TürkiyeSON - 22.04.2024 -

Tüfenkçi’den Malatya hakkında açıklamalar

Tüfenkçi’den Malatya hakkında açıklamalar

Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkçi, temaslarda bulunmak üzere geldiği Almanya’da, özellikle gümrük kapılarından geçmek isteyen vatandaşlarımız için yaz aylarında gümrük kapılarında yaşanan yoğunluğun azaltılması için Tek Durak Projesinin hayatını geçirileceğini ifade ederek, “Tek durak projesindeki amacımız işlemlerin tek bir yerden başlayıp tek bir yerden bitirilerek hızlı bir şekilde kapılardan içeri girmesi ve ya çıkması” dedi.

Çeşitli temaslarda bulunmak üzere Almanya’ya gelen Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkçi, ülkenin en romantik kenti olan tarihi Heidelberg’de bulunan kaleyi ziyaret etti. Kentte bulunan Tıp ve Eczacılık Bilim Merkezi’nde de incelemelerde bulunan Bakan Tüfenkçi, Avrupa’nın yayalara ayrılmış en uzun sokağında korunan tarihi dokunun örnek alınması gerektiğini söyledi. Aynı zamanda AK Parti Malatya Milletvekili olan Bakan Bülent Tüfenkçi, Malatya Battalgazi Belediye Başkanı Selahattin Gürkan ile Mannheim kentinde bulunan Malatyalılar Avrupa Sosyal ve Yardımlaşma Derneğini de ziyaret ederek, hemşehrileriyle bir araya geldi. Bakan Tüfenkçi Türkiye’nin özellikle 1 Kasım’dan sonra ortaya çıkan siyasi istikrarla beraber bütün küresel ekonomik daralmaya rağmen istikrarı yaşaması ve istihdamı arttırması, enflasyonun düşmesi, gelecek dönem içinde yapısal reformları sağlayarak yurt dışında ciddi anlamda doğrudan yatırımı çekmesiyle beraber Türkiye’deki yatırım ortamını iyileştirmeye yönelik ciddi çalışmalar yapıldığını belirtti.

Bakan Tüfenkçi Türkiye’nin büyümesi yönünde adımlar attıklarını ifade ederek, “Birileri de özellikle Türkiye içine kapansın, Türkiye kapılarını kapatsın diye uğraşıyorlar. Türkiye’deki insanlar bu terör bitsin biz biraz daha sabrederiz diyorlar. Güçlü bir Türkiye, kendini ispat etmiş bir Türkiye, bölgesinde lider bir Türkiye her daim sizin buradaki hayat mücadelenizde önemli bir unsurdu diye düşünüyorum. Sizin yanınızda olacak en önemli bir güçtür diye düşünüyorum” diye konuştu.

“MALATYA’YI SAĞLIK TURİZMİNİN BAŞKENTİ YAPMAK İSTİYORUZ”

Bakan Tüfenkçi Suriyeli mültecilerle ilgili olarak, “4-5 senedir okullarından tutun da barınma giderlerine kadar milletimiz gönüllü olarak, belediyelerimiz gönüllü olarak ve hükümetimiz bizzat bütçesinden pay ayırarak, onları barındırırken son günlerde Avrupa kapılarına bu göçmenlerin bir kısmı dayanınca neler olduğunu, nasıl feryat edildiğini görüyoruz. Bu feryatlar neticesinde yaşanan bir takım olumlu, Türkiye’nin yeniden hatırlanması, Türkiye’nin Avrupa nezdinde gündeme gelmesiyle beraber AB ile sıcak ilişkiler, sıcak temaslarımızın yoğun olduğu günleri yaşıyoruz” şeklinde konuştu. Bakan Tüfenkçi açıklamasını şu şekilde sürdürdü:
“Malatya’yı sağlık turizminin başkenti yapmak ve sağlıkta belli bir yere oturtmak istiyoruz. Türkiye’nin ilk karaciğer Enstitüsü’nü Malatya’da yaptık. Şu anda hasta sayısı bakımından Avrupa’nın ve dünyanın ikinci nakil yapılan merkezlerden birisi. Bu anlamda mevcut Devlet Hastanemizi de Araştırma Hastanesi statüsüne çeviriyoruz. Battal Gazi ilçemizin sınırları içindeki eski Devlet Hastanemizin yerine yeniden 200 yataklı Battal Gazi Devlet Hastanesi’nin de temelini bu yıl atacağız.”

“TEK DURAK PROJESİ HAYATA GEÇECEK”

Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkçi, yaz tatilinde Türkiye’ye gelecek vatandaşların gümrük kapılarında yaşadığı yoğunluğun giderilmesi için çalışmaların yapıldığını ifade ederek, “Her türlü tedbiri zamanında alırız” dedi. Tek pencere sistemine geçileceğini ifade eden Bakan Tüfenkçi, “Tek Pencere Sistemi kapılardaki beklemeyi azaltma adına özellikle farklı farklı kurumlardan ihracatçımızın ver ithalatçımızın belgeleri kapı kapı dolaşması yerine bir yerden başlayıp ve işlemleri bir yerden sonlandırmasını hedefliyoruz. Bununla ilgili bütün protokollerimizi yaptık. Mayıs sonuna doğru hayata geçirilecek. Zaten 64. Hükümetin Eylem Planı’nda da Tek Pencere Sistemi vardı. Haziran ayından itibaren buna geçmiş olacağız. Tabii vatandaşları Tek Durak Projesi ilgilendiriyor. Tek Durak Projesindeki amacımız işlemlerin tek bir yerden başlayıp tek bir yerden bitirilerek hızlı bir şekilde kapılardan içeri girmesi ve ya çıkması” ifadelerini kullandı.

Mannheim’da Türk esnafının yoğun olarak bulunduğu caddede esnafı selamlayarak kolaylıklar diledi. Almanya’nın en büyük camisi olan Mannheim Yavuz Sultan Selim Camii’ne giderek yatsı namazının ardından cemaatin Miraç Kandillerini tebrik etti.

Reklam
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.