TürkiyeSON - 17.04.2024 -

Tüfenkçi,sergi açılışında

Tüfenkçi,sergi açılışında

BAKAN TÜFENKCİ, İPEK HALI SERGİSİNİN AÇILIŞINI GERÇEKLEŞTİRDİ

Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, Vali Kamçı ile birlikte İpek Halı Sergisinin açılışını gerçekleştirdi.
Battalgazi Belediye Başkanı Selahattin Gürkan ve eşi Hafize Gürkan’ın katkıları, Vali Kamçı’nın eşi Ayşe Kamçı’nın destekleri ve Ramada Plaza Malatya Altın Kayısı Oteli Genel Müdüresi Zerrin Palancı’ nın sponsorluğunda Halı Dokuma Ustası ve Öğreticisi Narin Narin’in ilk kişisel ve yirmiüçüncü genel sergisi olan İpek Halı Sergisi Ramada Plaza Malatya Altın Kayısı Oteli sergi salonunda gerçekleştirildi.
Açılışa Bakan Tüfenkci, Vali Kamçı ve eşi Bayan Kamçı, Yüksek Öğretim Kurulu Akademide Kadın Çalışmaları ve Sorunları Komisyonu Başkanı Prof. Dr. Sezer Şener Komsuoğlu, Battalgazi Belediye Başkanı Gürkan ve eşi Bayan Gürkan, Kadın ve Demokrasi Derneği Başkanı Yrd. Doç. Dr. Emine Sare Aydın Yılmaz, Kadın ve Demokrasi Derneği Malatya İl Temsilcisi Prof. Dr. Aysun Bay Karabulut, Hukukçu Kezban Hatemi katıldı.
Açılış sonrası sergiyi gezen Bakan Tüfenkci ve Vali Kamçı’ya bilgiler veren Halı Dokuma Ustası ve Öğreticisi Narin, Sergide Otuza yakın eserin yer aldığını, bunların da Saf İpek , Kabartmalı İpek ile İpek ve Yün Karışımı olduğunu belirtti. Eserlerin Halı, Seccade ve Tablo olarak sergilendiğini belirten Narin, Battalgazi ilçesi Aslantepe Höyüğünde ortaya çıkarılan baskı motif ve duvar resimlerinden oluşan ipek ve yün karışımı tablo halıların da yer aldığı dile getirdi. Sergide ziyaretçilerin en çok ilgisini çeken kabartmalı ipek tablolar oldu. Kabartmalı ipek tabloların iki yılda üretildiğini ve santimetresinde yüz ilmek bulunduğunu bu sebepten çok değerli olduğunu, fiyatlarının iki bin beş yüz ile üç bin beş yüz lira arasında değiştiğini söyleyen Narin’e Bakan Tüfenkci ve Vali Kamçı beğenilerini dile getirerek teşekkür edip başarılar diledi.
Bakan Tüfenkci’nin sergiden ayrılmasının ardından sergiyi gezerek eserleri tek tek inceleyen Bayan Kamçı ve Bayan Gürkan ziyaretçilerle birlikte hatıra fotoğrafı çektirerek bütün eserlere hayran kaldıklarını belirttiler, en çok da ipek kabartmalı tablolar ile minyatür halı tezgahı üzerinde bulunan anne ve çocuk figürünün bulunduğu esere ilgi gösterdiler. Bayan Kamçı, Kadın elinin değdiği her şeyin çok daha güzel olduğunu belirterek, bunda da kadınların zerafetinin ve inceliğinin büyük payı olduğunu söyledi.

Reklam
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.