşıladığını belirten Yalçın, “Artık TÖTM’in kan ihtiyacını karşılamaya da yettiğimiz için dikkat ederseniz son 3-4 aydır TÖTM dışarıdan kan toplama çalışmasını kesti. Biz bu yüzden TÖTM’le rekabet içerisinde değiliz” ifadelerini kullandı.

“GÜZEL GÜNLERE DOĞRU GİDECEĞİZ”

Başkan Yalçın, artık TÖTM’in de kan sağlayıcısı konumuna geldiklerini ve sonuçta bir devlet kurumuyla rekabete girmelerinin veya karşı karşıya gelmelerinin söz konusu olamayacağını belirterek TÖTM’in yanında olduklarını ve onların kan sağlama konusunda en büyük destekçilerinden birisi olduklarını kaydetti. Başkan Yalçın, “Zaten kurumlar çalıştıkça, birbirlerinin ihtiyaçlarını giderdikçe herkes asli görevine dönüyor. Kızılay Sağlık Bakanlığı tarafından tüm ulusal anlamda yetki verilmiş en önemli ve tek kuruluş. Devlet hastanelerinin hepsi Kızılay’dan kan ihtiyacını temin ediyorlar. Turgut Özal Tıp Merkezi de artık emin adımlarla bu yoldan ilerliyor ve inşallah güzel bir çalışmaya giriyoruz. Turgut Özal Tıp Merkezi’yle farklı konularda da ortaklıklarımız olacak, bu konuda irtibat halindeyiz ve çok güzel günlere doğru gideceğiz” dedi. KAYNAK:MALATYABUSABAH GAZETESİ

Reklam
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bir Cevap Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.