22.06.2024 -Türkiye Son Habercilikte Son

TSK’DAN AÇIKLAMA; ‘UÇAKLAR ÇARPIŞMADI’

TSK’DAN AÇIKLAMA; ‘UÇAKLAR ÇARPIŞMADI’

Malatya 7’nci Ana Jet Üssü’nüden keşif uçuşu yapmak üzere havalanan iki RF-4E tipi savaş uçağı düştü. Uçaklarda bulunan 4 askeri personel şehit olması ile ilgili Genelkurmay Başkanlığının internet sitesinde, kazayla ilgili “,Havada çarpışmadığı, ancak irtifalarının uçtukları bölge için daha önceden tespit edilmiş emniyetli uçuş irtifasının altında kaldığı değerlendirilmektedir” denildi.

MLT-SEHIT4Genelkurmay Başkanlığının internet sitesinde yapılan açıklamada, 24 Şubat’ta meydana gelen kazada, her iki RF-4E/TM uçağının da 2013’te tamamlanan Işık Projesi çerçevesinde, yapısal yenileme ve aviyonik modernizasyona tabi tutulduğu ifade edildi. Öte yandan uçakların kullanım ömürlerinin, periyodik yapılan bir dizi teknik testi takiben yapıldığı uçakların modernizasyona tabi tutulmalarına rağmen teknik testler ışığında kullanım ömrünü doldurduğu tespit edilen uçakların, kullanım dışı bırakıldığı  kaydedildi.

“SORUŞTURMA BAŞLATILDI”

“Kaza kırım incelemeleri, oluşturulan teknik ve ehil bir heyet tarafından bilimsel yöntemlerle tamamlanmaktadır. Adli makamlarla eş güdüm içerisinde yürütülen süreçte, emniyet inceleme heyeti ve ayrıca teknik inceleme heyetince, enkaz ve enkaz bölgesi detaylı olarak incelenerek tüm deliller toplanmakta, ilgili tüm kişilerin ifadelerine başvurulmakta, radar, uçak, telsiz, telefon ve video kayıtları başta olmak üzere her türlü bilgi, belge ve görüntü detaylı olarak incelenmektedir. Olayın teknik yönden incelemesinin yanı sıra idari işlemlerle ilgili hususları açıklığa kavuşturmak maksadıyla ayrı bir heyet tarafından da idari soruşturma başlatılmaktadır. “Emniyet İncelemesi Sonuç Raporu” hazırlandığı belirtilen açıklamada, bu rapor çerçevesinde her türlü düzeltici işlemin yapılmasının ve benzer kazaların yaşanmaması için gerekli tedbirlerin alınmasının sağlandı”

“UÇAKLAR ÇARPIŞMADI

“Bahse konu kaza sonrasında da adli, teknik ve idari soruşturmalar başlatılmıştır. Bu kapsamda teknik sebepler, insan faktörü ve idari hususlar da dahil olmak üzere kazaya etki edebilecek bütün konular detaylı inceleme aşamasındadır. Bununla birlikte yapılan ilk incelemelerde, uçaklarımızın herhangi bir dış etkiye maruz kalmadığı, havada çarpışmadığı, ancak irtifalarının uçtukları bölge için daha önceden tespit edilmiş emniyetli uçuş irtifasının altında kaldığı değerlendirilmektedir. Bahse konu kaza sonrasında da adli, teknik ve idari soruşturmalar başlatılmıştır. Bu kapsamda teknik sebepler, insan faktörü ve idari hususlar da dahil olmak üzere kazaya etki edebilecek bütün konular detaylı inceleme aşamasındadır. Bununla birlikte yapılan ilk incelemelerde, uçaklarımızın herhangi bir dış etkiye maruz kalmadığı, havada çarpışmadığı, ancak irtifalarının uçtukları bölge için daha önceden tespit edilmiş emniyetli uçuş irtifasının altında kaldığı değerlendirilmektedir.”Öte yandan soruşturmaların tamamlanmasının ardından elde edilen detaylı bulgu ve sonuçlar ilgili mevzuat çerçevesinde kamuoyu ile paylaşılacaktır” denildi.

Reklam
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bir Cevap Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.