TürkiyeSON - 13.04.2024 -

Tüfenkçi Mersin’den seslendi

Tüfenkçi Mersin’den seslendi

Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, vatandaşların işini, aşını, ekmeğini büyütmeye çalıştıklarını belirterek, “Birileri buna inat özellikle barışa, kardeşliğe çukur kazarak gönüllerdeki bu kardeşliği zedeleyecek, bitirecek faaliyetlerine inatla devam ediyor” dedi.

Tüfenkci, Mersin Valiliğini ziyaretinde yaptığı konuşmada, kentteki programının sabah başlamasının planlandığını ancak Diyarbakır’daki şehit cenazesi törenine katılması ve ardından da Çınar ilçesindeki ziyaretlerinden dolayı kente geç geldiğini söyledi.

Diyarbakır’da, özellikle de Çınar’da insanlığa sığmayan, kalleşçe bir saldırı yapıldığını ifade eden Tüfenkci, sivil halka, istirahatte bulunan emniyet güçlerinin evlatlarına, eşlerine menfur bir saldırı gerçekleştirildiğini anımsattı.

Tüfenkci, saldırının yapıldığı yerde hiçbir insan evladının hiçbir gerekçeyle açıklayamayacağı manzaralarla karşılaştıklarını ifade ederek, şöyle konuştu:

“Biz insanların işini, aşını, ekmeğini büyütmek isterken birileri buna inat özellikle barışa, kardeşliğe çukur kazarak, gönüllerdeki bu kardeşliği zedeleyecek, bitirecek faaliyetlerine inatla devam ediyor. Ama ben bugünkü gördüğüm manzarada, o açmış oldukları çukurların içerisinde, o yörenin insanlarının, özellikle de Kürt halkının vicdanlarında o çukurlara gömüleceklerini gördüm. Barış diyenlerin, demokrasi diyenlerin, insan hakları diyenlerin, bebek diyenlerin orada ne insanlıkla alakalı olduklarını ne barışla alakalı olduklarını ne de demokrasiyle alakalı olduklarını gösteren hiçbir iz yoktu. Sadece o yöre halkına, Kürt halkına yaptıkları zulümlerin, işkencelerin ve bebek katili olmanın izleri vardı. İrem bebeğin ne suçu vardı? Bunu izah etmeleri gerekir. Kamuoyuna izah etmeleri gerekir. Orada evlerini başına yıktıkları halk hangi halktı? Kürt halkı değil miydi? Esnafın dükkanını yıkarken, yağmalarken ve oradaki bütün ticareti öldürürken ben soruyorum, hangi halkın ekmeğiyle oynadılar? Tamamen o yöre halkının ekmeğiyle oynadılar.”

Tüfenkci, yapılanların hesabının önce bölge insanının vicdanında, sonra Cenab-ı Allah’ın huzurunda verileceğini belirterek, olayın faillerinin, yardım ve yataklıkta bulunanların en kısa sürede yakalanacağını söyledi.

Devlet olarak oradaki zararları karşılayacaklarını, hasarları gidereceklerini aktaran Tüfenkci, “Biz zararları karşılarız, orada tekrar hayatın normale dönmesini sağlarız ama terör örgütünün vicdanlarda açmış olduğu o hasarı nasıl tamir edeceklerini, hangi gerekçelerle izah edeceklerini doğrusu merak ediyoruz” dedi.

Tüfenkci ayrıca liman ve serbest bölgenin Mersin ticaretinde önemli bir yer tuttuğunu anlatarak, buralarda inceleme yapıp, ihracatçıların önünü açmak ve işlemleri gümrüklerde hızlandırmak için tespitlerde bulunacaklarını bildirdi.

Güvenli ticareti sağlamanın önemli olduğunun altını çizen Tüfenkci, kurallara uyan kişilerin önünü açmak ve ihracat rakamlarını artırmak istediklerini kaydetti.

Vali Özdemir Çakacak da Tüfenkci’nin ziyaretinden duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

Reklam
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.