19.06.2024 -Türkiye Son Habercilikte Son

Turizmde hedef büyük!

Turizmde hedef büyük!

Malatya, Elazığ ve Tunceli ilinde turizm sektörü temsilcileri Malatya’da bir araya geldi.anemon (4) anemon (3)

Turizm sektöründe işverenlerin ve çalışanların uyum yeteneklerinin artırılması proje kapsamında TUYAP tarafından bilgilendirme toplantısı düzenlendi. Malatya, Elazığ ve Tunceli ilinde turizm sektörü temsilcileri Malatya’da bir araya geldi. Toplantıya Malatya Vali Yardımcısı Abdül Kadir Duran, Malatya Arapgir Belediye Başkanı Haluk Cömertoğlu, Kale Belediye Başkanı Cemal Akdemir, Malatya Kültür Turizm Müdürü Derviş Özbay, Elazığ Kültür Turizm Müdürü Tahsin Öztür ve turizm sektör temsilcileri katıldı. Anemon Otel’de düzenlenen bilgilendirme toplantı öncesi açıklamada bulunan Vali Yardımcısı Abül Kadir Duran, Malatya’nın turizm alanında tarihi ve kültürel yapısı ile daha aktif olması gerektiğini söyledi. Vali Duran, Yapılan yatırımların boşa gitmememsi gerekiyor. Turizm alanında Malatya’nın daha aktif olması gerekiyor. Birçok tarihi mirasımız var bunları çok iyi değerlendirmemiz gerekiyor örnek verirsem Nemrut-levent vadisi bu alanlarda turizmin gelişmesi için özel sektöründe desteğine ihtiyacımız var” dedi.

Dünyanın en güzel işi

Malatya Kültür Turizm İl Müdürü Derviş Özbay ise yaptığı açıklamada; Malatya’nın kültür envanterinde büyük ilerlemeler kaydettiğini belirtti. Aslantepe- Nemrut-Darende-Doğanşehir ilçelerinde bulunan tarihi eserlerin Malatya için bir kazanç olduğunu anlatan Özbay, “Malatya güzel bir memleket tarihi ile de bölgede sayılı merkezlerden biri… Turizmci arkadaşlarımız yaptıkları yatırımları iyi analiz ederek harcıyor. Bizde müdürlük olarak ilimizde turizm sektöründe hizmet veren işletmelerin yanındayız. Turizm kazanırsa şehirlerde kazanır. Dünyanın en tatlı sektörlerinden biridir” diye konuştu

50 milyon turist

Değerlendirme toplantısının amacının ise, Dünya turizm sektörü içerisinde 38 milyona yaklaşan yıllık yabancı ziyaretçi sayısı dünyada 6’ıncı sırada yer alan Türkiye’de yıllık 32,3 milyar dolarlık turizm gelirinin elde ediğini öğrenildi. Kültür Turizm  bakanlığı tarafından başlatılan 2023 yılı vizyon ile 50 milyon turist ve 50 milyar turizm geliri hedefleniyor. Açılış konuşmalarının ardından değerlendirme toplantısına geçildi.

Reklam
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bir Cevap Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.