TürkiyeSON - 07.06.2023 -

Tüfenkci, Azerbaycan Büyükelçisini makamında kabul etti

Tüfenkci, Azerbaycan Büyükelçisini makamında kabul etti

Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, Azerbaycan Büyükelçisi Hazar İbrahim’i makamında kabul etti.

Bakan Tüfenkci, iki ülke arasında üst düzeyde sürdürülen diyalog ve dostluk ilişkilerinin her geçen gün daha da gelişmesinden büyük bir mutluluk duyduğuna vurgu yaptı.

Tüfenkci, Türk Halkının Azerbaycan halkına gönülden bir dostluk ve kardeşlik bağı vardır. Bu bağ, Azerbaycan’ın bağımsızlığını ilan ettiği 1991 yılından bu yana hem ikili düzeyde hem de çok taraflı kuruluşlar çerçevesinde sürekli olarak gelişmekte ve güçlenmektedir. Ülke olarak Azerbaycan’ı bölgedeki en önemli stratejik ortağımız olarak görmekte ve Azerbaycan’ın başarılarıyla gurur duymaktayız. Türkiye ile Azerbaycan arasındaki ilişkileri en iyi şekilde ortaya koyan sözler Azerbaycan’ın büyük önderi rahmetli Haydar Aliyev tarafından ifade edilmiştir: “Bizler Bir Millet, İki Devletiz”  dedi.

-İkili ticaret hacmimiz, 2016 yılında 2,4 milyar dolara ulaşmıştır

Bakan Tüfenkci, ikili ilişkilerin çok büyük ölçüde sorunsuz olarak devam ettiğini belirtti, “ İkili ticaret hacmimiz, 2016 yılında 2,4 milyar dolara ulaşmıştır. 2016 ve 2017 yıllarını karşılaştırdığımızda; toplam ticaret hacminde %9’luk bir artış olduğunu görüyor ve mutlu oluyoruz. Siyasi alanda ilişkilerimizin yakınlığı ile ülkelerimizin karşılıklı sunduğu fırsatlar ve potansiyelleri göz önüne aldığımızda, bu ticaret hacminin çok daha yukarılara taşınacağına inanmaktayım.” ifadesini kullandı.

Gümrük idareleri arasındaki ilişkiler

Bakan Tüfenkci, Bakü – Tiflis – Kars Demiryolu Projesi kapsamında gümrük işlemlerinin kolaylaştırılması, demiryolu taşımacılığı yapan taşıyıcıların birbirleri arasında ve gümrük İdaresi ile bilgi paylaşımının artırılması için çalışmaların sürdürüldüğüne dikkat çekti ve şöyle konuştu:

“Türkiye ile Azerbaycan Arasında “Ön Elektronik Bilgi Değişimi Sistemi Kurulmasına İlişkin Anlaşma”, 19 Temmuz 2017 tarihlerinde Bakü’de imzalanmış; 2018 yılı ilk çeyreğinde anlaşmaya ilişkin bilgi-işlem altyapısının tamamlanması hedeflenmektedir. Bu çerçevede, ülkelerimiz arasındaki işbirliğinin bundan sonraki dönemlerde de artarak devam etmesini temenni ediyorum.”

Bizim birbirimize katacağımız gücümüz bilgi gücüdür

Büyükelçi İbrahim ise “Azerbaycan-Türkiye bir millet iki devlettir biz bunu hep hissettik, ilk yıllarımızda Türkiye her zaman yanımızda oldu. Aynı şekilde Azerbaycan da Türkiye’nin yanında oldu. Bizim birbirimize katacağımız gücümüz bilgi gücümüzdür.”  dedi. Bakü-Tiflis-Kars Demiryolu Hattının açılmasının sağlayacaklarına da dikkat çeken Büyükelçi İbrahim “Buradaki gümrüğe de büyük işler düşüyor, hem Türkiye-Azerbaycan, hem Gürcistan açısından işbirliği çok önemli ” diye konuştu.

Reklam
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: