25.06.2024 -Türkiye Son Habercilikte Son

Trambusu bırak, Fırat ve Komagene bak

Trambusu bırak,  Fırat ve Komagene bak

Adıyaman Üniversitesi Teknoloji Fakültesi Dekanlığı tarafından üretilen Fırat ve Komagene isimli güneş enerjisi ile çalışan araçlar makam ve servis aracı olarak kullanılıyor.komagene_7457 sfgdfhs

Adıyaman’da hizmet veren  Fırat ve Komagene isimli araçlar ilk resmi makam aracı olma özelliğini taşıyor. Öte yandan Malatya’da ise, geçmiş yıllarda kullanılan ancak verimli olmadığı için kullanımdan kaldırılan dünyanın unuttuğu  trambus sistemi, halk tabiriyle “elektrikle ve mazotla  çalışan körüklü otobüsün” halen test sürüşleri yapılmakta.

Güneş enerjisi gibi yenilenebilir enerjiye yatırım yapan çağdaş dünya teknolojisi yerine elektrikle çalışan ve biraz estetik güzellik kazandırılmış körüklü otobüslere milyonlarca lira harcanmasına vatandaşlar bir anlam verememekte. Elektrikle çalışan bu körüklü otobüslerin  bir diğer özelliği motorunun hipritli olması yani mazot ile de çalışıyor olmasıdır.

Bir tarafta güneş enerjisi ile çalışan Fırat ve Komagene araçlarını üreten bir il, diğer taraftan elektrikle çalışan körüklü otobüslerin dış görünüşünü değiştirerek Malatyalıya sunan deneyimli  Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Çakır ve uzman ekibi.

Adıyaman Üniversitesi Teknoloji Fakültesi Dekanlığı tarafından tasarlanarak üretilen ilk resmi güneş enerjili prototip araçlar 2010 yılında trafiğe çıkmıştı.

İlk resmi prototip araçlar Adıyaman’da yapıldı

Türkiye’de ilk kez güneş enerjili olarak yapılan ve “resmi” araç olarak kullanılan Fırat ve Komagene Adıyaman’da kullanılıyor..

Adıyaman Üniversitesi Teknoloji Fakültesi Dekanlığı tarafından tasarlanarak üretilen ilk resmi güneş enerjili prototip araçlar 2010 yılında trafiğe çıkmıştı.

50 KM HIZ YAPIYOR

Kent trafiğinde hayli ilgi gören Fırat ve Komagene, 50 km/s hız yapıyor.

REKTÖR DE KULLANDI 

Makam ve hasta servis aracı olarak da kullanılabilen, resmi plakalı olan araç, bizzat üniversite rektörü Prof. Dr. Mustafa gündüz tarafından da kullanılmıştı.

Reklam
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. malatyalı dedi ki:

    eee büyükşehire de bu yakışır.büyükşehirin büyük düşünen ekibi…

BİR YORUM YAZ

Bir Cevap Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.